پیشنهاد مطالعه؛

«روضه» کتابی که مبنای جلسات عزاداری شد

«روضه» کتابی که مبنای جلسات عزاداری شد

به گزارش سراج24، یکی از مهمترین مقاتل عاشورا، کتاب «روضه‌الشهدا» نوشته ملاحسین واعظ کاشفی است که به گمان برخی نخستین مقتل نگاشته شده به زبان فارسی است.

اهمیت کتاب به گونه‌ای بود که پس از تالیف روضه الشهدا بسیاری از مجالس عزاداری برای اهل بیت و مخصوصا امام حسین علیهم السلام براساس خوانش این کتاب برگزار می شد تا این که رفته رفته به مجالس روضه‌خوانی معروف و مشهور رسید.

محمد حقی با رجوع به منابع دست اول تلاش کرده فرازهای تاریخی صحیح این کتاب را مستندسازی کرده و از این حیث، نقیصه «روضه‌الشهدا» را رفع کند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

حسین آواز داد که ای ابوسفیان، اگرچه شما را دین نیست از عار نیز نمی‌اندیشید که تعرض حرم من می‌کنید. شمر گفت: ای حسین، مقصود تو چیست؟ فرمود که اگر غرض شما قتل من است، اینک من اینجا ایستاده‌ام و با شما جنگ می‌کنم،‌ تمنای من آن است که کسی قصد حرم من نکند، مادام که من زنده‌ام.

کتاب روضه سرشار از عبارت‌پردازی‌های زیبا و نحوه روایت زیبا و دلکش است.

مثلاً در بخشی از کتاب نحوه شهادت یحیی بن سلیم المازنی این‌گونه بیان شده است: «آخر الامر ابن سلیم از مقام تسلیم، با قلب سلیم از عنایت خداوند سلام به دارالسّلام رسید.» واج‌آرایی و استفاده معنایی و فرمی از اسم شخصیت و پیوند زدنش به پس‌زمینه فرهنگی و فکری او، تصویر خاصی را خلق کرده است.

کتاب «روضه» که پژوهشی جدی در اسناد «روضه‌الشهدا» ملاحسین واعظ کاشفی است در ۲۹۶ صفحه و با قیمت ۳۸هزار تومان به همت انتشارات کتابستان معرفت چاپ و راهی بازار نشر شده است.

اخبار مرتبط

بیمارستان بقیه الله(عج) میزبان کاروان «نسل حسینی» خواهد بود

سوگواری بانوان شهر زیر آسمان روضه

درگذشت یک مداح روضه‌های خانگی

0 نظر

ارسال نظر

capcha