نسخه خطی ترجیع‌بند معروف محتشم‌ کجا نگهداری می‌شود؟ + عکس

نسخه خطی ترجیع‌بند معروف محتشم‌ کجا نگهداری می‌شود؟ + عکس

به گزارش سراج24، زهرا مدرسی معاون اداره کل کتاب‌های خطی و نادر با اعلام این خبر گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ۳۷۷ نسخه خطی با موضوع حماسه عاشورا و ‌شهادت امام حسین (ع) و یاران بزرگوار ایشان را در گنجینه کتاب‌های خطی نگهداری می‌کند و میراث‌دار فرهنگ عاشورایی با گردآوری آثار مربوط به این حماسه است.

‎وی افزود: یکی از معروف‌ترین این آثار، ترجیع بند محتشم کاشانی است. محتشم کاشانی یکی از شاعران در آغاز سده ده هجری و هم دوره با پادشاهی شاه طهماسب صفوی است.

مدرسی ادامه داد: او مرثیه‌ای در دوازده بند سروده که هر بند آن حاوی هفت بیت شعر درباره حماسه عاشورا است و از بهترین آثار ادبی دوران صفوی به شمار می‌آید که یکی از معروف‌ترین بندها تک بیت «باز این چه شورش است که در خلق عالم است/ باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است».

‎وی گفت: این دوازده بند به درجه مقبولیتی دست یافت که شعرای دیگری از جمله وصال شیرازی بعد از محتشم از این گونه مرثیه‌سرایی پیروی کرد. حتی سیدمحمد مهدی بحرالعلوم این دوازده بند را به عربی برگرداند.

معاون اداره‌ کل کتاب‌های خطی و نادر تصریح کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران عهده‌دار فراهم‌آوری و حفاظت از ۱۲ نسخه خطی موجود از ترجیع‌بند معروف محتشم است و این اثر ارزشمند را در گنجینه نسخه‌های خطی خود نگهداری می‌کند.

‎مدرسی خاطرنشان کرد: می‌توان از دیگر آثار بازگو کننده تاریخ حماسه کربلا که در مخزن نسخه‌های خطی محافظت می‌شود از تاریخ طبری و الارشاد شیخ مفید نیز نام برد.

اخبار مرتبط

هیأت‌های مذهبی از فرصت اربعین برای رفع مشکلات مردم در مناطق محروم استفاده کنند

«هانی و هنا» راهی اربعین می‌شوند

فضای شهرها اربعینی شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha