عزاداری متفاوت حسینی در کاشمر؛

از برپایی محفل عزاداری در کوچه‌ تا پخش برنامه‌های لایو اینستاگرامی

از برپایی محفل عزاداری در کوچه‌ تا پخش برنامه‌های لایو اینستاگرامی

به گزارش سراج24، مردم مؤمن و عاشق اهل‌بیت در دومین شهر زیارتی خراسان رضوی که همه‌ساله قبل از محرم با آذین‌بندی حسینیه‌ها، مساجد، معابر، میدان‌ها و خیابان‌ها با بیرق‌های سیاه خودشان را برای برگزاری مراسم باشکوه عزاداری در دهه اول محرم آماده می‌کردند، امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و در راستای اجرایی کردن دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد کرونا دست به ابتکارات متفاوتی برای زنده نگه‌داشتن این ایام  و نشان دادن ارادت قلبی خودشان به ساحت سرور و سالار شهیدان و شهدای کربلا زدند.

مراسم عزاداری حسینی که همه‌ساله و بر اساس سنتی دیرینه با برگزاری آئین سیاه‌پوشان در دو روز مانده به محرم آغاز می‌شد، از شب اول محرم درب حسینیه‌ها در نقاط مختلف شهر و روستاهای این شهرستان به روی عزاداران گشوده می‌شد و مردم این خطه تا دوازده محرم هر شب با حضور در تکایا و حسینیه‌ها به عزاداری و سینه‌زنی می‌پرداختند. همچنین با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده نیز از روز پنجم محرم شاهد حرکت دستجات سینه‌زنی در سطح شهر و حضور در یکی از حسینیه‌های بزرگ شهر به‌عنوان میزبان عزاداران تا روز یازدهم محرم بودیم.

اما امسال بنا بر توصیه‌هایی که در امر پیشگیری و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا انجام شد، شاهد تغییراتی در امر محافل عزاداری حسینی در کاشمر هستیم، به‌طوری‌که حسینیه‌ها و تکایای به دلیل رعایت پروتکل‌ها و اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی امکان میزبانی از همه عزاداران همچون سنوات گذشته را ندارند و در فضای باز با جمعیت محدودی اقدام به برگزاری مراسم می‌کنند و مراسم را برای سایرین از طریق فضای مجازی پخش می‌کنند.

برگزاری محافل ذکر مصیبت و عزاداری در برخی منازل مردم کاشمر در دهه اول محرم یکی دیگر از جلوه‌های نشان دادن عرض و ارادت اهالی این خطه به ساحت اهل‌بیت است که امسال نیز به دلیل پرهیز از اجتماعات در محیط‌های سربسته و کوچک برگزار نمی‌شود.

به‌هرحال با توجه به شیوع ویروس کرونا و اعمال ممنوعیت در برگزاری محافل و پرهیز از تجمعات، آئین‌های عزاداری بنا به مصوبات ستاد ملی پیشگیری و مبارزه با کرونا دستخوش تغییراتی در نحوه برگزاری آن شده است، به‌طوری‌که عاشقان حسینی به‌صورت خودجوش هر یک به شیوه‌ای خاص و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ارادت قلبی‌شان را به ساحت امام حسین(ع) و شهدای کربلا به نمایش می‌گذارند.

ساکنین یکی از محله‌های کاشمر در خیابان مدرس 11 که در سال‌های قبل هرکدام به‌طور جداگانه‌ای اقدام به برپایی روضه خانگی در ایام محرم می‌کردند، امسال در اقدامی خودجوش و ابتکاری با سیاه‌پوش کردن کوچه و پهن کردن فرش محفل عزاداری برگزار می‌کنند. ساکنین این کوچه اعم از مرد و زن، کوچک و بزرگ بعد از نماز مغرب و عشاء از فیوضات منبر بهره می‌گیرند و بانوای گرم ذاکر اهل‌بیت به عزاداری و سینه‌زنی می‌پردازند، اگرچه تعداد شرکت‌کنندگان در این مراسم به‌اندازه تجمعات عزاداری در سال‌های گذشته نیست، اما وسعت دل‌های عاشقان شرکت‌کننده در آن تداعی‌کننده حال و هوای محرم در سال‌های گذشته است.

طرح هر محله یک حسینیه هم که با استقبال شهروندان کاشمری از ابتدای محرم آغازشده، اقدام دیگری بود که به همت جمعی از جوانان و دلدادگان حسینی در حال برگزاری است، در این طرح نصب پرچم‌های سیاه در درب منازل و محله‌های شهر بنا به درخواست متقاضیان انجام می‌شود.

در گوشه‌ای دیگر از شهر تعدادی از جوانان دوستدار اهل‌بیت با استفاده از تجهیزات تصویربرداری و بهره‌گیری از فضای مجازی، شرایطی فراهم کردند که هر شب برنامه‌ای زنده تحت عنوان "به توان حسین(ع)" از اینستاگرام پخش می‌شود. در این برنامه اینترنتی هر شب یک سخنران مذهبی، مداح و شاعر در تایم‌های جداگانه در موضوعات مرتبط با این ایام سخنرانی، مدیحه‌سرایی و شعرخوانی می‌کنند.

اخبار مرتبط

اهدای ۲۰۰۰ بسته لوازم‌التحریر به دانش‌آموزان اصفهانی

مسجدی که پناه محرومان شد

نماز جمعه فردا در اراک و ۳۱ شهر استان مرکزی اقامه می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha