توزیع 180 هزار ماسک بین هیأت‌های عزاداری کرمانشاه

توزیع 180 هزار ماسک بین هیأت‌های عزاداری کرمانشاه

به گزارش سراج24، مراسم دهه اول ماه محرم امسال متفاوت‌تر از سال‌های گذشته تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا در حال برگزاری است، سوگواری‌های تاسوا و عاشورای حسینی هم قرار است با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در سراسر استان کرمانشاه برگزار شود.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه امروز در جمع اصحاب رسانه در خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای برگزاری عزاداری‌در روزهای تاسوا و عاشورا، اظهار داشت: با توجه به تصمیماتی که در کارگروه عزاداری ستاد استانی مبارزه با شیوع کرونا گرفته قرار شده در روز تاسوا و عاشورا ایستگاه‌های صلواتی توزیعی نداشته باشند مگر آب معدنی  بسته‌بندی شده که در اختیار عزادارن قرار می‌گیرد.

بیش از 90 درصد از هیأت‌های عزاداری کرمانشاه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند

حجت‌الاسلام یوسف احمدی با تاکید بر ممنوعیت توزیع نذورات و طبخ غذای گرم در روز تاسوا و عاشورا و توزیع آن، گفت: بیش از ۹۰ درصد از هیأت‌های عزاداری استان در این چند شب عزاداری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده‌اند.

وی به رتبه نخست کرمانشاه در راستای ثبت‌نام هیأت‌های عزاداری در سامانه بیرق اشاره کرد و گفت: امسال سامانه بیرق برای ثبت‌نام هیأت‌های که قصد برگزاری مجالس عزاداری را دارند در کشور طراحی شد که در استان با استقبال خیلی خوبی روبه رو شد.

احمدی از هیأت‌های که در سامانه بیرق ثبت‌نام کرده و ماسک برای عزداران حسینی در اختیار ندارند خواست به سازمان تبلیغات اسلامی استان برای دریافت ماسک مورد نیاز مراجعه کنند و افزود: خوشبختانه روز گذشته به کارگروه عزاداری ستاد کرونا ۱۸۰ هزار ماسک اهدا شد تا روز تاسوا و عاشورا در اختیار هیأت‌ها قرار بگیرد.

وی با اشاره به محدودیت‌ها و تمهیدات مقرر شده در کارگروه عزاداری ستاد استانی مبارزه با شیوع کرونا، اضافه کرد: از هیأت‌های مذهبی که در روز تاسوا و عاشورا برنامه عزاداری برگزار می‌کنند درخواست داریم، مسیر عزاداری کوتاه باشد و حتما عزاداران با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و با ماسک در دسته عزاداری حضور یابند.

این مسؤول تصریح کرد: هیأت‌های و دسته‌هایی داریم که هر ساله بعد از پایان عزاداری، مراسم تجمعی را دارند که قرار شده این تجمع آخر سال با توجه به وضعیت موجود برای حفظ سلامتی عزاداران و شهروندان، امسال برگزار نشود.

وی افزود: میکروفنی که در دسته‌های عزاداری بین مداحان دست به دست می‌شود باید حتما بعد از هر بار استفاده دست‌های مداحان و میکروفن‌ها با مواد ضدعفونی، ضدعفونی شود تا خود ناقلی برای انتقال ویروس کرونا نباشند.

وی ادامه داد: در کرمانشاه معمولا مرسم است خانواده‌های برای همراهی دسته‌های عزاداری اطراف آن‌ها جمع می‌شوند که درخواست داریم از خانواده‌های عزیز حتی‌الامکان حضوری نداشته باشند در صورت حضور حتما پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

احیای روضه چهارپایه خوانی در مناطق محروم با حضور مداحان ترزا اول استان

احمدی از برگزاری نماز ظهر عاشورا در کرمانشاه خبر داد و گفت: ساماندهی خوبی شکل گرفته، عزادارن سید‌الشهدا (ع) الگو هستند، این چند شب با بازدیدهایی که داشتیم نحوه و شیوه عزاداری‌ها را دیدیم انصافا نگذاشتند عزاداری آقا حسین (ع) مسکوت بماند و به بهترین شکل با رعایت موازین بهداشتی مجالس را برگزار کرده‌اند.

وی به احیای روضه چهارپایه خوانی در مناطق محروم، حاشیه‌نشین و آسیب‌پذیر کرمانشاه اشاره و بیان کرد: مداحان ترزا اول استان در این مناطق چهارپایه گذاشتند و بین مردم عزاداری کردند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه در بحث تبدیل نذورات، گفت: نذورات از نظر شرعی اگر صیغه نذر خوانده باشند نمی‌توانند تبدیل کنند، ولی اگر صیغه نذر نخوانده باشند می‌‌توانند به حالت خشک تقسیم کنند.

اخبار مرتبط

خیران در دهه اول ماه محرم چقدر به نیازمندان کمک کردند؟

بیمارستان بقیه الله(عج) میزبان کاروان «نسل حسینی» خواهد بود

اهتزاز پرچم عزای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در دریاچه خلیج فارس

0 نظر

ارسال نظر

capcha