از پیرغلامان حسینی در زنجان تجلیل شد

از پیرغلامان حسینی در زنجان تجلیل شد

به گزارش سراج24، همایش تجلیل از پیرغلامان حسینی در مجموعه تاریخی و فرهنگی کارخانه کبریت سابق زنجان برگزار شد.

در این مراسم از پیرغلامانی که چندین دهه در راستای برگزاری مراسمات عزاداری امام حسین (ع) تلاش کرده و نقش موثر و فعالی داشتند، تقدیر شد.

در این مراسم از خانواده شهید جابری شهید مدافع سلامت زنجان و از سه پیرغلام قربانعلی جعفری‌پور، حاج خلیل مقدم و حاج حمید خداوردی با اهدای لوحی تقدیر شد.

اجرای برنامه‌های معنوی و آئینی، نوحه سرایی و تجلیل از برخی پیرغلامان حسینی از برنامه‌ها و محورهای اصلی این همایش بود.

هدف از این همایش که هر سال همزمان با دهه نخست محرم برگزار می‌شود، زنده نگه داشتن فرهنگ عزاداری اصیل، پرهیز از خرافات، تبیین فلسفه شهادت، احیای فرهنگ فولکلور بومی است.

در این مراسم نماینده ولی فقیه در استان زنجان و امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه شعرا و مدیحه‌سرایان عصمت و طهارت به نوعی بر گردن ما حق دارند، گفت: آنچه مسلم است باید در چنین مجالسی خادمین گرامی داشته شوند.
آیت‌الله شیخ علی خاتمی با بیان اینکه در یک مقطع زمانی بنی عباس و بنی امیه اوج تقیه بوده است، گفت: گاها ما غافل از آن هستیم که به چه مشقتی دین به دست ما رسیده است.
وی با بیان اینکه مداحی و روضه افسانه نیست، گفت: بلاها در واقع یک تلنگر به انسان هستند که بین خودمان و خدا خلوت کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با اشاره به اینکه قبلا گاها وقتی برنامه نظمی نداشت عنوان می‌شد که هیاتی است، گفت: در حالیکه بسیاری از اتفاقات رخ داده از جمله کرونا نشان داد که نظم در بین هیاتی‌ها حرف اول و آخر را می‌زند.

هیات‌ها با نظم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند
وی با بیان اینکه وقتی مقام معظم رهبری رعایت پروتکل‌های بهداشتی را مورد تاکید قرار دادند، فرمودند که متدینین باید بیشتر رعایت کنند، گفت: ما افتخار پایتخت شور حسینی را داشتیم اما همین شور، شعور حسینی را نیز با خود آورده است.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با اشاره به کلام امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه این محرم است که اسلام را زنده نگه داشته، یادآور شد: معمار کبیر انقلاب با تاسی از قیام عاشورا انقلاب را رقم زد و در راس آن پیرغلامان حسینی به عنوان رسانه‌های جاوید اثرگذار بودند.

 خاتمی با بیان اینکه رمز ماندگاری قرآن و سیره پیامبر اکرم (ص) به برکت ایثار و خون امام حسین (ع) است، تصریح کرد: عاشورا فقط یک تاریخ نیست، فرهنگی است که تا به امروز اسلام را زنده نگهداشته است.

در ادامه نیز شهردار زنجان با بیان اینکه امام حسین (ع) خود به مانند کشتی نجاتی به سمت غرق شدگان می‌رود تا آن‌ها را نجات دهد، گفت: همین موضوع است که اسلام را زنده نگاه داشته است.

حبیب یگانه با اشاره به اینکه امروز در این مراسم از چند پیرغلام تقدیر خواهد شد، گفت: در این مراسم از زحمات چندین و چند ساله پیرغلامان تقدیر خواهد شد.

شهردار زنجان با اشاره به اینکه پیشکسوتان و پیرغلامان حق بزرگی بر گردن شهر دارند، افزود: برگزاری چنین مراسماتی تنها گوشه‌ای از زحمات آنها را جبران خواهد کرد.

گفتنی است، همه ساله از شب اول تا سیزدهم محرم، مراسم عزاداری در زنجان برگزار می‌شود و مهم‌ترین و با عظمت‌ترین روز برگزاری آن، هشتم محرم (شب تاسوعا) به‌شمار می‌رود و سال‌ها است که در این دسته عزاداری صدها هزار نفر از شهروندان و گردشگران مذهبی شرکت می‌کنند.

امسال به خاطر شرایط کرونایی موجود قرار است یوم‌العباس زنجانی‌ها به شکل دیگری در قالب کمک مومنانه برگزار شود و از این ظرفیت در راستای کمک به نیازمندان بهره گرفته شود.

قرار است، فردا در یوم‌العباس، زنجانی‌ها جلوه دیگری از رزمایش کمک مومنانه را به نمایش گذاشته و با توجه به نبود شرایط لازم برای برگزاری دسته بزرگ عزاداری مردم زنجان در این روز، خیزشی از نوع کمک مومنانه در مقابل دیدگان جهانیان به نمایش بگذارند، تا مردم جهان عرض ارادت مردم زنجان را به یاد و نام سقای کربلا و قمر منیر بنی‌‌هاشم به نظاره بنشینند.

مردم پایتخت شور و شعور حسینی زنجان با تبعیت از مکتب اسلام، امام حسین (ع) و مکتب شهید قاسم سلیمانی بار دیگر با دستگیری از نیازمندان در یوم‌العباس، جلوه دیگر از نوع دوستی را به جهانیان نشان دهند و در قالب رزمایش همدلی 110 هزار بسته غذایی بین نیازمندان توزیع خواهد شد.

اخبار مرتبط

مراسم بزرگداشت و تجلیل از خدمات آیت‌الله مصباح یزدی برگزار می‌شود

فضاسازی محیطی برای مراسم ایام فاطمیه در زنجان ضروری است

سه کتاب دفاع مقدس در زنجان رونمایی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha