کوچه به کوچه به عشق حسین(ع)| تجربیات یک مداح از محرم استثنایی

کوچه به کوچه به عشق حسین(ع)| تجربیات یک مداح از محرم استثنایی

به گزارش سراج24، حال و هوای محرم امسال مانند بقیه محرم‌ها نیست، تلخی شیوع کرونا در این ایام بیش از پیش شده چرا که سایه شوم خود را بر مجالس عزاداری نیز انداخته است.

اما برگزاری مجالس عزای حسینی تعطیل بردار نیست چرا که عشق به حسین(ع) در قلب‌های همه آزادی‌خواهان جهان حک شده و هیچ چیز نمی‌تواند مانع از ابراز ارادت دوستداران حضرت به ایشان شود.

بیش از 1400 سال است که حماسه عظیم عاشورا در دل و جان وجدان‌های بیدار رسوخ کرده و پیام «هیهات من الذله» اباعبدالله(ع) با صدور خود در دنیا باعث رعب و وحشت یزیدیان زمانه شده است.

حال  و هوای مجالس امسال اگرچه مانند سال‌های گذشته نیست اما کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر لباس عزا بر تن کرده‌ و دلدادگان حسینی سعی بر آن داشته‌اند  تا علی‌رغم توجه به رعایت مسائل بهداشتی مجالس عزای حسینی را  نیز برپا کنند اما با روش‌های مختلف.

امروز به سراغ مداح جوانی رفتیم که محدودیت‌های کرونایی را به فرصتی جدید برای عزاداری سید و سالار شهیدان کرده است.

مخاطب و جامعه هدفی که برای خود انتخاب کرده افراد مسن و مادران و پدران شهدا هستند که بیرون آمدن از خانه برای آن‌ها مشکل است و با توجه به شرایط باید در خانه بمانند، اما این جوان خواسته تا این افراد از مجالس روضه محروم نمانند.

ابزاری ساده برای انجام رسالتی بزرگ

یک دستگاه اکو، پرچم سیاه عزاداری و چند صندلی برای نشستن ابزاری است برای این مداح تا رسالت خود برای اقامه عزای حسینی را در کوچه‌های این شهر به انجام برساند.

کوچه به کوچه عشق به حسین(ع) را جار می‌زنیم

می گوید کوچه به کوچه عشق به حسین(ع) را جار می‌زنیم و نمی‌گذاریم که شرایط باعث کمرنگ شدن مجالس عزای سالار شهیدان شود.

هاشم صلاحی از تجربه خود در برگزاری مراسم عزاداری آقا اباعبدالله(ع) در شرایط کرونایی اینگونه روایت می‌کند: امسال با توجه به اینکه دسته‌روی‌ها ممنوع و روضه‌های خانگی با محدودیت‌هایی مواجه شد متاسفانه همه افراد از جمله افراد مسن نمی توانند مستمع مجالس امام حسین(ع) باشند.

وی عنوان داشت: با توجه به دغدغه شخصی خودم و حجت‌الاسلام ولوی و چند مداح دیگر تصمیم به برپایی هیئت سیار گرفتیم و گفتیم درست است که عزیزان ما برای شرکت در مراسم محدودیت دارند اما ما می‌توانیم با رعایت اصول بهداشتی به درب منازل این افراد برویم و مراسم روضه را در درب منازل این افراد برپا کنیم.

روضه درب منزل شهدا

این مداح جوان بیان داشت: در قدم اول با هماهنگی اداره بنیاد شهید خوسف به درب منزل شهید بیک‌زاده، شهید هادی حمامی و شهید خواجوی در خوسف رفتیم و با نصب یک پرچم در درب منزل و چند دقیقه سخنرانی و بعد برپایی مراسم روضه عرض ارادت خود را به ساحت اباعبدالله(ع) داشتیم.

صلاحی ادامه داشت: اطلاع‌رسانی‌ها در فضای مجازی انجام شده و هر بزرگواری که بیمار یا افراد مسن در منزل دارند می‌توانند به ما اطلاع دهند تا ما در درب منزل این افراد حاضر شویم و مراسم روضه و عزا را به صورت سیار داشته باشیم.

دعای خیر والدین شهدا برایم ارزشمند است

وی با بیان اینکه این برنامه را تا پایان ماه محرم ادامه خواهیم داد، ابراز داشت: حس و حال بی‌نظیری در این چند روز  داشته‌ام و دعای خیر پدر و مادر شهدا و  دیگر مستمعین برایم بسیار ارزشمند است.

لزوم برخورد هوشمندانه با ویروس کرونا

این مداح جوان عنوان داشت: زمانی که مشکلی پیش می‌آید برخورد هوشمندانه با آن مهم است و در مورد ویروس کرونا نیز همین مسئله وجود دارد.

صلاحی با اشاره تأکید مقام معظم رهبری بر روی رعایت مصوبات ستاد ملی کرونا، گفت: در طول تاریخ گاهی محدودیت‌های زیادی برای برگزاری مجالس عزا بوده است و اکنون نیز برای اقامه عزای حسینی باید از مدل‌های جایگزین بهره برد.

وی بیان داشت: امروز هیئتی‌ها در دو جبهه می‌جنگند که یکی در برابر ویروس کرونا است و جبهه دیگر در برابر افرادی که نمی‌خواهند جریان حزب‌الله به مسیر با صلابت خود ادامه دهد اما ما در مکتب امام حسین(ع) جهاد خود را ادامه می‌دهیم و ایمان داریم که روضه‌های سیدالشهدا ضامن بقای اسلام و انقلاب اسلامی است.

توصیه‌ای به هیئتی‌ها

این مداح خاطرنشان کرد: به همه هیئتی‌ها پیشنهاد می‌دهم که جریان تکیه و روضه سیار در کوچه‌ها و درب خانه‌های مردم را رقم بزنند و نگذاریم تا از رونق مجالس عزاداری کاسته شود.

اخبار مرتبط

عزاداری شهادت امام هادی در ۳۰ هیأت کشور

مادری که خود را خادم فرزندان فاطمه (س) می‌دانست

تمامی موفقیت ها در نهضت های اسلامی به برکت فاطمه(س) است

0 نظر

ارسال نظر

capcha