حمایت دستگاه قضایی آذربایجان غربی از آمران به معروف و ناهیان از منکر

حمایت دستگاه قضایی آذربایجان غربی از آمران به معروف و ناهیان از منکر

به گزارش سراج24، از ارومیه حبیبی در جلسه تبیین ظرفیت های حقوقی قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اظهار داشت: دستگاه قضایی استان از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت قضایی و قانونی را داشته و دارد و با مظاهر فساد و بر هم زنندگان نظم اجتماع برخوردهای قانونی و قضایی را انجام می دهد.

وی تصریح کرد: مراتب امر به معروف و نهی از منکر عبارتند از قلبی، زبانی، نوشتاری، و عملی که در قوانین هم این امر تصریح شده است که چنانچه به این مراتب اقدام شود یقیناً قانون و دستگاه قضایی هم از آن حمایت قاطع خواهد کرد.

حبیبی افزود: امسال ماه محرم با کرونا همراه شده است ولی ما می توانیم تهدید کرونا را تبدیل به یک فرصت کنیم و نباید مراسم عزاداری محرم تحت تاثیر کرونا فراموش شود، البته رعایت پروتکل های بهداشتی بسیار الزامی است.

دادستان ارومیه تصریح کرد: در این برهه که امکان حضور در محافل عزاداری بسیار محدود است می توان شعائر ماه محرم را به گونه ای دیگر ارج نهاد و تزئین محلات و کوی و برزن به نام مقدس شهدای کربلا از جلوه های زیبای ارزشگذاری به محرم می تواند باشد و انتظار است که هم دستگاههای اداری و هم مردم در این باب تلاش کنند‌

حبیبی در ادامه سخنان خود گزارش مفصلی از اقدامات دادسرای ارومیه در حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر ارائه داد.

در ابتدای جلسه نیز علی نژاد معاون فرهنگی دادگستری استان با اشاره به ثواب امر به معروف و نهی از منکر، گفت: امر به معروف و نهی از منکر احیاگر بقیه فروعات و واجبات دین اسلام است.

وی ادامه داد: ایام محرم یادآور بزرگترین آمر معروف و ناهی از منکر حضرت ابا عبدالله الحسین است که نهضت عاشورا در راستای احیاء امر به معروف و نهی از منکر شکل گرفت و  این پیام الهی حضرت سید الشهدا را به دنیا مخابره کرد.

معاون فرهنگی دادگستری استان در ادامه گفت: جلسه حاضر که از سوی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان درخواست شده است، جلسه مهم و ارزشمندی هست که در هفته امر به معروف و نهی از منکر شکل گرفته و ان شاء ا... آثار و برکات آن را در جامعه مشاهده کنیم البته لازم به ذکر است دادگستری استان از این فریضه الهی جدا نبوده و یکی از وظایف ذاتی دستگاه قضایی در واقع حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و مبارزه با مظاهر فساد و جرم و جنایت است.

علی نژاد تاکید کرد: کسانی که به معروف الهی عمل نمی کنند و نهی الهی را هم انجام می دهند، دستگاه قضایی با این افراد برخورد قانونی را انجام می دهد ولی زیباتر وقتی خواهد بود که همه مردم در قبال برهم زنندگان نظم جامعه احساس مسئولیت کنند و با راه هایی که قانونگذار بیان کرده است ایشان را هدایت و راهنمایی کنند.

در ادامه جلسه حجت الاسلام والمسلمین دلریش دبیر ستاد امر به معرف و نهی از منکر استان به فریضه امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: در موضوع امر به معروف و نهی از منکر نباید فقط به ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر اکتفا کرد چرا که وظیفه اصلی ستاد، احیاء امر به معروف و نهی از منکر است در حالیکه خود بحث امر به معروف و نهی از منکر کار بسیار دارد و همه دستگاهها و مردم باید در کنار هم باشند و در این راه حمایت قضایی از آمران و ناهیان بسیار موثر است.

وی در ادامه گفت: مقام معظم رهبری فرموده اند امر به معروف و نهی از منکر مثل نماز قابل آموزش است، در این موضوع مطالبه گری بسیار مهم است و باید مطالبه گری شود تا همه احساس مسئولیت نمایند.

دلریش در انتهای صحبتهای خود از زحمات دستگاه قضایی استان در حمایت از ستاد امر به معروف و نهی از منکر و اینکه  این ستاد را تنها نگذاشته و یار و یاور آن بوده است تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه این جلسه اعضای شرکت کننده در جلسه به بحث و تبادل نظر درخصوص تبیین ظرفیت های حقوقی قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر پرداختند و با توافق و هم افزایی در برخی مسائل پیشنهاد شده جلسه به کار خود خاتمه داد.

اخبار مرتبط

برگزاری مسابقه بزرگ دانشجویی ایـام مـحـرم

قتل مادر به خاطر مخالفت با ازدواج

گرد و غبار دریاچه ارومیه در کمین تهران نشست

0 نظر

ارسال نظر

capcha