علم‌کشی؛ آیین زیبای محرمی که مغفول مانده است

علم‌کشی؛ آیین زیبای محرمی که مغفول مانده است

به گزارش سراج24؛ شیوع ویروس کرونا و افزایش روزافزون تعداد مرگ و میرهای ناشی از این بیماری نگرانی‌هایی را مبنی بر تعطیلی و خلوت شدن مجالس امام حسین به وجود آورده بود.

هنگامی که رهبر معظم انقلاب فرمودند "ما در برگزاری مجالس عزاداری تابع ستاد ملی کرونا هستیم" و پس از آن که دستورالعمل‌های ستاد ابلاغ شد، یک دلگرمی پدید آمد که بالاخره مجالس برگزار می شوند.

 اما نگرانی‌ها به این سمت رفت که عده‌ای نمی‌توانند به مجالس عزای سرور و سالار شهیدان بیایند، برای این بزرگواران چه باید کرد؟!

 با شروع ایام محرم و ابلاغ شعار امسال "هر خانه یک هیئت" و "کوچه به کوچه عشق تو را جار می‌زنیم" فضای برگزاری مراسم مذهبی ماه محرم به سمت فضاهای جدید و متفاوتی رفت که بتواند ذکر سیدالشهدا را در جای جای سطح شهرها به گوش مردم برساند.

 در شهر شیراز نیز هیئت مدینه النبی با انجام کارهای بکر و تازه‌ای توانسته است مجلس سیدالشهدا را در تمام سطح شیراز به سمع و نظر مشتاقان دستگاه سیدالشهدا برساند.

 دست به دست شدن مداحی محمود کریمی در کوچه پس کوچه‌های تهران باعث شد امید در دل عاشقان مکتب سیدالشهدا بیش از پیش به وجود بیاید.

مورد دیگر اقامه عزای مهدی رسولی بود که در مقابل خانه یک مادر شهید مجلس روضه مختصری برای اهالی همان محل برگزار کرده بود.

انتشار این تصاویر قبل از آنکه هر پیامی را به ما منتقل کند من را یاد این عبارت انداخت که ما شیرازی‌ها، غریب‌نوازهای خودی‌گداز هستیم.

روضه‌خوانی در مقابل خانه شهدا؛ الگوسازی برای جوانان هیاتی

سالها از شروع اقدام زبیای مراسم علم‌کشی در شهر شیراز می گذرد اما کمتر رسانه ای به این امر پرداخته است.

سیدعبدالغفار حسینی مسئول کافه شهدا شیراز با همکاری تعدادی از جوانان مومن این شهر هر ساله طی یک اقدام خاص با حمل علم‌های عزای سیدالشهدا در مناطق مختلف سطح شهر شیراز، ضعف مجموعه‌های مختلف در تبلیغات محیطی و فضاسازی محرم الحرام را پوشش داده است اما هنوز این حرکت زیبا و اثربخش در سطح رسانه های کشور که هیچ حتی در سطح رسانه‌های استانی هم به صورت گسترده نشر داده نشده است.

در اقدام زیبای دیگری نیز امیرمحمدی، مداح هیئت مدینه النبی به همراه تعدادی از جوانان این هیئت معظم اقدام به برگزاری روضه سیدالشهدا در مقابل منزل شهید علمداری کردند که این عمل نیز می‌تواند آغاز اقدامات مفید دیگر هیات سطح شهر و استان قرار بگیرد .

 اما در کمال تاسف باید گفت این اقدام نیز در غالب رسانه‌های استان مهجور مانده است. ظاهرا برای اینکه کارهای خیر و باارزش هیئات به دیده عموم مردم برسد، ذاکرین و خادمان دستگاه سیدالشهدا باید خود را از صفت استان فارسی بودن رهایی بخشند.

 ۷ سال از شروع حرکت جالب علم‌کشی بچه های کافه شهدا می‌گذرد اما هنوز در فضای رسانه ای آنچنان که باید و شاید به آن پرداخته نشده است و دو روز از حرکت قابل تحسین امیرمحمدی مداح هیئت مدینه النبی گذشته است اما من به عنوان خبرنگار هنوز نتوانسته ام در نشر این عمل به وظیفه ام به درستی بپردازم.

اخبار مرتبط

حجت‌الاسلام علوی تهرانی بر اثر ابتلا به کرونا بستری شد

کمک مساجد تهران به ۱۲ هزار خانواده

اعزام موکب به عراق، در مراسم اربعین امسال منتفی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha