مدیرکل انتقال خون استان فارس:

برپایی نذر خون به مناسبت ماه محرم

برپایی نذر خون به مناسبت ماه محرم

به گزارش سراج24، دکتر مسعود ترابی، از مردم دعوت کرد با توجه به کاهش ذخیره‌های خونی استان در ماه محرم نسبت به اهدا خون اهتمام بورزند.

وی نیاز به تمام گروه‌های خونی را مورد اشاره قرار داد و گفت: مردم نیک اندیش استان فارس در شب‌های سوگواری سالار شهیدان برای ادای آئین نذر خون به پایگاه‌های سازمان مراجعه کنند.

ترابی با بیان اینکه فارس یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان خون و فراورده‌های خونبی کشور است، گفت: این استان به‌منزله مهم‌ترین قطب پزشکی جنوب کشور، اهمیتی ویژه دارد.

مدیرکل انتقال خون استان فارس، ادامه داد: بیشتر خدمات درمانی در بیمارستان‌ها وابسته به خون و فرآورده‌های آن است و این بدان معناست که انتقال خون فارس با حجم عظیم تقاضا برای ارائه خدمات درمانی مواجه است.

وی افزود: روزانه عمل‌های جراحی متعدد پیوند کبد، پیوند کلیه و عمل جراحی قلب در بیمارستان‌های شیراز صورت می‌گیرد؛ همچنین بیشترین تعداد بیماران تالاسمی کشور در استان فارس زندگی می‌کنند که در هفته به سه بار تزریق نیاز دارند.

مدیرکل انتقال خون فارس با بیان اینکه ذخایر خونی استان فارس به دلیل مراجعه کمتر اهداکنندگان سبب کاهش شدید ذخایر خونی شده است، افزود: این موضوع باعث نگرانی بیماران نیازمند به خون شده است و در حال حاضر به همه گروه‌های خونی به ویژه گروه‌های خونی A و O نیاز است و تزریق خون فقط برای بیماران اورژانس انجام می‌شود.

ترابی اظهار کرد: با توجه به سنت پسندیده نذر خون در شب‌های ماه محرم، مرکز انتقال خون شیراز واقع در آسیب‌قوامی خیابان قصردشت تا ساعت ۱۹ و ۳۰ و پایگاه انتقال خون نمازی جنب درمانگاه امام رضا (ع) نیز تا ساعت ۱۹ پذیرای متدینان است؛ همچنین پایگاه کانکسی میدان ولیعصر به دلیل وضعیت همه‌گیری بیماری کرونا تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود.

وی با اشاره به برخی نگرانی‌ها درباره شیوع بیماری کرونا ابراز داشت: مراکز انتقال خون با همه‌گیری بیماری کرونا پیرو دستورالعمل‌های جلوگیری از شیوع ویروس، همه تدابیر بهداشتی لازم را پیش‌بینی کرده‌اند.

مدیرکل سازمان انتقال خون فارس اعلام کرد: انتقال خون بر اساس فرآیندهای پیشگیرانه صورت می‌گیرد؛ به‌گونه‌ای که اهداکنندگان بدون هیچ‌گونه تجمع و معطلی و در اسرع وقت می‌توانند خون اهدا کنند.

ترابی با بیان اینکه اهداکنندگان پیش از اهدای خون به دقت معاینه می‌شوند، اظهار کرد: همه فاکتورهای خطر احتمالی که ممکن است در فرد اهداکننده وجود داشته باشد، بررسی می‌شود؛ در عین حال به اهداکننده نیز تذکر داده می‌شود در صورت بروز هر نوع علائم بیماری پس از اهدا، موارد را حتماً به سازمان انتقال خون اعلام کنند تا خون فرد از چرخه مصرف خارج شود.

وی بیان کرد: این موضوع به هیچ وجه به معنای درگیر شدن اهداکننده به ویروس کرونا به دلیل اهدای خون نیست.

ترابی همچنین از بهبودیافتگان بیماری کرونا درخواست کرد برای اهدای پلاسما پیش قدم شوند و افزود: بیمارانی که یک ماه کامل از بهبودی آنها گذشته است، می‌توانند با مراجعه به ساختمان قدیم نمازی بخش «آفرزیس ۲» به‌منظور کمک در بهبود سایر بیماران کرونایی پلاسما اهدا کنند.

مدیرکل انتقال خون فارس تصریح کرد: برای ادارات و سازمان‌هایی که تمایل به اهدای خون به‌صورت گروهی دارند پایگاه‌های سیار تا یک ماه آینده در ادارات حضور خواهد یافت.

اخبار مرتبط

عضویت در کتابخانه های عمومی فارس رایگان شد

یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار، فرصتی برای مشارکت عموم

اهتزاز دوباره پرچم سرخ «یالثارات‌الحسین» بر فراز مسجد جمکران

0 نظر

ارسال نظر

capcha