توزیع کمک‌های مومنانه بین 4 هزار مددجوی بهزیستی کرمان

توزیع کمک‌های مومنانه بین 4 هزار مددجوی بهزیستی کرمان

به گزارش سراج24، عباس صادق‌زاده بعد از ظهر امروز در نشست خبری با تسلیت ایام محرم و گرامیداشت هفته دولت اظهار داشت: ما در سازمان بهزیستی به‌عنوان یک سازمان اجتماعی ۱۸۹ ماموریت تخصصی اجتماعی از جمله رفاه و سلامت اجتماعی، ساماندهی معتادان و ... را بر عهده داریم.

میرکل بهزیستی استان کرمان بیان داشت: استان کرمان طی این سال‌ها با مشارکت مردم گام‌های خوبی برداشته است که به‌عنوان افتخار ما محسوب می‌شود کا باید اطلاع‌رسانی در این زمینه صورت گیرد و یکی از این خدمات به‌عنوان برنامه جدید در زمینه ایجاد سلامت و رفاه اجتماعی بحث مرکزهای مثبت زندگی است.

صادق زاده تصریح کرد: ما در استان کرمان سرپرستی ۴ هزار کودک را بر عهده داریم که معادل ۱۶ درصد بوده است، اما شایسته این استان نیست، سهم دولت به هر کودک ۷۰۰ هزار تومان است که بسیار کم بوده و مابقی آن توسط خیران تامین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تنها یک مرکز دولتی در بحث اعتیاد داریم و مابقی همگی خصوصی هستند، افزود: ۲۰ درصد از خدمات ما به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و ۹۴ درصد خدمات ما توسط بخش خصوصی ارائه می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان ادامه داد: در مراکز مثبت زندگی در راستای رفاه و سلامت اجتماعی ماموریت ارائه خدمات الکترونیکی را بر عهده داریم و این بستر می‌تواند به ۵۰ درصد افزایش یابد و این استان ۱۵۶ مرکز مثبت زندگی را به ازای هر ۴۵۰ پرونده باید راه‌اندازی کند کا آن را به ۱۵۰ تقلیل دادیم.

وی بیان کرد:  اپلیکیشن ویژه ناشنوانایان از ۹۰۰ به یک هزار و ۶۰۰ واژه ارتقا پیدا کرده است.

صادق‌زاده با بیان اینکه ۲۲ مرکز مثبت زندگی در استان کرمان داریم که ۱۸ مرکز آماده بهره‌برداری است، افزود: در حال حاضر با توجه به همکاری بانک‌ها ارائه تسهیلات به مددجویان به سهل‌ترین وضع ممکن رسیده است و مشکلی در این زمینه نداریم و اکنون سقف تسهیلات نیز به ۵۰ میلیون تومان رسیده و جذب نیرو توسط کارفرمایان افزایش یافته است.

صادق‌زاده ابراز داشت: ماموریت مراکز مثبت زندگی خدمات سطح یک مانند صدور مجوز، فرزندخواندگی، تمام خدمات در حوزه معلولیت‌ها، توانمندسازی و ... را به صورت الکترونیکی ارائه می‌دهند تا حضور مردم‌ را در سطح جامعه به حداقل برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: عمده معلولیت‌های استان کرمان جسمی و حرکتی به‌دلیل حوادث و تصادفات جاده‌ای و پرت شدن از درخت در جنوب به‌دلیل کشاورزی بودن منطقه و دومین معلولیت در بخش ذهنی است که به‌دلیل عدم آگاهی مردم اتفاق می‌افتد.

صادق‌زاده اظهار کرد: استان کرمان به‌دلیل همجواری با استان‌های مرزی و ترانزیت مواد مخدر آسیب جدی در خلق کودکان بدسرپرست دیده است و هر چه از گذشته به حال می‌رویم از بی‌سرپرستی به بدسرپرستی پیش می‌رویم که در گذشته ۷۰ درصد بی‌سرپرست و ۳۰ درصد بدسرپرست بودند.

وی اضافه کرد: اما اکنون ۸۷ درصد از جمعیت مراکز ما بدسرپرست و ۱۳درصد  بی‌سرپرست هستند و استان کرمان ۶۳ درصد مراکز نگهداری کودکان را دارد که رتبه دوم کشور را دارد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان عنوان کرد: ۹۷ درصد از کودکان خیابانی و کار استان کرمان افاغنه بوده و تعداد کمی ایرانی هستند و تعداد محدودی از افاغنه فاقد کد شناسایی هستند به همین دلیل ساماندهی آنها اثری ندارد در عین حال اکنون آنها در پنج مرکز نگهداری و به آنها خدمات ارائه می‌شود.

وی بیان داشت: در ۹۰ درصد از مراکز ما حدود ۴ هزار نفر در قرنطینه هستند و بخشی از  بسته‌های کمک مومنانه برای این افراد و بخش وسیعی در اختیار خانواده‌های نیازمند قرار گرفت و اکنون با طرح ایران همدل امیدواریم مشارکت مردم را همچنان در صحنه داشته باشیم.

صادق‌زاده گفت: در بحث مناسب‌سازی در سینماها، مراکز آموزشی و پارک‌ها و ... سخت‌گیری کردیم که اصلاح شود و برای ساختمان‌های تازه احداث شده این امر به صورت جدی دنبال شده است و بر همین اساس نظام مهندسی اجازه احداث هیچ ساختمان بلندی را بدون مناسب‌سازی نمی‌دهد و ما در این زمینه رتبه اول کشور را داریم هر چند تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان بحث معتادان متجاهر را بحثی طولانی مدت خواند که به‌دلیل کرونا جمع‌آوری آنها ممکن نبود و ادامه داد: در مرحله اول ۳۲۶ نفر را پذیرش کرده و تست کرونا گرفته شد که تست ۵۰ نفر آنها مثبت بود که ۸۰ درصد از آنها با توجه به تست منفی کاذب مثبت بود.

وی افزود: اکنون یک هزار و ۲۰۰ نفر از معتادان متجاهر شهر و استان کرمان در مراکز بهزیستی، سپاه و ماده ۱۵ در حال نگهداری هستند و اکنون بیش از یک ماه است که هیچ ترخیصی انجام نشده است و تلفات ما صفر بوده است و تمام این افراد سه ماه در مراکز نگهداری می‌شوند که در صورت تشخیص تیم درمان به مرحله بعد درمان انتقال داده می‌شوند و یا مدت ماندگاری آنها سه ماه دیگر تمدید می‌شود.

صادق‌زاده با بیان اینکه هر ساله ۱۵۰ تا ۱۸۰ نفر کوک شیرخوار را در شیرخوارگاه کرمان پذیرا هستیم، ادامه داد: کودکانی که کسانی که معلولیت شدید داشته و یا معذوریت قضایی دارند، قابل فرزندخواندگی نیستند و اکنون بیش از یک هزار و ۲۰۰ خانواده در نوبت فرزندخواندگی هستند ضمن اینکه اکنون حدود ۷۰ نفر کودک شیرخوار در مراکز نگهداری استان کرمان داریم.

صادق زاده توضیح داد: پروژه شهرک فدک در شهرک سیدی در قالب طرح مسکن مهر با تفاهم‌نامه سه جانبه بین بنیاد مسکن، انبوه‌ساز و بانک مسکن در خارج از محدوده شهری احداث شده که ۱۰ واحد بوده که چهار واحد متعلق به افراد معلول است و اکنون باید این افراد به‌دلیل عدم ارائه خدمات جابه‌جا شوند و بنیاد مسکن برای آنها مسکن معوض بسازد که تا کنون دو قطعه زمین برای دو نفر اختصاص داده شده و منتظر دو قطعه دیگر برای احداث هستیم.

اخبار مرتبط

۱۱0 پایگاه جشن عاطفه‌ها در کرمانشاه برپا می‌شود

توزیع ۱۰۰ بسته لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان بهزیستی نهاوند

چهارمین رزمایش کمک‌های مومنانه در نهاوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha