تحلیلی از سخنان اخیر بایدن و کری

مقام معظم رهبری دست آمریکا را از پیش خوانده بود

مقام معظم رهبری دست آمریکا را از پیش خوانده بود

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 »، سخنان اخیر معاون رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا نشان می‌دهد که موضع‌گیری رهبر انقلاب اسلامی ایران در رد پیشنهاد آمریکایی‌ها تا چه حد هوشمندانه و موضع‌گیری برخی که به استقبال این سخنان رفتند، تا چه حد نادرست بوده است.

جو بایدن، معاون اول رئیس‌جمهور آمریکا که حدود یک ماه قبل ایران را به مذاکرات رودررو با آمریکا دعوت کرده بود، اکنون طی سخنانی در جمع اعضای آیپک، بزرگ‌ترین لابی یهودی در آمریکا گفته است که گزینه نظامی علیه ایران همچنان محتمل است.

به گزارش بی‌بی‌سی، جو بایدن معاون باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته است که ایالات متحده "به دنبال جنگ نیست"، اما «همه گزینه‌ها و از جمله گزینه نظامی روی میز است.»

همزمان با هشدار بایدن، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هم گفته که اگر چه کشورش مذاکره را به عنوان «اولین گزینه» ترجیح می‌دهد، اما نمی‌توان «تا ابد برای راه حل دیپلماتیک صبر کرد.»

کری روز دوشنبه 14 اسفند و در پی ملاقات با وزیر امور خارجه عربستان سعودی، از عزم دو کشور برای بازداشتن ایران از «رسیدن به سلاح هسته‌ای» سخن گفته است.

سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان سعودی هم گفت: «ما نمی‌توانیم مثل فلاسفه باشیم که همین‌طور حرف می‌زنند، باید با جدیت و صادقانه گفتگو کنیم و به روشنی تعهد خودمان را نشان دهیم.»

این سخنان خصم‌آمیز تنها چند روز پس از آن مطرح می‌شود که ایران و شش کشور موسوم به 1+5 در آلماتی، پایتخت قزاقستان مذاکراتی را پشت سر نهادند که از سوی رسانه‌های بین‌المللی، گامی مثبت در مسیر حل مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران نام گرفته است.

در اظهارنظری دیگر راجع به برنامه هسته‌ای ایران، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، گفته است که نه مذاکرات و نه تحریم‌های بین المللی در باز داشتن جمهوری اسلامی از پی‌گیری برنامه هسته ای خود موثر نبوده و تنها راه متوقف کردن این فعالیت‌ها «تهدید نظامی» است.

روشن است که اگر کشوری واقعا عزم مذاکره با کشوری دیگر را داشته باشد، تنها ظرف حدود یک‌ماه، موضع خود را از مذاکره به وجود گزینه نظامی بر روی میز تغییر نمی‌دهد. وقتی همان شخصی که ایران را به مذاکره دوجانبه دعوت کرده است، از احتمال حمله نظامی به ایران سخن می‌گوید، اصل و اساس آن دعوت به مذاکره زیر سوال می‌رود.

سخنان جو بایدن در واقع یادآور تعبیر مقام معظم رهبری است. ایالات متحده از یک‌سو سلاح به سوی ایران نشانه رفته و از سوی دیگر دم از مذاکره می‌زند، بنابراین روشن است که در ادعای آمادگی برای مذاکره و رفع اختلافات صادق نیست و از مطرح کردن گزینه مذاکره، منظور دیگری دارد.

چنین مذاکراتی حتی اگر آغاز هم بشوند، طبعا راه به‌جایی نخواهند برد چرا که شخصی که پیشنهاد مذاکره را داده است، اصولا حسن نیتی نداشته است. بایدن و کری عملا نشان داده‌اند که مخالفت قاطع رهبر انقلاب با هرگونه مذاکره رودررو با ایالات متحده، صحیح بوده است.

این بدان معناست که رهبری انقلاب به‌خوبی پشت پرده مواضع ظاهری واشنگتن را می‌شناسند و مواضعی که در خصوص اظهارات مقامات آمریکایی اتخاذ می کنند، کاملا آگاهانه و از روی علم است.

به‌عکس معظم‌له، متاسفانه بعضی از مقامات کشورمان پیش از موضع‌گیری صریح رهبری به استقبال سخنان جو بایدن رفتند. از این دوستان باید پرسید که آیا از این سخنان بایدن و کری هم می‌توانند استقبال کنند یا خیر؟

منبع: ای پرس

اخبار مرتبط

دیدار ولایتی با سیدعمارحکیم+عکس

قانونی شدن جاسوسی از مسلمانان آمریکایی

برخورد کریمانه رهبر انقلاب با دختر و پسر جوان

0 نظر

ارسال نظر

capcha