سیاستمدارانی از جنس مردم و الگوی مدیریت جهادی

 سیاستمدارانی از جنس مردم و الگوی مدیریت جهادی

به گزارش سراج24، سنگ بنای هفته دولت پس از شهادت شهیدان رجایی و باهنر در انفجار دفتر نخست وزیری در ۸ شهریور ۱۳۶۰ گذاشته شد و خدمات صادقانه و خالصانه این دو یار دیرینه امام و انقلاب که الگویی برای دولتمردان بود به فرصتی برای آشنایی بیشتر مردم با فعالیت‌ها، اهداف، برنامه‌ها و بازخوانی دستاورد‌های دولت‌های مختلف بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تبدیل شد.
براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران رئیس جمهور با رای‏ مستقیم‏ مردم انتخاب می‌شود و پس از آن هیئت دولت به ریاست رئیس جمهور برای مدت ۴ سال فعالیت خود را آغاز می‌کند پس مردم با حساسیت بیشتری عملکرد آن‌ها را پیگیری می‌کنند.
علاوه بر آن، چون دولت‌ها معمولا" از نیمه دوم مرداد ماه کار خود را آغاز می‌کنند و هفته دولت در زمان کوتاهی از سالروز آغاز به کار همه دولت‌ها شروع می‌شود بنابر این هفته اول شهریور به زمان مناسبی برای ارائه گزارش یکساله عملکرد‌ها، دستاورد‌ها و برنامه‌های آینده دولت تبدیل شده است تا جایی که بهره برداری از برخی طرح‌های بزرگ ملی در هفته دولت آغاز می‌شود.
از تقویت و ساماندهی اوضاع فرهنگی، سیاسی، آموزشی، توسعه ​اقتصادی، سلامت شهروندان، حل معضلات اجتماعی، بودجه بندی و دیپلماسی خارجی تا امضای‏ عهدنامه‏ ها، موافقت‏ نامه‏‌ها و قراردادها‏ با سایر دولت‌ها و همچنین‏ امضای‏ پیمان‏ های‏ مربوط به‏ اتحادیه‏ های‏ بین‏ المللی همه و همه از مسئولیت‌های سنگین دولت است.
با این حال جنگ تحمیلی هشت ساله، تحریم‌ها و فشار‌های بین المللی نتوانست مانع توقف قطار پیشرفت در کشور شود. خودکفایی در بسیاری از محصولات صنعتی و کشاورزی، کسب رتبه‌های بالای علمی در جهان، تکمیل و بهره برداری از طرح‌های بزرگ اقتصادی، تقویت بنیه‏ دفاعی و پیشرفت‌های قابل توجه در عرصه‌های مختلف علم و فناوری از جمله دستاورد‌های دولت‌های مختلف است که در سال‌های گذشته معرفی شده است.
رفع تبعیضات‏ ناروا و ایجاد امکانات‏ عادلانه‏ برای‏ همه‏، در تمام‏ زمینه‏ های‏ مادی‏ و معنوی موضوع دیگری است که در اصل سوم قانون اساسی مورد تاکید قرار گرفته است. شاید به همین علت است که در هفته دولت ساده زیستی و عدالت شهیدان رجایی و باهنر بیش از همه در یاد‌ها زنده می‌شود.
بنابر این دولتمردان در تلاشند تا شهید رجایی را الگویی برای رفتار‌های خود قرار دهند و هرساله ضمن تجدید میثاق با امام خمینی (ره) و با حضور بر سر مزار شهیدان دولت بر تداوم راه و آرمان‌های آن‌ها تاکید می‌کنند.
علاوه بر تحریم‌ها و فشار‌های بین المللی، امسال شیوع بیماری کرونا بر اوضاع اقتصادی و معیشت مردم ایران سایه افکنده است. وضعیتی که حالا تلاش مضاعف دولت را می‌طلبد و در سالی که جهش تولید نامگذاری شده است انتظار می‌رود تا با حمایت بیشتر از تولید، افزایش اشتغال و رونق کسب و کار گام‌های اساسی برای بهبود شرایط اقتصادی کشور برداشته شود.


سیدمحمدرضا فخاری

اخبار مرتبط

یادداشت کارگردان برجسته سینما برای شهادت دختران افغان

لبخند خداحافظی

شرایط و رمز و راز صلح امام حسن (ع) چه بود؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha