«هر خانه، یک حسینیه، هر خانواده یک هیأت»

«هر خانه، یک حسینیه، هر خانواده یک هیأت»

به گزارش سراج24، هرچند شیوع ویروس کرونا در ایران، آیین‌های عزاداری محرم را نیز همچون دیگر مراسم‌ها و برنامه‌های ملی و مذهبی تحت تاثیر قرار داد اما آحاد مردم تلاش می‌کنند با تغییر در شکل ظاهری این عزاداری‌ها و با رعایت دستورات بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید 19 پرچم آزادی خواهی پیام شهدای عاشورا را زنده نگه دارند.

امسال اگرچه مراسمات به دلیل شیوع کرونا با محدودیت‌هایی برگزار می‌شود، اما مردم به پویش «هر خانه، یک حسینیه، یک پرچم» پیوسته‌اند و بر سر درب منازل خود پرچم سیاه حسینی را نصب کرده‌اند، برخی از مردم به دلیل شیوع ویروس کرونا ایام محرم را در منزل خود سپری کرده و با راه‌اندازی هیأت خانوادگی، مراسم عزاداری برگزار می‌کنند.

امسال بخاطر پروتکل‌های بهداشتی و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، مجالس عزا در فضای باز و با حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در حال برگزاری است و این در حالی است که این ویروس بر روی پذیرایی مراسم نیز تأثیر گذاشته است و هیأت‌ها باید در رابطه با پذیرایی نیز مقررات گفته شده را رعایت کنند.

درست است که کرونا شکل و شمایل برگزاری مراسمات محرمی را تغییر داده است، اما شور عزاداری برای سرور و سالار شهیدان کم نشده است، این روزها خیابان‌های زنجان دوباره رنگ و بوی محرم گرفته‌اند و اماکن تاریخی و مذهبی و خانه‌های این شهر به پاس گرامیداشت عزاداری ماه محرم، مزین به پرچم‌های امام حسین (ع) شده‌اند و هر چند عزاداری امسال متفاوت برگزار می‌شود اما رنگ و بوی محرم از پایتخت شور و شعور حسینی نرفته است.

«هر خانه، یک حسینیه، یک پرچم»

با توجه به شرایط ماه محرم امسال و شیوع بیماری کرونا، مردم با نصب پرچم و بنر در محلات و سر در خانه‌های خود به پویش «هر خانه، یک حسینیه، یک پرچم» پیوسته‌اند.

حسینیه اعظم زنجان نیز که هر سال آوردگاه عاشقان امام حسین (ع) بود، امسال برنامه‌های خود را به شکل دیگری برگزار می‌کند، قرار است امسال پویش « هر خانه، یک حسینیه، هر خانواده یک هیأت» در زنجان اجرایی شود.

در قالب این طرح حسینیه اعظم زنجان پرچم‌هایی را در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهد تا در سر درب منازل خود نصب کنند.

بر همین اساس آدرس و شماره تلفن افرادی که متقاضی دریافت پرچم از حسینیه اعظم زنجان هستند، دریافت شده و به محض تکمیل اطلاعات پرچم به درب منازل ارسال می‌شود.

هدف از اجرای این طرح حفظ حال و هوای محرمی شهر و همچنین برپایی مراسمات عزاداری با وجود شیوع ویروس کرونا عنوان شده است.

رئیس هیأت امنای حسینیه اعظم زنجان در این باره به خبرنگار فارس گفت: با شیوع ویروس کرونا برنامه‌های حسینیه اعظم زنجان به شکل دیگری اجرایی خواهد شد.

توزیع 110 هزار بسته غذایی در زنجان

علیرضا فیروزفر با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در سخنان خود در عید قربان در خصوص عزاداری ماه محرم در شرایط کرونا، راه را نشان دادند، اضافه کرد: خادمین حسینیه اعظم زنجان نیز طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در ایام کرونا فعالیت خواهند کرد و البته که حفظ سلامت مردم و همه عزاداران رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تبعیت از مصوبات ستاد مقابله با کرونا بر همگان واجب است.

رئیس هیأت امنای حسینیه اعظم زنجان با اشاره به اینکه شروع برنامه در دهه اول محرم از ساعت 20 و 40 دقیقه تا 21 و 50 دقیقه به مدت ۷۰ دقیقه خواهد بود، گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده و تدارک‌های انجام شده بر اساس ابلاغ ستاد کرونا، مراسم عزاداری دهه اول محرم در حسینیه اعظم در فضای باز برگزار می‌شود.  

وی با اشاره به اینکه ضدعفونی،رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک در برگزاری مراسمات اجباری است،گفت: قطعا این ملزومات در مراسم رعایت خواهد شد.

فیروزفر با اشاره به اینکه امسال حتی یوم‌العباس نیز در عین شکوهی که دارد، جلوه دیگری از حضور پرشور را به خود خواهد دید، اضافه کرد: بر همین اساس امسال جلوه کمک‌های مومنانه جایگزین اجتماع عزاداران یوم‌العباس در زنجان می‌شود.

رئیس هیأت امنای حسینیه اعظم زنجان از هدف‌گذاری برای تهیه ۱۱۰ هزار بسته خبر داد و گفت: تاکنون ۳۰ هزار بسته از آن تهیه شده است.

استاندار زنجان نیز در این باره گفت: یوم العباس اوج ولایتمداری و مشق دلدادگی مردم استان زنجان به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است اما امسال برنامه آن روز طبق ضوابط و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اعلامی از سوی ستاد ملی کرونا برگزار می‌شود.

فتح‌الله حقیقی با اشاره به اینکه همه ما فدایی امام حسین (ع) و سرباز ولایت هستیم، گفت: محرم امسال باید حال و هوای سال‌های گذشته را داشته باشد.

یوم‌العباسی متفاوت در انتظار زنجانی‌ها

با قدردانی از اقدام مادحان و هیئات مذهبی استان در لبیک به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به تذکرات ستاد ملی کرونا در برگزاری برنامه‌های محرم گفت: امسال در یوم‌العباس جلوه دیگری از عشق زنجانی‌ها به امام حسین (ع) رقم خواهد خورد.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان نیز با اشاره به اینکه محرم و عزای امام حسین(ع) تعطیل شدنی نیست، گفت: ولی امسال شرایط فرق دارد و باید براساس دستورالعمل‌های ابلاغی ستاد ملی کرونا عمل کنیم.

آیت‌الله شیخ علی خاتمی با اشاره به اینکه یک سال ۱۲ هزار راس گوسفند در حسینیه اعظم زنجان قربانی شد، بیان کرد: اجرای طرح نذر نیابتی باعث می‌شود که کشتار دام در عزاداری‌های محرم مدیریت شود و این فرآیند در کشتارگاه‌ها با رعایت مسائل بهداشتی انجام گیرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان نیز با اشاره به اینکه برنامه ماه محرم تعطیلی‌بردار نیست و بنا به شرایط موجود در کشور نوع آن تغییر خواهد کرد و مردم را توجیه خواهیم کرد که به این دلیل باید کمک‌ها به سمت کمک مومنانه حرکت خواهد کرد.

حجت‌الاسلام مختار کرمی گفت: در یوم‌العباس خیابان‌های اطراف حسینیه حتماً یک برنامه برگزار خواهد شد و قرار است که مداحان یک برنامه داشته باشند، یعنی به صورت رزمایش کمک مومنانه فعالیت‌هایی را خواهیم داشت.

اخبار مرتبط

اهدای ۲۰۰۰ بسته لوازم‌التحریر به دانش‌آموزان اصفهانی

کمک مردم خمینی‌شهر به ۸۰۰ دانش ‌آموز نیازمند

راه‌اندازی «پویش نذر سلامت»

0 نظر

ارسال نظر

capcha