جوهره و عصاره پیام عاشورا امربه‌معروف و نهی از منکر است

جوهره و عصاره پیام عاشورا امربه‌معروف و نهی از منکر است

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه بجنورد  بابیان اینکه عاشورا داستان شگفت‌انگیز عالم خلقت بوده و باید بیشتر به این واقعه دقت کنیم، اظهار کرد: عزاداری یک بعد عاشورا است، درحالی‌که عاشورا سه بعد و سه عنصر دارد؛ سوگواری و عزاداری، حماسه و یادگرفتن ایستادگی در مقابل ظالم و فراگیری پیام‌های عاشورا و پیام‌های زندگی و سبک زندگی عاشوراییان.

وی با تأکید بر اینکه باید سه محور را همیشه در ذهن داشته باشیم، اضافه کرد: سوگواری در میان ملت‌های اسلامی و شیعی در اوج است و در محرم امسال هم حتی در شرایط کرونایی سردر منازل و میادین همه بانام امام حسین (ع) سیاه‌پوش شده و همه می‌کوشند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خود را به مجالس برسانند.

امام‌جمعه بجنورد گفت: عزاداری افتخار مهمی بوده و کم‌وزیاد آن مهم نیست؛ بلکه اصل آن اهمیت دارد تا ارادت خود را به ساحت مقدس اباعبدالله (ع) برسانیم.

وی با اشاره به بُعد و عنصر دوم حماسه عاشورا، اظهار کرد: مقام شهدای کربلا و حماسه کربلا در طول تاریخ استثنایی است؛ اما مهم‌تر پیام‌های عاشورا است که برای همه زمان‌ها و زمین‌ها پیام و درس زندگی دارد و برای همه الگودهی می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی بابیان اینکه باید عاشورا را به‌عنوان مکتب آموزشی سبک زندگی اسلام ناب محمدی بشناسیم، خاطرنشان کرد: یکی از پیام‌های عاشورا امربه‌معروف و نهی از منکر است و درواقع می‌توان گفت عصاره قیام عاشورا همین فرایض است.

وی گفت: جوهره و عصاره پیام عاشورا امربه‌معروف و نهی از منکر است و اگر عاشورا تاکنون باقی‌مانده، به دلیل احساس مسئولیت عاشوراییان در طول تاریخ بوده است.

امام‌جمعه بجنورد با تأکید بر اینکه در این زمینه همه مسئول هستیم و نباید تنها نگاه ما به ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر باشد، افزود: متأسفانه در جامعه امروزی ما معروف‌ها و منکرها در حال جابجایی هستند؛ به‌گونه‌ای که برخی منکرها، معروف تلقی شده و برخی منکرات به‌جای معروفات نشسته‌اند.

وی تصریح کرد: در مکتب اسلام فرزنددار شدن افتخار است اما الآن تک‌فرزندی مُد شده است و سپس فرد برای پُر کردن تنهایی خود 70 میلیون برای خرید سگ هزینه کرده و به داخل خانه خود می‌آورد؛ درحالی‌که این‌ها جزء فرهنگ غرب است و قرابتی بافرهنگ اسلامی ندارد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی با تأکید بر اینکه باید پیام‌های عاشورا را پاس بداریم؛ زیرا عاشورا پیام‌های مهمی برای زندگی ما دارد که در رأس آن امربه‌معروف و نهی از منکر است، افزود: اهتمام نداشتن به حجاب و عفاف، استفاده از لباس‌های غیرمتناسب و … همه از مصادیق کم‌توجهی به پیام اصلی عاشورا است.

دوچرخه‌سواری بانوان در خیابان باغیرت اسلامی و ایرانی ناسازگار است

وی اظهار کرد: متأسفانه موتورسواری و دوچرخه‌سواری بانوان مد شده، در حالی که کار اصلی زن در خانه نشستن و هنر او تربیت کردن است، اگرچه کسی مخالف نقش‌آفرینی شایسته بانوان در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و … جامعه البته با رعایت شئون نیست.

رئیس شورای حوزه‌های علمیه خراسان شمالی خطاب به مردان، تصریح کرد: با دوچرخه‌سواری ناموس خود را عرضه نکنیم؛ زیرا این با اسلام سازگاری ندارد.

وی افزود: در مکتب اسلام بانوان باید تجلی جلال و جمال الهی باشند؛ اما اکنون به جای اینکه تجلی صفات الهی باشد تبرج کرده و خود را در معرض دید قرار می‌دهند، آن‌هم درحالی‌که قرآن خطاب به زنان می‌فرماید مانند زمان جاهلیت تبرج نکنید.

خطیب جمعه بجنورد گفت: اگر خانمی در کوچه‌ای حجاب خود را رعایت نکند همه همسایگان روزی یک بار به او تذکر بدهند، این تذکرها اثر می‌کند.

وی افزود: البته از مصادیق ضرورت امربه‌معروف و نهی از منکر تنها بی‌حجابی نیست؛ بلکه گران‌فروشی و احتکار و سایر منکرات نیز هم همین‌گونه است و کاسبی که در اوضاع کرونایی گران‌فروشی می‌کند باید امربه‌معروف و نهی از منکر شود.

آمریکا در فعال‌سازی مکانیسم ماشه هم شکست مفتضحانه‌ای را متحمل می‌شود

امام جمعه بجنورد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات اخیر آمریکا در عداوت و دشمنی با ایران اسلامی، اظهار کرد: آمریکا بعد از شکست مفتضحانه و رد پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی‌اش در شورای امنیت، این بار قصد دارد به خیال خام خود مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال کند.

وی با بیان اینکه امروز روز بصیرت دنیا است، نگاه دنیا عوض شده و ابرقدرتی آمریکا ترک برداشته است، افزود: آمریکا مکانیسم ماشه را در قالب توافق برجام پیش کشیده و قصد دارد تحریم‌ها را به دوران ماقبل توافق هسته‌ای برگرداند، در حالی که خود پیش‌ازاین از توافق برجام خارج‌شده و به‌طور کلی حق استفاده از این مکانیسم را ندارد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی با بیان اینکه به فضل الهی آمریکا در این موضوع هم شکست می‌خورد، خطاب به مردم، گفت: این‌ها همه از مقاومت شما ملت و رهبری حکیمانه بزرگ‌مردی که فرمود: «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» و هدایت این بزرگ‌مرد عزیز عصر ما است که فرمود: «ما انقلابی هستیم و به کسی باج نمی‌دهیم.»

اخبار مرتبط

زیارت عاشورا حدیث قدسی است

سیدالشهدا(ع) در روز عاشورا عالم را به دو جبهه تقسیم کردند

رادیو نمایش در تاسوعا و عاشورا «حسینیه» می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha