ترک امر به معروف موجب از بین رفتن آزادگی و حریت می‌شود

ترک امر به معروف موجب از بین رفتن آزادگی و حریت می‌شود

به گزارش سراج24، ماموستا عبدالسلام محمدی در خطبه‌های پرفیض عبادی سیاسی نماز جمعه دهگلان به موضوع فریضتین امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر بعنوان دو فریضه مهم و اساسی در قرآن و سنت ثابت است و پیامبران الهی بعد از تبلیغ توحید و عقاید و امر به تقوا و پرهیزگاری در اقامه این دو فریضه الهی تمام سعی و تلاش خود را معطوف به این امر بسیار مهم نموده‌اند.

وی تصریح کرد: خداوند متعال امت پیامبر اسلام را بعنوان بهترین امت معرفی می‌کند و از شرایط و مولفه‌های برتری امر به معروف و نهی از منکر است که هرگاه این فریضه اجرا شود وصف برتری صدق خواهد کرد.

به گفته امام جمعه دهگلان، خداوند در آیه‌ای دیگر از قرآن به جماعت بخصوصی در میان امت اشاره دارد که وظیفه مهم امر به معروف ونهی از منکر را بجا آورده و در حفظ وحراست از آن ارزش‌ها کوشا هستند.

وی ادامه داد: حکومت اسلامی در اجرا و حفاظت از ضروریات پنجگانه دین، نفس، عقل، مال و عرض مکلف است که در فریضه امر به معروف و نهی از منکر این ضروریات حفظ می‌شود مادامی که این فرضتین بصورت کامل و با حکمت اجرا شود.

ماموستا محمدی در بخش دیگری از خطبه‌ها به آثار ترک فریضتین امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اشاره و بیان داشت: ترک امر به معروف و نهی از منکر سبب هلاک عمومی و غضب الهی از عموم، از بین رفتن وصف آزادگی و حریت، جری‌شدن اهل فسق و فجور بر اهل حق و خیر، باعث از بین رفتن علوم الهی و ترویج جهل و خرافات، تزیین گناه و ترویج پوچی، عدم قبولی دعا و مناجات و غربت دین و اسلام از آثار ترک امر به معروف ونهی از منکر است.

ماموستا محمدی اذعان کرد: در اجرای امر به معروف و نهی از منکر، مبارزه با فساد و منکر بصورت عملی وظیفه حاکمیت و دستگاه قضایی و ضابطین است، وظیفه علما و داعیان دینی فعالیت‌های تبلیغی و فرهنگی  و وظیفه عموم مردم در برخورد با منکرات، برخورد سلبی به گونه‌ای که فعل منکر را قلبا انکار نمایند.

وی در ادامه گفت: مصلحان انسان‌های آزاده‌ای هستند که در طول تاریخ با دعوت مردم به اصلاح و انجام فعل خیر دائما مورد هجمه، حمله و بعضا کشته شدن  بوده‌اند، صالحان کسانی بوده‌اند که فقط در جهت اصلاح کار خود بوده و جامعه و دیگران را رها نموده‌اند و بعضا مورد مدح و ثنای دیگران بوده‌اند اما مصلحان در کنار صلاحت و پرهیزگاری وظیفه اصلاح و دعوت بخیر را داشته‌اند و تاریخ هرگز آنان را فراموش نخواهد کرد که از نمونه آن مصلحان شخصیت امام حسین علیه السلام است.

ماموستا محمدی تصریح کرد: امام حسین(ع) در تشریح اهداف قیام کربلا می‌فرمایند "من برای جاه‌طلبی و کامجویی و آشوبگری و ستمگری قیام نکردم، بلکه برای اصلاح در کار امت جدم قیام کردم، می‌خواهم امر به ‌معروف و نهی ‌از منکر و به شیوه جد و پدرم حرکت کنم".

امام جمعه دهگلان در پایان سخنانش گفت: شخصیت امام حسین بعنوان شهید امر به معروف و نهی از منکر در تاریخ ثبت و محفوظ است.

اخبار مرتبط

اقدامات وزارت آموزش و پرورش در زمینه حفظ قرآن کافی نیست

قاسم علیزاده قاری قرآن کریم دعوت حق را لبیک گفت

تشکیل ۱۱۰ هزار تشکل مردمی امر به معروف تا پایان تابستان ۱۴۰۱

0 نظر

ارسال نظر

capcha