برپایی ۷۲ آشپزخانه اطعام حسینی کمیته امداد در ماه محرم

برپایی ۷۲ آشپزخانه اطعام حسینی کمیته امداد در ماه محرم

به گزارش سراج24، سیدابوالفضل پرپنچی مدیرکل کمیته امداد استان تهران اظهار کرد: براساس برنامه‌ها و رسالت خدمت رسانی به جامعه هدف از زمان شیوع ویروس کووید۱۹، خدمات کمیته امداد امام خمینی(ره) در راستای رعایت موضوعات مرتبط با کرونا انجام شده است.

وی افزود: به همین منظور با ارائه بسته‌های بهداشتی و در مرحله اول رزمایش همدلی و کمک مومنانه کمک های مختلفی از سوی خیرین جمع آوری شد. در این زمینه حدود یک میلیون و ۶۱ هزار پرس غذا پخت و در میان مناطق نیازمند در شهرستان‌های استان تهران توزیع شد. در ماه مبارک رمضان هر شب علاوه بر اطعام، تهیه و توزیع سبدهای غذایی با همت گروه‌های مختلف مانند گروه‌های جهادی، بسیج، سپاه، بنیاد مستضعفان، بنیاد برکت و خیرین صورت گرفت که به میزان ۴۳۰ هزار بسته غذایی بود.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران گفت: در عید قربان، با کمک مردم و خیرین تقریبا برای تمام جامعه هدف و افراد تحت پوشش کمیته امداد، بیش از یک کیلو گوش قربانی اهدا شد که ارزش ۱۰ میلیارد و ۱۷۰ میلیون تومان داشت. در عید غدیر خم، علاوه بر تهیه بیش از ۵۵۰۰ بسته غذایی و حدود ۲۰۸ هزار پرس غذای گرم طبخ و میان مردم توزیع شد.

وی با اشاره به تهیه اطعام حسینی در ایام ماه محرم اضافه کرد: افتتاح ۷۲ آشپزخانه جهت اطعام حسینی در روز شنبه به صورت نمادین به تاسی از ۷۲ تن از شهدای کربلا، انجام می شود. این آشپزخانه‌های صنعتی با رعایت کامل دستور العمل های بهداشتی اقدام به طبخ و بسته بندی غذا می کنند. احسان حسینی نیز بخش دیگر از طرح‌های کمیته امداد با کمک خیرین در خدمت رسانی به نیازمندان است. این برنامه‌ها در ماه محرم و ماه صفر اجرا خواهد شد. پیش از این نیز در طرح پنجشنبه‌های مهدوی حدود ۸ هزار پرس غذا در روزهای پنجشنبه و شب جمعه هر هفته در استان پخت شده که بیش از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تاکنون کمک شده است.  

اجرای برنامه های متنوع فرهنگی در فضای مجازی

پرپنچی از برگزاری طرح روضه های خانگی با کمک مبلغین در غالب طرح فلاح گفت: در روزهای شیوع ویروس کرونا که هرگونه اجتماع موجب انتشار ویروس می شود، برنامه های فرهنگی برای مددجویان به شیوه ای دیگر اجرا می شود. طرح روضه های خانگی با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی و با کمک مبلغین علوم دینی طبق درخواست مددجو جهت برگزاری مجالس مناسبتی در منزل اجرا می شود. اما در این روزها جهت رعایت فاصله اجتماعی و حفظ سلامت جسمی مردم، برای اجرای این طرح از ظرفیت فضای مجازی و تشکیل گروه در پیام رسان استفاده شده است که با ارسال فایل های مذهبی و پرسش و پاسخ و به اشتراک گذاشتن وصیت نامه شهدا، مباحث و مطالب مختلفی به اشتراک گذاشته می شود.

وی ادامه داد: این طرح در دهه کرامت و دهه امامت و ولایت اجرا شد و در ماه های محرم و صفر نیز با اجرای برنامه های زنده و وبینار با ارائه فایل های ویدئویی از مداحی ها و روضه خوانی ها ادامه خواهد داشت. همچنین همکاری با اتحادیه انجمن های اسلامی نیز انجام شده و با راه اندازی هیئت مجازی انصار المهدی در فضای مجازی مباحث مختلفی برای مددجویان ارائه می شود. جشنواره باران وی با محوریت قرآنی نیز از دیگر فعالیت های فرهنگی ویژه مددجویان تحت پوشش است که با بهره گیری از فضای مجازی و شرکت گروه های سنین مختلف آثار گوناگونی دریافت شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران افزود: حرکت بر اساس نیاز سنجی، نظر سنجی و اثر سنجی در بخش های گوناگون آموزشی مانند دینی، مهارت های زندگی، حقوقی و بهداشت فردی به خانواده ها تاثیر به سزایی در ارائه خدمات به مددجویان دارد که با تهیه پرسشنامه های خاص و براساس سنجش ارزش افزوده از آموزش به دست آمده، میزان اثرگذاری سنجیده می شود.

ارائه خدمات آموزشی به دانش‌آموزان تحت پوشش

پرپنچی در ارتباط با برگزاری کلاس های آموزشی با همکاری موسسات خصوصی برای آماده سازی دانش آموزان جهت شرکت در کنکور سراسری گفت: با استفاده از فضای مجازی کلاس های مختلف آموزشی طراحی و جزوه هایی تهیه و در اختیار خانواده ها قرار گرفته است. حدود ۲۰ هزار دانش آموز و دانشجو تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند و برای ارتباط گرفتن با سامانه شاد، براساس نیازسنجی صورت گرفته با کمک بنیاد مستضعفان و سایر نهادها و خیرین، تلفن همراه هوشمند، تبلت و بسته های اینترنتی تهیه و اهدا می شود. از بین ۶۵۰ نفر دانش آموز تحت پوششی که در کنکور سال جاری از استان تهران شرکت می‌کنند، تقریبا ۴۰۰ دانش آموز از موسسات آموزشی استفاده کردند و مشاوره و انتخاب رشته نیز برای دانش آموزان تحت پوشش صورت می گیرد.

وی از مردم دعوت کرد تا به صورت حضوری و غیرحضوری و یا با استفاده از اپلیکیشن" بانی خیر" در جمع آوری لوازم التحریر برای دانش آموزان تحت پوشش مشارکت داشته باشند و در ادامه افزود: پیش بینی می شود که 50 درصد محصلین تحت پوشش به وسایل هوشمند جهت شرکت در کلاس های مجازی نیازمند باشند و حدود یک سوم این وسایل تهیه شده و با کمک مردم و خیرین دو سوم دیگر نیز تهیه و تامین خواهد شد.

عمده مشکلات مردم مسکن، درمان و معیشت

پرپنچی در پاسخ به این سوال که چه کمک هایی از سوی کمیته امداد به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا انجام شده، گفت: طی بررسی های به عمل آمده حدود ۵۰ هزار خانوار در مناطق شهرستان‌های استان تهران به ویژه در غرب، جنوب غرب و جنوب شرق شناسایی شده که به همراه کمک ۱۰ میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان به مددجویان تحت پوشش که کسب و کار آنها در این مدت آسیب دیده، کمک شده است. در بحث اشتغال محدودیتی وجود ندارد و هر چه در شرایط و ضوابط تعریف شده باشد، آماده ارائه کمک های مالی برای اشتغالزایی هستیم.

وی در ارتباط با بسته های حمایتی به مددجویان تحت پوشش در مناطق حاشیه ای و آسیب پذیر گفت: کمک‌های مختلفی به این قشر از افراد تحت پوشش انجام می شود و در بحث تبصره ۱۴ مشکلی برای پذیرش وجود ندارد و همه کسانی که در این مناطق ساکن هستند با توجه به شناسایی، آماده خدمت رسانی به آنها هستیم.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران در پایان تصریح کرد: روزهای سه شنبه دیدارهای مردمی در شهرستان های مختلف استان برگزار می شود و مردم گره های کاری که خارج از اعتبارات و محدودیت های تفویض اختیارات هر شهرستان است را مطرح کرده و از نزدیک مشکلات و گرفتاری های آنها را می شنویم. همچنین دیدارهایی نیز از خانواده مددجویان انجام می شود که علاوه بر بسته های معیشتی و کمک های مالی، مشکلات ویژه آنها مجدد مورد بررسی قرار گرفته و برای رفع آن تلاش و خدمات دهی انجام می شود. عمده مشکلات مردم را بحث ودیعه و اجاره مسکن، مباحث درمانی و معیشتی است که موجب رنج مردم شده است.

اخبار مرتبط

تغییر ضوابط کرونایی برای ورود به ایران

فوت ۴ بیمار کووید19 در کشور

واکسیناسیون کرونا تعطیل نشده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha