مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان:

نذورات را به سمت کمک‌های مومنانه و نذر اقلام بهداشتی سوق دهیم

نذورات را به سمت کمک‌های مومنانه و نذر اقلام بهداشتی سوق دهیم

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام‌والمسلمین هادی نظیری در کارگروه برگزاری مراسم عزاداری مراسم محرم و صفر استان همدان، بیان کرد: تمام سعی‌مان این است که در این ایام برخوردی با هیئت ها اتفاق نیفتد.

وی با بیان اینکه برخی از گروه‌های انحرافی برای بعضی از جریانات عزاداری آغوش باز کرده‌اند، خاطرنشان کرد: ‌متأسفانه افراد ناآگاه و غافلی در فضای جریان یافته در جامعه هیئت‌ها القا می‌کنند که مجلس امام حسین(ع) تحت سلطه سیدالشهدا(ع) است و ‌کرونا در آنجا حضور ندارد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان ادامه داد: طی شش ماه گذشته منطق روشن مقام معظم رهبری نشان داد که شیعه یک ‌جریان عقلانی است و با منطق حرکت می‌کند نه با احساسات. 

نظیری با بیان اینکه ما به عنوان فضای تبلیغی جامعه کم کار کرده‌ایم، اظهار کرد: این امر نشان از آن دارد که برخی از مجالس بُعد معرفتی ضعیفی داشته‌اند و بیشتر بر اساس شعاری و هیجانی حرکت کرده‌ایم تا شعور حسینی و تبیین‌های دقیق معرفتی.

وی با اشاره به اینکه نگرانی در بحث دسته‌ها وجود دارد، گفت: نکته‌ای که متخصصان عزاداری و هیئت در استفاده از طبل و سنج دارند این است که این ادوات به نوعی نظم دهنده سبک زنجیرزنی است.

نظیری شرح داد: مدیریت تماشاچی‌ها نیز دغدغه بزرگی است اما به جهت اینکه امسال دسته‌ها در کل شهر پخش می‌شوند و هر دسته‌ای در محله خودش است پیش بینی می‌شود که جمعیت به سمت میدان و خیابان‌های اصلی شهر نمی‌آید.

وی با اشاره به تعطیلی مراسم شیرخوارگان، مطرح کرد: یکی از مشکلات با هیئت‌ها و به ویژه برخی از مسئولان هیئت‌ها و مداحان جوان این است که الگوهای دیگر شهرها که اجرا می‌شود را می‌بینند و تاب آوری‌شان سخت می‌شود که در این رابطه نیز جلسات توجیهی برگزار شده است.

نظیری با بیان اینکه در مورد برگزاری جلسات اختصاصی بانوان مقداری نگرانی وجود دارد، یادآور شد: مدیریت زمان تعیین شده برای برگزاری مراسم در فضای باز، محفوظ و مناسب بودن فضای عزاداری برای بانوان کمی مشکل است، اگر چه برخی از هیئت‌های بانوان فضاهایی را به این منظور اختصاص داده‌اند.

وی حمایت تمامی دستگاه‌ها در این مدت را بسیار خوب دانست و توضیح داد: امسال تبلیغ‌های نوین را دنبال می‌کنیم و به عنوان مثال تبلیغ منبر خدمت را داریم، این ‌برنامه به این صورت است که هر اداره که آمادگی داشته باشد تبلیغ خدمت را اجرا می‌کند و به کارمندان القاء می‌شود با خدمتی که به مردم می‌کنند و با حُسن برخوردی که با ارباب رجوع دارند، در خیمه امام حسین(ع) هستند. 

نظیری در ادامه به اهمیت پویش «هر خانه، یک ‌حسینیه» اشاره کرد و افزود: به همت شهرداری هیئت خودرویی را هم خواهیم ‌داشت و مردم از داخل خودروها عزاداری را دنبال می‌کنند همچنین ترویج کتابخوانی از دیگر ابتکار عمل‌های این مدت است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان مطرح کرد: از نمایندگان دستگاه‌های عضو کارگروه برگزاری مراسم عزاداری مراسم محرم و صفر استان درخواست داریم وضعیت شهرستان‌ها و ادارات تابعه را مرتبا رصد کنند.

وی ادامه داد: هیئت‌هایی که مجوز گرفتند حتما باید مورد تأیید کارشناس بهداشت باشند بنابراین هیئت‌هایی که در سامانه ثبت نام می‌کنند هر روز مورد بازدید شبکه بهداشت شهرستان‌ها هستند.

نظیری درباره سیاه پوش کردن شهر و محیط‌های عمومی هم توضیح داد: شهرداری‌ها باید جدی‌تر در این امر ورود کنند تا فضای شهر را برای مراسم آماده کنیم، علاوه بر این سیاه پوش کردن شهر جدا از تبلیغ، هیئت است و این دو نکته مقداری خلط شده‌اند، به عبارت دیگر هیچ مخالفت و ممانعتی با اینکه شهر چهره عزا به خود بگیرد، نیست. 

وی با بیان اینکه مجموعه ادارات تبلیغات اسلامی در این ایام به صورت سه شیفت فعال است، شرح داد: مردم اگر مواردی را در هیئت‌ها مشاهده کردند با شماره تماس‌هایی که در اختیارشان می‌گذاریم در میان بگذارند.

نظیری تصریح کرد: به دنبال این هستیم که با کمک استانداری، اتاق کنترل عملیات هر شب در سازمان مستقر باشد و رابطان دستگاه‌هایی که در بخش نظارتی هستند در آن حضور داشته باشند و برای موارد احتمالی تصمیم گیری کنند.

اخبار مرتبط

برنامه های هفته وحدت در استان گیلان تشریح شد

دوره تربیت خبرنگاری شهید «هادی باغبان»

۲۰ هزار بسته بهداشتی توزیع شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha