تشریح برنامه‌های حرم مطهر امام رضا(ع) در دهه اول محرم

تشریح برنامه‌های حرم مطهر امام رضا(ع) در دهه اول محرم

به گزارش سراج24 به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد با تاکید بر اینکه در دهه اول محرم مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) در حرم امام رضا(ع) با رعایت دقیق و جامع پروتکل‌های بهداشتی و با شعار «ما ملت امام حسینیم» و «باید تمام زندگی‌ام مثل حسین شود» برگزار خواهد شد، اظهار کرد: امسال بنا به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) در صحن ها و فضای غیرمسقف حرم با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و زدن ماسک برگزار می‌شود.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: در این ایام کلیه خدمه حرم مطهر رضوی در راستای تعظیم شعائر حسینی و صیانت از حفظ سلامتی زائران بسیج شده‌اند تا مراسم‌ها با شکوه و با حفظ پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود و امیدواریم همه زائران عزیز ما را در این امر مهم یاری رسانند.

وی با اشاره به ویژه برنامه‎های متعدد فرهنگی و تبلیغی تدارک دیده شده برای دهه اول محرم در حرم مطهر رضوی، گفت: روزانه چهار نوبت مراسم عزاداری در حرم تدارک دیده شده تا از تراکم جمعیت زائران برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی جلوگیری شود که در هر جلسه برنامه سخنرانی و بیان معارف حسینی با حضور سخنرانان برجسته کشوری و مداحان در صحن‌ها برگزار می‌شود.

گنابادی‌نژاد اعلام کرد: نوبت ابتدایی مراسم عزاداری دهه اول محرم در حرم مطهر رضوی از نماز صبح در صحن مسجد گوهرشاد، صحن جامع رضوی و صحن جمهوری تدارک دیده شده که با قرائت زیارت امین الله، زیارت عاشورا، روضه‌خوانی و سخنرانی همراه خواهد بود.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: نوبت دوم مراسم عزادای سید الشهدا در دهه اول حرم مطهر رضوی از ساعت 10:30 در مسجد گوهرشاد با قرائت زیارت ناحیه مقدسه و عاشورا آغاز شده و تا نماز ظهر و عصر ادامه دارد که صوت و تصویر این مراسم در دیگر صحن‌های پخش می‌شود.

وی تاکید کرد: از همه زائرانی که می‌خواهد در مراسمات عزاداری حرم شرکت کنند خواهشمندیم به نکات بهداشتی توجه داشته و در صورت امکان از مراسم‌های نوبت صبح و ظهر که تراکم جمعیت کمتر است، بهره‌مند شوند.

گنابادی نژاد با اشاره به اینکه نوبت سوم مراسم عزادای دهه اول محرم در حرم رضوی از ساعت 18 با قرائت زیارت عاشور آغاز می‌شود و تا نماز مغرب ادامه دارد، گفت: در این مراسم افزون بر بیان احکام شرعی عزاداری، سخنرانان مطرح کشوری به ایراد سخنرانی و مداحان به روضه‌خوانی و سینه‌زنی می‌پردازند.

به گفته معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی بخش چهارم مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) در حرم امام رضا(ع) بعد از نماز مغرب و عشاء در صحن جامع رضوی برگزار می‌شود که در این مراسم برنامه‌های متعددی چون قرائت مجلسی قرآن کریم، اکران کلیپ معرفتی، شعرخوانی، سخنرانی، روضه‌خوانی، سینه‌زنی و معرفی کتاب تدارک دیده شده است.

وی خطاب به هیأت‌های مذهبی اعلام کرد: امسال با توجه به اینکه برخی از هیأت‌های مذهبی فضای مناسبی برای برگزاری هیأت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارند ویژه برنامه‌ای را هرشب از نماز مغرب و عشاء در صحن امام حسن مجتبی(ع) تدارک دیده‌ایم که در این مراسم نیز سخنرانان و مداحان مشهور مشهدی به سخنرانی و مدیحه‌سرایی می‌پردازند.

گنابادی‌نژاد گفت: در دهه اول محرم در صحن‌های کوثر و غدیر از ساعت 18:30  برای زائران افغانستانی و عرب زبان مراسم عزاداری تدارک دیده شده است.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی عنوان کرد: امسال ویژه دانش‌آموزان نیز مراسم عزاداری ساعت 17 در صحن گوهرشاد تدارک دیده شده است که با حضور خطبای کشوری و مداحان نوجوان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، آیت الله حسین گرایلی، آیت الله سیدحسن عاملی، آیت الله سیداحمد حسینی خراسانی و حجج اسلام والمسلمین حسین حائری، سید جعفر طباطبائی، عباس فرازی‌نیا، حسین حلوائیان، اسماعیل مقری، محمد رضایی تهرانی، محمد جواد نظافت، مهدی شریعتی تبار، مرتضی دهشت، شهاب مرادی، راشد یزدی و حیدری کاشانی از جمله سخنرانان حرم رضوی در دهه اول محرم هستند.

گنابادی‌نژاد تصریح کرد: قبل و بعد از هر سخنرانی مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به ذکر سجایا و مناقب حضرت حسین بن علی(ع) و یاران باوفایشان خواهند پرداخت.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی تاکید کرد: در دهه ابتدایی محرم افزون بر برنامه صحن‎ها، تولیداتی ویژه فضای مجازی شامل گزیده سخنرانی با محوریت شعار و رجزخوانی اصحاب امام حسین(ع)، استوری موشن، نماهنگ ویژه با صدای آقای صابر خراسانی، معرفی کتاب، کلیپ‌های کوتاه روضه‌خوانی و سینه‌زنی، اجرای فراخوان‌های هر خانه یک حسینیه، ارسال عکس و تصاویر از مراسم عزاداری، پوشش برنامه از طریق درگاه اینترنتی رضوی تی وی را برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha