الزامات بهداشتی توزیع نذورات در ماه محرم

الزامات بهداشتی توزیع نذورات در ماه محرم

به گزارش سراج24، حجت الاسلام محمد پشم‌فروش، اظهار کرد: اولویت برگزاری مراسمات عزاداری ماه‌‌محرم با برنامه‌های با فضای باز است و در صورت ضرورت با حسینیه‌ها، مساجد و هیئت‌های است که سقف مکانشان حداقل ۶متر و دارای تهویه مناسب است.

وی افزود: هیئت‌ها و مساجدی که در مکان بسته اقدام به برگزاری مراسم می‌کنند باید با حداکثر ۲۵درصد ظرفیت، این برنامه‌ها را انجام دهند.

مدیر اداره تبلیغات اسلامی اهواز گفت: مراسمات باید با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار شوند و مسئول هیئت موظف به کنترل و نظارت بر کارها است.

وی گفت: از جمله ممنوعیت‌های مراسمات عزاداری ماه‌محرم پخش هرگونه پذیرایی و توزیع نذورات در جریان برگزاری مراسم و عدم شرکت افراد مسن، کودکان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای است.

 پشم‌فروش مسئولین هیئات و مساجد را به جهت‌دهی نذورات به کمک‌های مومنانه و یا در قالب موادغذایی خشک دعوت کرد و گفت: جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی سعی شود نذورات در این قالب‌ها توزیع گردد.

وی گفت: نذوراتی که به دلیل مسائل شرعی غیر قابل تغییر است با نظارت کارشناسان بهداشت و به صورت بسته‌بندی در ظروف یک‌بار مصرف و با رعایت تمام نکات بهداشتی توزیع گردد.

مدیر تبلیغات اسلامی اهواز اظهار کرد: مراسمات عزاداری با حداکثر دو ساعت و تجمع حداقلی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و لزوم استفاده شرکت‌کنندگان از ماسک انجام شود.

وی گفت: مراسمات دسته‌گردانی هیئت‌ها از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر و همچنین تجمع چند هیئت ممنوع است.

پشم‌فروش افزود: مراسمات خاص پرجمعیت مانند شبیه خوانی، تعزیه، سینه‌زنی بوشهری و پیاده‌روی یوم العباس(ع) ممنوع است. البته برگزاری تعزیه با جمعیت کم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی مانعی ندارد.

وی گفت: توزیع هرگونه موادخوراکی و امثال آن در مواکب و ایستگاه‌های صلواتی ممنوع اعلام شده است. البته توزیع قهوه در لیوان‌های یک‌بار مصرف که یکی از رسومات مردم عرب است مانعی ندارد.

پشم‌فروش با بیان اینکه استان خوزستان به عنوان پایتخت موکب‌ها شناخته می‌شود گفت: مجوزی از وزارت کشور و استانداری خوزستان جهت برپایی مواکب گرفته شده و مواکب می‌توانند بدون توزیع چای و موادخوراکی و فقط با پخش مداحی و انجام مراسمات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدام به برپایی موکب کنند.

این مقام مسئول گفت: مواکب سعی کنند نذورات خود را در قالب وسایل بهداشتی مانند ماسک و بسته‌های فرهنگی بین عزاداران توزیع کنند.

وی در پایان گفت: از مردم عزیز و عزاداران حسینی خواهشمندیم که با رعایت تمامی مسائل بهداشتی و استفاده از ماسک در مراسمات شرکت کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، مسئولین زیربط را مطلع سازند.

اخبار مرتبط

حجت‌الاسلام علوی تهرانی بر اثر ابتلا به کرونا بستری شد

کمک مساجد تهران به ۱۲ هزار خانواده

اعزام موکب به عراق، در مراسم اربعین امسال منتفی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha