نذر سلامت به بیماران خاص؛ اوج انسان دوستی در ماه محرم

 نذر سلامت به بیماران خاص؛ اوج انسان دوستی در ماه محرم

به گزارش سراج24، از جمله موضوعات مهمی که در طول تاریخ مراسمات آئینی ماه محرم وجود داشته و همیشه زنده و پرقوت برگزار شده، بحث نذورات مردمی است. شهروندانی که با معبود خود عهد می‌بندند تا در مسیر کسب رضایتش کارهایی هر چند کوچک انجام دهند. با مروری بر تاریخ و مطالعه نذورات در این مدت می‌توان دید که در هر برهه از زمان، نوع نذورات هم فرق می‌کرد. مثلاً در روزهایی که خبری از برق رسانی‌های سیستمی و گسترده در شهرها و روستاها نبود، روشنایی بخشی به مسجد و حسینیه‌ ها با ابزارهای مختلف حتی چند شمع کوچک نذر برخی از مردم بود. گاهی اطعام به عزاداران و زمانی نیز ساخت یک حسینه و اگر کسی صدای خوشی داشت نیز مداحی در محفل اهل بیت (ع) نذر می‌شد.

عزاداران اهل بیت (ع) در هر مقطعی از تاریخ به نیازهای اصلی توجه کرده و با رفع آن چراغ محافل دینی را روشن نگه می‌داشتند و امروز نیز با توجه به شیوع کرونا و گرفتار شدن بسیاری از مردم از جنبه‌های مختلف جسمی و البته اقتصادی، دغدغه‌مندان به دنبال راهی هستند تا بتوانند با نذرهای متناسب با نیاز جامعه و با نام و یاد سیدالشهدا (ع) گره‌ای از مشکلات هموطنان محروم خود باز کنند که یکی از محل هایی که خیران می توانند نذورات خود را انجام دهند به بیماران خاص است.

تعداد خیرانی که به بیماران ام اس کمک می کردند، کاهش یافته است

سهیلا پیدا رئیس انجمن بیماران خاص ام اس در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۲۰ بیمار مبتلا به ام اس تحت پوشش این انجمن است، گفت: در حال حاضر این بیماران نیاز خیلی زیادی به تامین هزینه های دارویی، غذایی و حتی بسته های بهداشتی از قبیل ماسک و مواد ضدعفونی کننده دارند.

وی با بیان اینکه از آنجاییکه بیماری ام اس سیستم ایمنی بیماران را تحت تاثیر قرار داده و موجب ضعیف شدن این سیستم می شود، افزود: بیماران مبتلا به ام اس باید همیشه از داروهای مکمل و تقویتی استفاده کنند اما قیمت آن ها دو تا سه برابر افزایش یافته است و به عنوان مثال قرص ویتامینی که با مبلغ ۵۰ هزار تومان خریداری می شد اکنون به ۱۰۰ هزار تومان و یا بیشتر رسیده است.

پیدا ادامه داد: این انجمن علاوه بر تامین هزینه های خرید داروهای تقویتی، داروهای مختص این بیماران نیز به منظور جلوگیری از تشدید بیماری را نیز خریداری و در اختیار بیماران قرار می دهد اما هزینه خرید داروها و تعداد بیماران افزایش یافته و انجمن نیاز به کمک های مالی خیران دارد.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر تعداد خیرانی که به این انجمن کمک می کردند با توجه به شرایط اقتصادی پیش آمده کاهش یافته است بنابراین بیماران مبتلا به ام اس نیازمند کمک خیران در ماه محرم هستند.

پیدا در ادامه تاکید کرد: یکی دیگر از کمک هایی که این انجمن به بیماران دارد اعطای مواد غذایی است که خیران و افرادی که نذر دارند می توانند در این زمینه نیز به بیماران کمک کنند.

هیاتی که مخارج برگزاری ۱۰ شب عزاداری را به بیماران مبتلا به سرطان اختصاص داد

حریری رئیس انجمن حمایت از بیماران سرطانی خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، با تصریح بر اینکه قیمت داروها به ویژ ه داروهای خارجی خیلی افزایش یافته است، گفت: بیشتر پزشکان آنکولوژی داروهای خارجی برای بیماران تجویز می کنند این در حالی است که میزان تخفیف بیمه ای شامل شده برای این داروها خیلی اندک است.

وی افزود: به همان میزان که قیمت داروهای خارجی افزایش یافته قیمت داروهای ایرانی نیز زیاد شده است و بیماران در تامین این داروها نیز با مشکل مواجه هستند.

حریری با بیان اینکه سه هزار و ۱۶۷ بیمار مبتلا به سرطان تحت پوشش این انجمن است، ادامه داد: بیماران تحت پوشش این انجمن به لحاظ مالی بسیار ضعیف بوده و انجمن برای اینکه آن ها روند درمان را ترک نکنند حتی هزینه ایاب و ذهاب برای مراجعه به پزشک به شهرهای دیگر همچون مشهد را پرداخت می کند.

وی با تاکید بر اینکه این انجمن برای تامین نیازهای بیماران تحت پوشش به شدت به کمک های مردمی که در ماه محرم به عنوان نذر انجام می شود، نیاز دارد، اظهارکرد: در حال حاضر یکی از هیات های بجنوردی اعلام کرده که مخارج برگزاری مراسم عزاداری طی ۱۰ شب را به این انجمن پرداخت می کند.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سرطانی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیمارانی در این انجمن تحت پوشش هستند که بیماری و ضعف آن موجب شده تا دیگر نتواند بر سر کار بروند و هم اکنون حتی به لحاظ معیشتی نیز بسیار تحت تاثیر قرار گرفته است و نیازمند کمک و همدلی مومنانه مردم هستند.

سوق دادن بخشی از نذر سلامت برای بیماران دیالیزی و در انتظار پیوند کلیه

دکتر محسن شهریاری رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا، گفت: مردم می توانند بخشی از نذر سلامت خود را به بیماران دیالیزی و پیوند کلیه اختصاص دهند.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر هزینه پیوند کلیه بسیار بالا رفته است و بیمار و حتی انجمن در تامین این هزینه ها دچار مشکل شده است.

به گفته شهریاری در حال حاضر ۲۵۰ بیمار در انتظار پیوند قرار دارند و ۳۲۰ بیمار نیز تعداد بیماران دیالیزی این انجمن هستند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر در حال ساخت مرکزی به عنوان مرکز سالمندان و نگهداری معلولان جسمی و حرکتی هستیم که برای تکمیل آن نیازمند حمایت خیران هستیم.

اخبار مرتبط

توزیع بسته‌های معیشتی میان خانواده‌های تحت پوشش

۱۵ بهمن سفرهای راهیان نور رسما آغاز می شود

زندگینامه یکی از شهیدان مدافع سلامت منتشر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha