در شرایط کرونایی هم می‌توان به تکلیف حسینی عمل کرد

در شرایط کرونایی هم می‌توان به تکلیف حسینی عمل کرد

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام عباس فغانی، اظهار کرد: ائمه اطهار (ع) به‌ویژه امام حسین (ع) برای ما الگو هستند و در روایتی از حضرت آمده است «من برای شما الگو هستم». از ویژگی‌های ارادتمند و محب این است که از محبوبش الگوبرداری کند و راه او را بپیماید، حرکت و قیام امام حسین (ع) به‌خاطر رضای خداوند متعال بود همان‌گونه که در دروان زندگی‌شان همه کارهای خود را برای رضای خداوند متعال انجام می‌دادند.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه علمیه استان قزوین خاطرنشان کرد: حضرت سیدالشهدا (ع) در عاشورا به تکلیف خود عمل کردند همان‌گونه که در عصر پدر و برادرشان می‌دانستند که چه تکلیفی بر عهده دارند و به آن عمل می‌کردند.

وی بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا و در پیش بودن ماه محرم باید از امام حسین (ع) الگوبرداری کنیم و بدانیم که تکلیف ما در این ماه چیست، سال‌های قبل عزاداری و سینه‌زنی می‌کردیم، اطعام می‌دادیم ولی امسال باید ببینیم چه تکلیفی بر عهده داریم.

فغانی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری به‌عنوان رهبر، مرجع تقلید و شاگرد مکتب امام حسین (ع) اعلام کردند که از ستاد کرونا تبعیت خواهند کرد، تصریح کرد: امسال باید به دستورات ستاد کرونا عمل کنیم تا سلامتی در جامعه جاری و ساری باشد؛ با توجه به تصمیمات ستاد کرونا باید پروتکل بهداشتی و فاصله اجتماعی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنیم.

این کارشناس تشریح کرد: نذرها به ۲ دسته شرعی و غیرشرعی تقسیم می‌شوند، در نذرهای شرعی فرد صیغه نذر را می‌خواند و باید به همان صورت که نذر کرده ادای نذر کند اما برخی از فقها می‌گویند که ادای نذر مشروط به آن است که مانعی نباشد و امسال شیوع کرونا یک مانع به شمار می‌رود.

وی با اشاره به نذر بیان کرد: حفظ سلامتی خود، خانواده و دیگران در اولویت قرار دارد بنابراین در ادای نذر باید به سلامت نیز توجه داشته باشیم، اگر سال‌های گذشته غذای گرم طبخ و توزیع می‌کردیم بهتر است امسال مواد آن را به‌صورت خشک بین خانواده‌های نیازمند توزیع کنیم.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه علمیه استان قزوین عنوان کرد: گروه‌های جهادی در شیوع کرونا و کمک‌های مؤمنانه پای‌کار بودند، به همین جهت در ماه محرم نیز می‌توانیم اقلام نذورات را به این گروه‌ها بدهیم تا در میان مردم توزیع کنند.

وی اضافه کرد: همچنین امسال به دلیل شیوع کرونا با هدایت نذرها به سمت سلامت، می‌توانیم محلول ضدعفونی‌کننده و ماسک تهیه کرده و آن را در اختیار هیئت‌ها قرار دهیم؛ علاوه بر آن با توجه به در پیش بودن سال تحصیلی می‌توانیم برای فرزندان خانواده‌های آسیب‌دیده از کرونا لوازم‌التحریر تهیه کنیم.

فغانی بیان کرد: خداوند متعال توصیه کرده است که در کارهای خیر از هم سبقت بگیرید؛ در این میان نیت بسیار مهم است و با توجه به شیوع کرونا می‌توانیم کارهای خیر بسیاری انجام دهیم و نذورات را به سمت آن‌ها هدایت کنیم. مردم می‌توانند نذورات خود را به جوانان در آستانه ازدواج و یا به خانواده‌هایی که کانون گرم آنان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته اختصاص دهند.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه علمیه استان قزوین تصریح کرد: خداوند متعال در قرآن کریم تأکید کرده است که کمک‌ها باید بدون منت و آزار باشد؛ کمک باید به‌گونه‌ای باشد که دست راست بدهد و دست چپ متوجه نشود لذا مردم می‌توانند در محرم امسال با نذورات اقدام به کار خیر کنند.

فغانی در پایان تأکید کرد: امسال می‌توانیم مراسم عزای حضرت سیدالشهدا (ع) را با شور و شعور حسینی برگزار کنیم تا ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی مراسم عزاداری نیز برگزار شود.

اخبار مرتبط

تنها گریه کن

محدودیت کرونایی سینماها آخر هفته لغو می‌شود/ شیوه‌نامه تازه «فجر»

جنگ و صلح

0 نظر

ارسال نظر

capcha