در شرایط کرونایی هم می‌توان به تکلیف حسینی عمل کرد

در شرایط کرونایی هم می‌توان به تکلیف حسینی عمل کرد

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام عباس فغانی، اظهار کرد: ائمه اطهار (ع) به‌ویژه امام حسین (ع) برای ما الگو هستند و در روایتی از حضرت آمده است «من برای شما الگو هستم». از ویژگی‌های ارادتمند و محب این است که از محبوبش الگوبرداری کند و راه او را بپیماید، حرکت و قیام امام حسین (ع) به‌خاطر رضای خداوند متعال بود همان‌گونه که در دروان زندگی‌شان همه کارهای خود را برای رضای خداوند متعال انجام می‌دادند.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه علمیه استان قزوین خاطرنشان کرد: حضرت سیدالشهدا (ع) در عاشورا به تکلیف خود عمل کردند همان‌گونه که در عصر پدر و برادرشان می‌دانستند که چه تکلیفی بر عهده دارند و به آن عمل می‌کردند.

وی بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا و در پیش بودن ماه محرم باید از امام حسین (ع) الگوبرداری کنیم و بدانیم که تکلیف ما در این ماه چیست، سال‌های قبل عزاداری و سینه‌زنی می‌کردیم، اطعام می‌دادیم ولی امسال باید ببینیم چه تکلیفی بر عهده داریم.

فغانی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری به‌عنوان رهبر، مرجع تقلید و شاگرد مکتب امام حسین (ع) اعلام کردند که از ستاد کرونا تبعیت خواهند کرد، تصریح کرد: امسال باید به دستورات ستاد کرونا عمل کنیم تا سلامتی در جامعه جاری و ساری باشد؛ با توجه به تصمیمات ستاد کرونا باید پروتکل بهداشتی و فاصله اجتماعی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنیم.

این کارشناس تشریح کرد: نذرها به ۲ دسته شرعی و غیرشرعی تقسیم می‌شوند، در نذرهای شرعی فرد صیغه نذر را می‌خواند و باید به همان صورت که نذر کرده ادای نذر کند اما برخی از فقها می‌گویند که ادای نذر مشروط به آن است که مانعی نباشد و امسال شیوع کرونا یک مانع به شمار می‌رود.

وی با اشاره به نذر بیان کرد: حفظ سلامتی خود، خانواده و دیگران در اولویت قرار دارد بنابراین در ادای نذر باید به سلامت نیز توجه داشته باشیم، اگر سال‌های گذشته غذای گرم طبخ و توزیع می‌کردیم بهتر است امسال مواد آن را به‌صورت خشک بین خانواده‌های نیازمند توزیع کنیم.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه علمیه استان قزوین عنوان کرد: گروه‌های جهادی در شیوع کرونا و کمک‌های مؤمنانه پای‌کار بودند، به همین جهت در ماه محرم نیز می‌توانیم اقلام نذورات را به این گروه‌ها بدهیم تا در میان مردم توزیع کنند.

وی اضافه کرد: همچنین امسال به دلیل شیوع کرونا با هدایت نذرها به سمت سلامت، می‌توانیم محلول ضدعفونی‌کننده و ماسک تهیه کرده و آن را در اختیار هیئت‌ها قرار دهیم؛ علاوه بر آن با توجه به در پیش بودن سال تحصیلی می‌توانیم برای فرزندان خانواده‌های آسیب‌دیده از کرونا لوازم‌التحریر تهیه کنیم.

فغانی بیان کرد: خداوند متعال توصیه کرده است که در کارهای خیر از هم سبقت بگیرید؛ در این میان نیت بسیار مهم است و با توجه به شیوع کرونا می‌توانیم کارهای خیر بسیاری انجام دهیم و نذورات را به سمت آن‌ها هدایت کنیم. مردم می‌توانند نذورات خود را به جوانان در آستانه ازدواج و یا به خانواده‌هایی که کانون گرم آنان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته اختصاص دهند.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه علمیه استان قزوین تصریح کرد: خداوند متعال در قرآن کریم تأکید کرده است که کمک‌ها باید بدون منت و آزار باشد؛ کمک باید به‌گونه‌ای باشد که دست راست بدهد و دست چپ متوجه نشود لذا مردم می‌توانند در محرم امسال با نذورات اقدام به کار خیر کنند.

فغانی در پایان تأکید کرد: امسال می‌توانیم مراسم عزای حضرت سیدالشهدا (ع) را با شور و شعور حسینی برگزار کنیم تا ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی مراسم عزاداری نیز برگزار شود.

اخبار مرتبط

۱۵ بهمن سفرهای راهیان نور رسما آغاز می شود

تضعیف ولایت حق، یک معصیت تاریخی است

عزاداری شب شهادت حضرت زهرا(س) با حضور رهبر انقلاب

0 نظر

ارسال نظر

capcha