برپایی «سوگواره خمسه» در فرهنگسرای بهمن

برپایی «سوگواره خمسه» در فرهنگسرای بهمن

به گزارش سراج24، ویژه‌برنامه‌ «سوگواره خمسه» از روز اول تا دهم ماه محرم از ساعت ۱۹ با برگزاری مراسم پرفیض زیارت عاشورا در فرهنگسرای بهمن آغاز و بعد از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء با تعزیه خوانی، روضه‌خوانی، نوحه‌سرایی، سخنرانی مذهبی با حضور سخنرانان و مداحان برجسته و شناخته‌شده و نیز هیأ‌ت‌های مذهبی منطقه ۱۶ ادامه خواهد یافت.

هدف از برگزاری این برنامه‌ها، انتقال مفاهیم و پیام‌های ناب عاشورای حسینی به نسل جوان، گسترش و تعمیق شناخت شهروندان، معرفی آداب و رسوم برگزاری مراسم عزاداری اقوام ایرانی، معرفی جلوه‌های زیبای قیام حسینی و ایجاد شعور حسینی در جوانان جهت جلوگیری از تحریفات و انحرافات سبک عزاداری ها و تجدید بیعت با عاشورا و امام حسین (ع) است که با حضور مداحان داود علیزاده اردبیلی، شهروز حبیبی، غفور جعفری، حاج کاظم غفارنژاد، حجت‌الاسلام غلامرضا خلیل‌نژاد و حجت‌الاسلام حبیبی برگزار خواهد شد.

با توجه به فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری حسینی، تدابیر لازم جهت هرچه باشکوه‌تر شدن مراسم‌های عزاداری سالار شهیدان اندیشیده شده و فضاسازی و اکران طرح‌های فرهنگی و تبلیغات محیطی و سیاه پوش کردن و نصب طاق نصرت، نور پردازی و هماهنگی سیستم صوتی، طراحی و برپایی خیمه شکیل با نمادی از خیمه حضرت امام حسین (ع) برای برگزاری مراسم و میزبانی از هیأت‌ها و عزاداران حسینی در فرهنگسرای بهمن انجام خواهد شد و از آنجایی که رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا از ضروریات است.

همچنین با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر برپایی مراسم‌ها طبق توصیه‌ها و آیین نامه ضوابط ستاد ملی مبارزه با کرونا، مکان‌هایی برای استقرار تونل ضدعفونی، تب سنجی مخاطبان، در اختیار قرار دادن ماسک به عزاداران، ضد عفونی کردن سطوح و ... در ورودی فرهنگسرای بهمن تعبیه خواهد شد.

 مراسم تعزیه‌خوانی با رویکرد گسترش و ترویج فرهنگ عاشورایی و احیای فرهنگ حسینی و تبیین نهضت تاریخ ساز امام حسین (ع)، با اجرای تعزیه توسط کانون کهربای تعزیه با حضور و اجرای تعزیه‌خوانان بنام کشور همچون میرزا ابوالفضل منبت کار، سید محسن هاشمی، داود آبایی، مهدی صیادی و ... بعد از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء برگزار می‌شود. این اجراها به صورت زنده در شبکه اینستاگرام مرکز اسلامی بیرمنگام انگلستان پخش خواهد شد.

نمایشگاه نگاه گذر عاشورا و یادمان عکس شهدا با نمایش آثار تصویرگری هنرمندان، تابلوهای استادان نقاشی و کتیبه‌های عاشورایی با هدف به تصویر کشیدن اهداف عاشورا از دیگر برنامه های این دهه است که در محوطه فرهنگسرای بهمن معرض دید عموم قرار می‌گیرد و همچنین از ۱۰ خانواده معظم شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و مدافع سلامت منطقه ۱۶ نیز در مراسم‌ها تجلیل می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با تلفن ۵۵۳۱۲۰۴ تماس بگیرند.

اخبار مرتبط

برنامه‌های هفته وحدت در استان گیلان تشریح شد

اهتزاز دوباره پرچم سرخ «یالثارات‌الحسین» بر فراز مسجد جمکران

چرا دانشجویان تعزیه را جدی نگرفتند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha