پویش بسیج برای خودکفایی هیأت‌ها در تولید ماسک

پویش بسیج برای خودکفایی هیأت‌ها در تولید ماسک

به گزارش سراج24، یوسف ارجونی، رئیس سازمان بسیج مداحان در نشست خبری آئین افتتاحیه نخستین کنگره شعر آئینی انقلابی کوثر ناب که صبح امروز یکشنبه ۲۶ مرداد با حضور خبرنگاران برگزار شد، اظهار داشت: هر کدام از اقشار مختلف بسیج به تناسب مأموریت خود یک روز را به عنوان «روز قشر» خود انتخاب کردند که در سازمان بسیج مداحان، این روز همزمان با سالروز شهادت میثم تمار است.

وی با اشاره به اینکه میثم تمار در عین حالی که سه امام را درک کرد، نماد اخلاص، وفای به عهد و دفاع جانانه از ولایت علوی بود که این روز برای بسیج مداحان انتخاب شده است تا برنامه‌ریزی کنیم، مبانی ارزشی و انقلابی را در جامعه جاری و ساری کنیم.

ارجونی با اشاره به اینکه مداح بسیجی وظیفه تبیین راه شهدا، مبانی ایثار و شهادت و آشناشازی جوانان با ارزش‌های انقلاب را بر عهده دارد، تصریح کرد: امیدواریم در گام دوم انقلاب اسلامی که باید مورد توجه جوانان قرار گیرد، این قشر پای کار بیایند تا مسیر انقلاب را ادامه دهیم.

رئیس سازمان بسیج مداحان ادامه داد:‌ این سازمان سابقه ۱۰ سال فعالیت دارد و هم‌اکنون ۴۰ هزار مداح بسیجی عضو آن هستند و ۳۰۰ هزار کانون بسیج مداحان و ۳۲ سازمان بسیج مداحان استانی در سراسر کشور ذیل آن مشغول فعالیت هستند. همچنین مجامع ذاکرین، حلقه‌های صالحین، کانون شعرا، مجموعه خواهران و گروه‌های جهادی بسیاری نیز در این زمینه فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به تلاش‌ها و اقدامات صورت‌گرفته جامعه مداح و ستایشگر بعد از شیوع کرونا گفت: اولین مجموعه‌ای که جلوتر از همه به صورت خودجوش در این عرصه وارد شد، ستایشگران بودند که البته این قشر در تمام عرصه‌های اجتماعی اعم از سیل، زلزله و همچنین کمک‌های مؤمنانه در خط مقدم حضور داشتند.

ارجونی گفت: در سازمان بسیج مداحان، صدها هزار بسته معیشتی تهیه و میان نیازمندان توزیع شد و ضدعفونی معابر، مساجد و تکایا نیز در نوبت‌های متعدد انجام شد. این فعالیت‌ها هم‌اکنون نیز تعطیل نشده است و اگر روزی عرصه فعالیت هیأت‌ها شامل تبیین قیام اباعبدالله (ع) بر فراز منبرها بود، امروز وسعت بیشتری پیدا کرده است و در زمینه کارکردهای اجتماعی وارد شده است.

رئیس سازمان بسیج مداحان با اشاره به برنامه‌های این سازمان در سال ۹۹ تصریح کرد:‌ برگزاری دوره‌های آموزشی مجازی با شرکت ۷ هزار نفر در استان‌های مختلف در این سال دنبال شد و در ایام روز قشر بسیج مداحان نیز بنا داریم غبارروبی قبور شهدا و سرکشی به خانواده‌های شهدا را داشته باشیم. ۸۷۹ شهید مداح در کشور از دوران دفاع مقدس و دفاع از حرم اهل‌بیت (ع) به یادگار مانده است.

وی با اشاره به برگزاری کنگره شعر کوثر ناب افزود: این کنگره از سال گذشته آغاز شد و بنا بود اختتامیه آن در اسفندماه برگزار شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد و به امروز موکول شد که بناست به صورت مجازی و ارتباط با استان‌ها برگزار شود. در این کنگره بیش از ۲ هزار اثر از سوی یک‌هزار شاعر در موضوعات مختلف مطرح شده همچون سیره و شخصیت حضرت زهرا (س)، چهل‌سالگی اقتدار بسیج، چهل سال مقاومت و بیانیه گام دوم به دبیرخانه ارسال شد که البته حین برگزاری کنگره، با شهادت حاج قاسم سلیمانی مواجه شدیم که در کنار موضوعات مطرح شده، ایشان نیز به عنوان یک موضوع ویژه مطرح شد که در عرض ۲۰ روز ۸۰۰ شعر و اثر با این موضوع به دبیرخانه رسید و در نهایت کتاب مکتب سلیمانی را از این آثار رونمایی کردیم.

وی با بیان اینکه امروز کتاب «کوثر ناب» رونمایی خواهد شد، تصریح کرد: یکی از رسالت‌های ما تولید محتوا برای مداحان در ایام ماه محرم است که در این راستا کتاب «سبک علی الحسین‌» با موضوع سبک‌سازی شاعران و سبک‌سازان مختلف کشور تهیه و ارائه شده است.

ارجونی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته از سوی سازمان بسیج برای کمک به هیأت‌های مذهبی در ماه محرم اظهار داشت: برای رعایت هرچه بهتر پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی، جلسات توجیهی برگزار کردیم، زیرا امسال شرایط نسبت به گذشته متفاوت است و رعایت دستورالعمل‌ها اهمیت بالایی دارد. بنابراین تلاش کردیم هیأت‌های مذهبی چه در فضای باز و چه در فضای سرپوشیده این دستورالعمل‌ها را رعایت کنند. از سوی دیگر با همکاری بسیج اصناف و بسیج مساجد، پویشی راه‌اندازی کردیم که در صورت اعلام آمادگی هر هیأت، چرخ خیاطی به صورت امانی و پارچه در اختیار آنها قرار گیرد تا به صورت خودکفا ماسک تولید کنند و در جلسات هیأت مورد استفاده قرار دهد.

رئیس سازمان بسیج مداحان در پایان خاطرنشان کرد: مراسم‌های مذهبی در شب‌های قدر با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد؛ به طوری که حتی یک مورد گزارش ابتلای افراد از این مجالس اعلام نشد. البته ممکن است در جریان محرم جریان‌هایی رعایت دستورالعمل‌ها را نادیده بگیرد که براساس مأموریت تعیین شده برای سازمان تبلیغات اسلامی، اقدامات لازم در این خصوص صورت خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

درآمد۱۷هزار میلیارد تومانی مددجویان کمیته امداد از طرح‌های اشتغال

ایجاد ۵۰۰ مرکز نیکوکاری کاریابی در کشور تا پایان سال

از راه‌اندازی کارگاه تولید ماسک تا کمک به قشر آسیب دیده

0 نظر

ارسال نظر

capcha