زنجیره ای از کمک‌های مؤمنانه در غرب تهران

زنجیره ای از کمک‌های مؤمنانه در غرب تهران

 به گزارش سراج24، رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت نیمه‌ شعبانِ امسال و با اشاره به مشکلاتی که به‌خاطر کرونا برای برخی مردم پیش آمده، به برگزاری رزمایش گسترده‌ای در کشور برای مواسات و همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان و فقرا اشاره کردند.

در بیان رهبر انقلاب اسلامی، مواسات یعنی همراهی کردن و کمک کردن به برادر مؤمن در همه‌ امور از جمله کمک فکری، کمک مالی و کمک معنوی تا هیچ خانواده‌ای از خانواده‌های مسلمان و هم‌وطن و نیازمند با دردها و محرومیت‌ها و مشکلات خود تنها نماند و برای کمک کردن باید به سراغ آن‌ها برویم و یاری‌شان کنیم.

در مسیر بندگی انسان با امتحان‌های مختلفی مانند سختی، بیماری، فقر و دارایی مواجه می‌شود که باید این امتحان را پس بدهد. بخشیدن اموال و کمک به دیگران بخشی از این آزمایش الهی بوده و نتیجه آن پالایش روح، برکت مال و سلامتی جسمی در زندگی دنیوی و پاداشی است که در زندگی اخروی می‌بینیم.

در شهرستان قدس، خیران و شهروندان در پاسخ به به فرمایش ولی امر خود در این رزمایش اقدام به جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی کردند و با همکاری مساجد، پایگاه‌ها و حوزه‌های بسیج با تهیه و بسته بندی بسته‌های معیشتی و توزیع اقلام بهداشتی به نیازمندان و کسانی که بر اثر شیوع ویروس کرونا کسب و کار آن‌ها آسیب دیده بود، کمک کردند.

در این گزارش بخشی و گوشه‌ای از این کمک‌ها را با هم مرور می‌کنیم و هرچند بسیاری از این افراد حاضر به مصاحبه نیستند و نمی‌خواهند نام و نشانی از آن‌ها به میان آید و دوست دارند با گمنامی و مخفیانه کارهای خود را ادامه بدهند:

پیام پر برکت

یکی از کمک‌های مؤمنانه توسط حوزه حضرت صدیقه طاهره(س) با کمک بسیجی‌ها و فرمانده پایگاه و بانوان تأثیر گذار محله و گروه‌های جهادی انجام شد.

معصومه کنعانی فرمانده حوزه با اشاره به فرمایش حضرت آقا در مورد کمک‌های مؤمنانه و علاقه‌مندی برای شرکت در این رزمایش از خاطره‌ای ماندگار در این عرصه برای ما سخن گفت و تعریف کرد: «پس از پیام رهبری معظم با چند نفر از دوستان و خیران که می‌شناختم تماس گرفتم و پیامک دادم و مبلغی هم جمع شد، در این بین به یک خیّر که فقط یکبار او را در حین اجرای برنامه فرهنگی در آستان مقدس امامزادگان حضرتین دیده بودم برای کمک مؤمنانه پیام فرستادم.»

وی ادامه داد: یک هفته گذشته بود که جواب پیام را نداد و داشتم ناامید می‌شدم، شب جمعه بود و از این قضیه که پول کمی جمع شده و نمی‌توانیم به افراد زیادی کمک کنیم، ناراحت بودم و خالصانه از خدا خواستم که ماهم بتوانیم به عنوان جزئی از این جامعه کمک مؤمنانه داشته باشیم. فردای آن روز این خیّر بزرگوار بعد از یک هفته جوابم را داد و مبلغ قابل توجهی واریز کرد و توانستیم از بازار موادغذایی تهیه و بین نیازمندان توزیع کنیم.

ثمره متفاوت باغ میوه

یکی از اهالی شهرستان قدس که چند ماه پیش باغ میوه‌ای خریده بود، ثمره کمک مؤمنانه را در پر برکت شدن باغ میوه‌اش دانست و بیان کرد: «برکت این کمک را به شکل مادی در خرید یک باغ کوچک دیدم که شکر خدا ظرف چند ماه ارزش این باغ بیشتر و محصولاتش بسیار با کیفیت و پربار شد. میوه‌ها لذیذ، درشت، شیرین و آبدار بود و توانستیم بخشی از میوه‌ها را بفروشیم و بقیه میوه‌ها که حدود ۴۰۰ کیلو می‌شد را بین ۷۰ خانواده از نیازمندان به صورت صلواتی پخش کردیم.»

عهدی که با خود بستم

خانم صالح آبادی خانم معلمی تأثیر این کمک‌ها را به گونه دیگری بیان کرد و گفت: مدتی است که با خود عهد کردم که از درآمد ماهانه مقداری به نیت سلامتی امام زمان(عج) کنار بگذارم یعنی این مقدار پول سهم امام باشد. از وقتی که این کار را شروع کردم، چند برابر آن، هر ماه بدون استثناء برای کمک‌ها و برای نیازمندان که درخواست کمک می‌کند، هدیه می‌کنم و زندگی‌ام به لطف خدا مثل قبل حتی بهتر اداره می‌شود و هیچ مشکلی ندارم.

وجود خدا را در کمک به نیازمندان احساس می‌کنم

دستگیری از مستمندان و انفاق به نیازمندان از خصلت‌های زیبای نیکوکاری مؤمنان است؛ خانم جوانی نتیجه کمک مؤمنانه را چندبرابر دریافت کرده بود و اینگونه بیان کرد: من تا چندسال پیش همیشه با خودم فکر می‌کردم که وقتی خودمون پول نداریم نیازمندیم و اصلاً نباید کمک کنیم؛ چون به قول قدیمی‌ها همیشه این مثال را برای خودم می‌زدم که چراغی که بر خانه روا بوده به مسجد حرام است.

وی ادامه داد: می‌گفتم اگر مثلاً فلان پول را برای کمک به کسی یا هرجایی بدهم به مشکل بر می‌خورم ولی اولین باری که من تصمیم گرفتم این کار را انجام دهم و مبلغی پول به جایی کمک کردم چند روزی نگذشت که از جایی که اصلاً انتظارش را نداشتم چند برابر آن به دستم رسید.

این خیر جوان اضافه کرد: در تمام این سال‌هایی که من تصمیم گرفتم در اوج نداری و مشکلات باز هم مقداری پول حتی کم کمک کنم و هیچ‌وقت در زندگی دچار مشکل نشدم و همیشه خدا دستم را در بدترین سختی‌ها گرفته است. واقعاً از خدا ممنونم که این فرصت خیلی خوب را به من داده که لیاقت کمک کردن حتی خیلی کم را داشته باشم و من وجود خدا را در تک تک لحظه‌های زندگی‌ام احساس می‌کنم.

برکت داشتن فرزند صالح و همسر همراه

خدای متعال به انفاق کنندگان وعده داده که نه تنها مال بخشیده شده، بلکه چند برابر آن مال را به آن‌ها برگردانده و به مالشان برکت می‌دهد.

زهرا عظیمی تأثیر کمک‌های مؤمنانه را داشتن خانواده سالم دانست و ابراز کرد: تغییرات زیادی بر اثر کمک به نیازمندان در زندگی دیده‌ام که از جمله آن‌ها رفع شدن مشکلاتی است که انگار به صورت غیبی حل می‌شود. از وقتی که در این رزمایش شرکت کردم، برکت زندگی ما چند برابر شده و به لطف خدا بی‌پول نشدم و نیاز به کمک مالی پیدا نکردم. داشتن فرزند صالح و همسر مهربان و همراه هم از برکات این کمک‌ها است.  

زنجیره‌ای از کمک‌های مؤمنانه

زهرا احمدی مسؤول صندوق قرض الحسنه حوزه حضرت زینب(س) هم در این باره می‌گفت: چندروز پیش دونفر درخواست وام کرده بودند اما موجودی صندوق برای یک نفر آماده بود. برای کمک به نفر دوم از چند نفر قرض کردم و زمان دو ماهه‌ای را برای برگشت پول تعیین کردیم. به برکت این امر خیر، طی گذشت ۱۰ روز شخص دیگری که از بنده پول قرض کرده بود، زودتر از موعد آن بدهی را بازگرداند و من هم توانستم قرض خود را پس از وقت تعیین شده ادا کنم.

وی ادامه می‌دهد: همچنین در گذشته دو فرزند معنوی تحت پوشش داشتم و قصد داشتم یک نفر دیگر را هم اضافه کنم و نگران این بودم که نتوانم هزینه‌های آن را بپردازم اما به لطف خدا الان ۵ نفر را تحت پوشش دارم. با اینکه شاغل نیستم و از درآمدی که همسرم ماهیانه می‌دهد برای کمک به بچه‌ها استفاده می‌کنم. از همسرم که همراه و در کمک‌ها کنارم است تشکر می‌کنم و در این امر خیر مورد تشویق خانواده و اقوام قرار گرفته‌ایم. باور دارم و به یقین دیده‌ام که خداوند چند برابر کمکی که می‌کنیم را برمی‌گرداند.

همچنین در رزمایش همدلی و کمک‌های مؤمنانه در شهرقدس، برخی از نانوایی‌ها نیز به صورت خود جوش و با کمک خیران اقدام به پخت نان صلواتی و عده‌ای دیگر با پخت غذا و توزیع میان نیازمندان انفاق کردند. هر کس هرگونه که می‌توانست در این رزمایش عظیم ملی شرکت کرد و به فرمایش ولی فقیه خود در راه‌اندازی رزمایش مواسات، همدلی و کمک مرمنانه لبیک گفت و برکت این نوع دوستی را در زندگی و کار خود دید.

این گزارش بخشی از صحبت‌های جوانان مؤمن، غیور و انقلابی است که در این رزمایش شرکت کردند که نشان از وحدت و همدلی مردم شریف شهر و کشورمان دارد. این کمک‌ها موجب رشد و تکامل وجودی انسان است و این تلاش‌ها در نقاط مختلف شهر و سرزمین ما ادامه دارد و الگوی خوبی برای دیگر کشورهای درگیر با کرونا است.

اخبار مرتبط

محفل انس با قرآن کریم در بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم(ع)

تبدیل اعتکاف به یک جریان عمومی توسط دانشگاهیان

مهدویت و جهانی‌شدن حقیقی برای انسان

0 نظر

ارسال نظر

capcha