روایتی از اندیشه‌های منافقین

«صنم» در راه بازار کتاب؛

«صنم» در راه بازار کتاب؛

به گزارش سراج24، رمان «صنم» نوشته ملیحه ذوالفقاریان به زودی از سوی انتشارات سروش منتشر می‌شود.

این رمان داستان پیوستن و جدایی چند جوان به گروهک مجاهدین (منافقین) است که در پی اتفاقاتی که رخ می‌دهد یکی از آنها به سرنوشت نامعلومی دچار شده و بقیه گروه به پادگان اشرف در خارج از مرزهای ایران می‌پیوندند.

در نهایت شخصیت اصلی داستان «صنم» پس از اتفاقاتی که برای او رخ می‌دهد توسط «ناصر» شخصیت دوم و موازی داستان از پادگان فرار کرده و به آلمان پناهنده می‌شود و ادامه روند زندگی‌اش سمت و سویی دیگر پیدا می‌کند.

ذوالفقاریان نویسنده این کتاب در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس با اشاره به ایده اولیه این داستان گفت: ایده این داستان بر گرفته از زندگی خانواده‌هایی است که در جریان انقلاب درگیر این گروهک بوده‌اند. رمان «صنم» داستان خانواده‌ای را روایت می‌کند که پدر خانواده به شدت انقلابی بوده اما پسرش در جریانی کاملاً مخالف، عضو گروهک مجاهدین (منافقین) است.

به گفته وی، رمان «صنم» با الهام از تاریخ و انقلاب اسلامی، اندیشه و عملکرد گروهگ مجاهدین ممزوج با دست مایه‌های داستانی، تخیل و قصه پردازی راوی برشی از حقیقت تلخی است که مردم ایران با آن درگیر بوده و همچنان نیز هستند.

کتاب‌ها، خاطرات، دست نوشته‌ها و... از جمله منابعی است که ذوالفقاریان برای نوشتن رمان از آنها بهره گرفته است.

وی در این خصوص ادامه داد: نشریات، روزنامه‌ها، عکس، وصیت نامه، دست نوشته، فیلم‌های مستند و... از جمله مواردی بود که با استفاده از آنها توانستم تحقیقاتم را طی ۱۶ ماه تکمیل کنم. در واقع شناساندن اندیشه این گروهک، طریقه جذب اعضا، اقدامات و فعالیت‌های آنها یکی از دغدغه‌هایی بود که تا حد امکان سعی کردم در لفاف این رمان به آن بپردازم.

این مؤلف افزود: در این راه برای جمع آوری اطلاعات به سراغ افرادی که قبلاً در این گروهک عضو بودند، رفتم. کسانی که توبه کرده و از این راه برگشته بودند اما آنها حاضر به مصاحبه نشدند. حتی گاهاً با کسانی آشنا شدم که روبروی این گروهک ایستاده و مبارزه کرده بودند اما تمایلی به صحبت در مورد آنها را نداشتند که یکی از سختی‌های کارم محسوب می‌شد.

همچنین ذوالفقاریان معتقد است اینگونه پرداختن به داستان باعث می‌شد که شخصیت‌های موجود در رمان هر کدام از زوایه دید خود به روایت داستان بپردازند و به این ترتیب مخاطب را بیشتر با خود همراه کند.

گفتنی است، رمان صنم در ۶ فصل و از زبان شخصیت‌های مختلف روایت می‌شود تا تعلیق ایجاد شده در داستان، مخاطب را با خود همراه کند.

اخبار مرتبط

دو یزید خوش‌عاقبت و بدعاقبت عاشورا که بودند؟

روایت شهادت امام حسین(ع) و شهیدان کربلا براساس منابع کهن

معرفی کتاب | عاشورا

0 نظر

ارسال نظر

capcha