حجت الاسلام حائری زاده:

شهدا برای قهرمان شدن نرفتند

 شهدا برای قهرمان شدن نرفتند

به گزارش سراج24، حجت الاسلام سیدمهدی حائری زاده، استاد حوزه و دانشگاه که مهمان برنامه «رو به راه» شبکه قرآن با تهیه کنندگی و اجرای مهیار عبدالهی بود، گفت: روزهای کرونا سختی های خاص خودش را دارد اما پای کار بودن مردم با وجود در مضیقه بودن معاششان که باید از فرق سر تا کف پایشان را بوسید، شیرینی است. بدون غلو و شیرینی باید سرتاپایشان را طلا گرفت.

او در ادامه در پاسخ به اینکه چه زمانی اولین بار نمک گیر اهل بیت شد، افزود: خانواده پدری ام همه روحانی بودند. از 5- 6 سالگی روضه خوانی را دوست داشتم. وقتی پدربزرگم به کربلا رفت تنها نوه ای که برایش عبای کوچک آورد من بودم. این عبا را روی دوشم می انداختم و روسری مشکی مادرم را به عنوان عمامه روی سرم می گذاشتم و روضه می خواندم. خانه ها دعوتم می کردند. در حرم امام رضا(ع)گاهی در صحن می خواندم. چون سنم کم بود. مردم لطف داشتند و تشویق می کردند. من دیپلم ریاضی گرفتم و دانشگاه قبول شدم اما علاقه شدیدی به حوزه داشتم. دروس حوزه را بعد از دیپلم و خدمت سربازی گذراندم. وارد حوزه شدم و توامان تحصیلات دانشگاهی را هم طی کردم و کارشناسی علوم قرآن و حدیث از دانشگاه دارم. در حال حاضر در سطح 4 حوزه هستم.

حجت الاسلام حائری زاده درباره ویژگی های یک روحانی بیان کرد: ما در کشورمان آخوند زیاد داریم ولی روحانی کم داریم. هرکسی عمامه به سرش بود آخوند است اما روحانی کسی است که مردم پای منبرش چیزی گیرشان بیاید. یادم است وقتی آیت الله مظاهری در قم درس اخلاق می گفتند با بسم الله همه اشک می ریختند و حال داشتند. با عملش مردم را به سمت خدا دعوت می کرد. ما کسانی را داریم که مردم را به سمت خدا توجه می دهند.

ما دین نیستیم بلندگوی دین هستیم و بلندگو هم ممکن است خراب شود

وی تاکید کرد: یادمان باشد که ما دین نیستیم. ما بلندگوی دین هستیم. ما اسلام نیستیم بلندگوی اسلام هستیم. ممکن است بلندگو هم خراب شود دیگر. پس اگر چیزی از من دیدند به پای دین نگذارند. ما قرار است حرف خدا و پیغمبر را به دیگران ابلاغ می کنیم. ما صدا رسان فرهنگ قرآن و اهل بیت هستیم. هیچ کدام از ما دین نیستیم. به خاطر عملکرد برخی، عده ای از مردم نسبت به روحانیان بدبین شده اند و به خاطر اختلاس ها و اتفاق هایی که گوشه و کنار می افتد حالشان خوب نیست.

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: می خواهم بگویم این را تمیز بدهیم و جدا کنیم. درست انتظار از طیف ما خیلی بیشتر است ولی ما نه دین هستیم نه خدا و نه پیغمبر. ولی حرف خدا و پیغمبر (ص) را منتقل می کنیم. همانطور که ممکن است پزشک نسخه بیمار را بدهد و آنتی بیوتیک هم بدهد و بیمار خوب شود. ولی این به معنای این نیست که آن پزشک اصلا بیمار نشود. نسخه درست است.

وی در ادامه درباره جامعه وعاظ گفت:  چیزی می خواهم بگویم که شاید برخی خرده بگیرند. یکی از مظلوم ترین اقشار در جامعه، جامعه روحانیت ما است. الان تا می گویند آخوند مردم یک طیف خاصی جزو مسئولان را به خاطر می آوردند که آنهم عده فراوانی هستند که خدمت می کنند و زحمت می کشند. ولی غالبا به هیچ کجا وصل نیستند. زندگی بسیار معمولی دارند. مردم در منطقه هایشان ببینند امام جماعت هایی که هستند قبل و بعد از انقلاب همان خانه و زندگی را دارند. طلبه هایی داریم که با عسرت زندگی می کنند و متاسفانه آش نخوره و دهن سوخته است و به خاطر عملکرد برخی از آقایان چون مردم دستشان به آنها نمی رسد ما باید پاسخگو باشیم. چقدر خوب است اگر آدم اشتباه می کند بگوید اشتباه کردیم.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: ما هرچه داریم از برکت شهدا است. نه برای قهرمان ملی شدن رفتند و نه برای پول و اسم و رسم رفتند. برای دفاع از دین و کیان رفتند.

حجت الاسلام حائری زاده تاکید کرد: طبیعی است ممکن است از ما خطا سربزند. باید خیلی مراقب باشیم و حواسمان باشد. پیامبر(ص) فرمود:«اذا فسدالعالم فسدالعالم». رفتار ما به دین لطمه می زند. اما ما مبرا نیستیم. ولی باید حواسمان را بیشتر جمع کنیم. ولی واقعا عرض می کنم که فقط گاهی دوستان بروند و طلبه هایی که دارند با عسرت زندگی می کنند را از نزدیک ببینند. به حرف من اکتفا نکنند. فقط یک قشر خاصی که در بین مسئولان هستند را نبینند. گرچه اینها هم زحمت می کشند و واقعا شب و روز ندارند. اما عده ای هم هستند که قول و فعل و وعده و وعیدشان یکی نیست.

وی در ادامه درباره اینکه میزان مراجعه به روحانیان در گذشته بیشتر بود یا امروز، توضیح داد: به نظرم علیرغم اینکه می گویند در گذشته بیشتر بود اما امروز بیشتر است. امروز جوان ها با تیپ های خاصی که برخی می گویند اینها دین ندارند می آیند و سوال می پرسند. که البته دین دارند و خدا و پیغمبر(ص) هم می شناسند ولی تیپشان اینطور است.  باید با تبسم و زبان خوش به او میدان بدهی. چیزی که هست را باید پذیرفت. جوانی بود با تیپ خاصی که گفت اگر جنگی در این مملکت رخ دهد ما بیشتر از شما پای کار هستیم. به تیپ من نگاه نکنید.موهای من را نگاه نکن. من خدا و پیغمبر(ص) را می شناسم. خود ما مگر در جوانی شیطنت نمی کردیم؟ می خواهم بگویم گاهی مراجعه هست و خوشبختانه غالب اکثریت مردم این تمیزرا می دهند.

این استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: من روضه خوان هستم. روضه خوانی برای امام حسین (ع) بالاترین منصب است. من چیزی بلد نیستم اما اگر چیزی هم بلد هستم از لطف و عنایت خودشان است. اینکه عمامه پیامبر (ص) را سرمان گذاشتیم خیلی برایمان محدودیت می آورد. دائم به خودت می گویی مراقب باش. اگر مردم ببینند و نظرشان برگردد. آن وقت هم این وقت باید چوبش را بخوری هم آن طرف پاسخگو باشی. به هرحال هرچه که فکر می کنم نیاز است این است که وقتی حرف با عمل یکی باشد نتیجه می دهد اما اگر غیراز این باشد مردم فاصله می گیرند. یعنی خدا محبتت را از دل مردم خارج می کند. وقتی درجه دست خدا باشد خدا محبت را می گیرد. گاهی برخی حرف که می زنند مثل نم نم باران در سرزمین دل های مردم می نشیند.

حجت الاسلام حائری تصریح کرد: بزرگی می گفت وقتی می خواهید منبر بروید دو رکعت نماز برای حضرت زهرا(س) بخوانید. کسی که منبری است حدیث و روایت و قصه می گوید. بگوید یا زهرا (س) من تلاشم را کردم اما تو زبانم را بچرخان. زینت اهل بیت باشیم. روی زبان ما کلماتی جاری شود که به درد دین و دنیای مردم بخورد. قطعا من هم اشتباهاتی در مسیرم بوده است اما سعی کرده ام بعد از هر اشتباه عذرخواهی کنم. در خاطرم هست بنده خدایی استخاره کرده بود و من خسته بودم کمی تند با او حرف زدم و مجدد حرف زدم و گفتم ببخشید عذرخواهی می کنم. ما هم گاهی خسته می شویم. ما هم انسان هستیم پیغمبر(ص)که نیستیم. گاهی ممکن است با زنمان دعوایمان بشود. گاهی ممکن است اوقاتمان تلخ شود.

وی اظهار کرد: وقتی این لباس را می پوشی مردم انتظارهایی از تو دارند. ما گفتیم ما بلندگوی دین هستیم ولی ممکن است خودمان خطا کنیم. اما به هر حال انتظاراتی از ما هست و من هرگز نمی توانم مثل یک آدم معمولی بروم کنار یک ساندویچ فروشی و ساندویچ بخورم. حرام نیست ولی خلاف مروت است. نمی توانم خیلی جاها که بقیه راحت هستند من بروم. من البته 30 سال با نسل جوان رابطه نزدیکی داشته ام. در دانشگاه های مختلف و در مدارس با آنها گپ زده ام فکر می کنم باید جوری باشیم که ادبیات مردم را داشته باشیم. هر کسی را با ادبیات خودش صحبت می کنم. همیشه می گویم اگر ژست نداشته باشیم و با مردم صمیمی و با اعتقاد حرف بزنیم اثر می دهد.

او گفت: باید دو نکته را رعایت کنند. نطفه و لقمه خیلی مهم است. لقمه ها را خیلی مراقب باشند. در شبکه های اجتماعی هم دیده اید که چای فروش سنگی که وزنه ترازو بود را می گذاشت و می خواست نیم کیلو بکشد یک پاکت هم زیرسنگ ترازو می گذاشت که به اندازه 10 گرم خودش را مدیون نکند. لقمه ها را مراقب هستند. موتور عمل صالح لقمه است. اول لقمه را پاک کنید که می شود موتور عمل صالح. الان لقمه ها خیلی قاطی شده است. جیم زدن از اداره و کم کاری، کش دادن کار برای اینکه دوزار بیشتر گیرمان بیاید. دست درازی به اموال مسلمانان و اختلاس و دزدی. نطفه هم مهم است. اداب اولاد دارشدن را باید رعایت کرد. اگر قرار است ذکری بگویی به جای لالایی برای بچه ذکر بگویی تا هم روی بچه تاثیرگذار باشد. هم ثواب داشته باشد.

این کارشناس مذهبی اذعان کرد: سعی می کنم قبل از منبر رفتن نجوایی داشته باشم. اگر نرسم آن نماز را برای حضرت زهرا (س) بخوانم می گویم خدایا خودت تاثیر و نفس بده. چون اگر آنها نفس بدهند سلام براباعبدالله می گیرد و نیاز به سختی ندارد. عقبه باید درست شود. منبر امام حسین (ع) به ما شرافت و اعتبار می دهد. مشرف شدنی است. بزرگی این را به من یاد داد و می گفت همیشه وقتی منبر می روی فکر کن در حضور امام زمان (عج) منبرمی روی. آن وقت هر حدیث و روضه بازی را می خوانی. مگر قبول نداری صاحب مجلس امام زمان (عج)است. به نظرم یک منبر مقبول حداقل 7 ساعت وقت می برد تا مطلب تحویل مردم بدهی. گرفتن وقت مردم حق الناس است.

او درباره حاج فیروز زیرک کار، پیرغلام اهل بیت بیان کرد: بی ادعا و بی کلک بود. حال خوبی داشت با اینکه دکلمه ای می خواند ولی چنان سوزی داشت که جمعیت منقلب می شد.

حجت الاسلام حائری زاده در پاسخ به این پرسش که به پاس اینهمه سال ذاکری و خدمت امام حسین(ع) چه می خواهید، گفت: هیچ چیز. هر چه خواسته ام داده اند. فقط من را از خودشان جدا نکنند. زینتشان باشیم و فیلم بازی نکنیم. توفیق عمل به آنچه که در منبرها می گوییم را به ما بدهند. اینکه می گویم هیچ چیز یعنی اینقدر ارباب کریم است بیشتر از کوپنم هم به من داده است. نوکری این ارباب آقایی دنیا و آخرت است. همه چیز محبت و لطف او بوده است وبرایم کم نگذاشته است. همیشه دعا می کنم وظیفه نوکری را از ما نگیرد.

او افزود: امیدوارم با رعایت پروتکل های بهداشتی مجالس برگزار شود. بچه هیئتی و متدینین خوب رعایت کردند و امتحانشان را خوب پس دادند. حضرت آقا فرمودند باید تابع ستاد ملی کرونا باشیم. دستورالعمل های بهداشتی را باید رعایت کرد ولی دلمان سوخته است. مسجدی را در سمت صادقیه که امام جماعتش می گفت مردم یک میلیارد در این شرایط اقتصادی به کرونا کمک کردند. اگر مردم خروجی کار را ببینند تشویق می شوند.

این مدرس حوزه و دانشگاه گفت: دوست داشتم حاج حسن ذوالفقاری برایم روضه بخواند. بچه محل بود و مسجد رضویه خیابان قصرالدشت و هیئت دیوانگان زیاد می آمد. یادم می آید اوایل جنگ بود و این بزرگوار به مسجد رضویه می آمد  و 10شب روضه می خواند. مجلس با روضه های او به هم می ریخت. بسم الله را که می گفت مجلس به هم می ریخت. قبل از کرونا کربلا بودم. برای تعجیل در فرج امام زمان(عج)  دعا می کنم و اینکه درد اهل بیت (ع) و سرافکندگی آنها نباشیم. زینتشان باشیم. خودمان و ذریه مان از ارادتمندان آستان اهل بیت (ع) باشیم.

«رو به راه» به تهیه کنندگی و اجرای مهیار عبدالهی کاری از گروه علوم قرآنی شبکه قرآن و معارف سیما است که در سی قسمت، شب های جمعه  ساعت 24 تقدیم ارادتمندان به ساحت اهل بیت (علیهم السلام) می شود.

اخبار مرتبط

«هانی و هنا» راهی اربعین می‌شوند

فضای شهرها اربعینی شود

چاپ ۲۵ جلد کتاب ویژه کودکان و نوجوانان با موضوع شهدا در زنجان

0 نظر

ارسال نظر

capcha