نجات از شر فتنه های دشمن، نیازمند بازخوانی فرهنگ دفاع مقدس

 نجات از شر فتنه های دشمن، نیازمند بازخوانی فرهنگ دفاع مقدس

به گزارش سراج24، بر اساس اعلام سپاه روح الله، سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی در سی و ششمین نشست گام دوم کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی افزود: تجربه های چهل ساله در مقاطع مختلف انقلاب اسلامی به خوبی نشان داد بدون استفاده کردن از فرهنگ ارزشمند دفاع مقدس نمی توانستیم در برابر توطئه ها و نقشه های دشمنان دوام بیاوریم.

وی با بیان اینکه ما نیازمند این هستیم که الگوی دفاع مقدس به الگوی جاویدان و همیشگی ما و نسل جوان تبدیل شود، لذا باید از فرصت ها به خوبی استفاده کنیم، افزود: امروز جوانان بیرق ساخت و آبادانی آینده ایران اسلامی را به دست گرفته اند و لذا باید الگوی ثابت آنها فرهنگ ارزشمند دفاع و مقاومت باشد.

کریمی گفت: تجربه نشان داده نمی توان الگوی مقاومت و دفاع مقدس را در مقاطع و شرایط حساس کنار گذاشت چراکه مجاهدت ها و فداکاری های شهدا و رزمندگان را نمی توان نادیده گرفت و به آرمان های آنها پشت پا زد، لذا باید همه توان موجود برای ماندگاری الگوی دفاع مقدس به میدان آورده شود.

وی افزود: خوشبختانه در استان مرکزی به برکت وجود نورانی امام(ره) ، ۶۲۰۰ شهید و صدها آزاده ، جانباز و پیشکسوتان دفاع مقدس یک فضای مملو از فرهنگ دفاع مقدس موج می زند که اوج تجلی آن سال گذشته با برگزاری کنگره شهدای استان ایجاد شد.

کریمی گفت: امسال هم یک مناسبت بسیار بزرگ و ملی تحت عنوان چهل سالگی دفاع مقدس داریم که می تواند بار دیگر فضای استان را مملو از فرهنگ جهاد، شهادت، خدمت گزاری و ایثار کند، لذا باید این فرصت ارزشمند را قدر بدانیم.

وی اظهار کرد: خوشبختانه کنگره شهدای استان مرکزی با زیرساخت های بسیار خوبی که ایجاد کرد بستری مناسب برای فعالیت های علمی ، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی در استان راه انداخت و بیش از هزار فعال فرهنگی و اجتماعی را درون خود سازماندهی کرد و امروز این موضوع یک نعمت ارزشمند برای استان محسوب می شود.

کریمی گفت: مناسبت چهل سالگی دفاع مقدس فرصتی بسیار مناسب است که هم دستاوردهای کنگره را بار دیگر بازخوانی کنیم و آن خدمات و اقداماتی که دیده نشد را تبیین کنیم و هم فرصتی برای گرامیداشت فرهنگ ارزشمند دفاع مقدس است که باید در دو بعد همزمان کار شود.

وی افزود: کارها و اقدامات انجام شده در کنگره شهدای استان هم از نظر کیفی و هم کمی این قابلیت را دارند که چندین بار بازخوانی شوند چراکه در ایام برگزاری کنگره حجم عظیم اقدامات باعث شد برخی از کارها به خوبی دیده نشوند و امروز وظیفه داریم ناگفته ها و ناشنیده ها را به تصویر بکشیم.

کریمی گفت: در خصوص عملکرد استان در دفاع مقدس هزاران سخن ناشنیده و نا گفته های ارزشمند وجود دارد که باید بیشتر به آن پرداخته شود و به طور مثال سنگرهایی که در آن زمان در داخل شهر ایجاد می شد امروز می تواند صدها حرف و خاطرات را بازگو کند.

وی اظهار کرد: در برنامه های چهل سالگی دفاع مقدس و تبیین دستاوردهای کنگره استفاده از زبان هنر و بکارگیری هنرمندان شاخص یک ضرورت مهم است تا علاوه بر اینکه جذابیت ایجاد شود نسل جوان نیز بهتر بتواند آن را درک کند.

کریمی گفت: به دلیل اینکه در آستانه ماه های پر خیر و برکت محرم و صفر هستیم و فرهنگ دفاع مقدس با مکتب عاشورا عجین شده است برنامه های چهل سالگی با محوریت ماه محرم در نظر گرفته می شود. امسال با توجه به شرایط کرونایی و توجه و حساسیت ویژه به رعایت دستورالعمل ها مراسم ماه محرم با محدودیت هایی مواجه شده و لذا باید اقدامات ابتکاری در این خصوص لحاظ شود و سایر ظرفیت های دیگر بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه توجه و رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی مورد تاکید مقام معظم رهبری است و ما هم باید برنامه ها را طبق دستورالعمل ها برگزار کنیم، افزود: امروز سپاه و بسیج در خط مقدم مقابله با کرونا هستند و اقدامات بسیار گسترده ای را در ابعاد مختلف برای مبارزه و پیشگیری با کرونا انجام می دهند.

کریمی گفت: تهیه بسته های کمک مومنانه و اقدامات جهادی از مهمترین برنامه های سپاه و بسیج است و باید از کلیه پاسداران و کارکنان سپاه به جهت اینکه اجازه برداشت از حقوقشان را برای تهیه بسته ها می دهند تقدیر و تشکر کنیم.

وی افزود: خوشبختانه قشر کارگری همواره وفاداری خود به نظام اسلامی ، امام و شهدا را به خوبی نشان داده و امروز کارگران در میدان مبارزه با کرونا پیشتاز هستند و اتفاقا در شهر اراک کارگران کارخانه های کم بضاعت بیشتر در میدان خدمت نقش آفرینی می کنند و این قابل تقدیر است.

کریمی اضافه کرد: توجه به معنویت در طول انقلاب اسلامی همواره راهگشای بسیاری از مشکلات بوده و امروز در شرایط کرونایی نباید معنویت فراموش شود، اما پرداختن به برنامه های معنوی باید منطبق بر سیاست ها و دستورالعمل های خاص باشد.

وی گفت: امروز دشمن از یک لحظه تهاجم و توطئه در جبهه فرهنگ دست برنمی دارد و از هر فرصتی برای ضربه زدن به اعتقادات استفاده می کند، لذا باید هوشمندانه تر عمل کنیم و توجه بیشتری به برنامه ها همراه با ابتکار عمل داشته باشیم. خوشبختانه صدا و سیما و رسانه های استان زحمات زیادی در جریان برگزاری کنگره انجام دادند که تقدیر و تشکر ویژه از همه آنها داریم و به درستی رسانه ها راویان کنگره شهدای استان بودند.

کریمی افزود: امروز به جهت اهمیت چهل سالگی دفاع مقدس و تبیین دستاوردهای کنگره، بار دیگر رسانه ها بلید در موضوع دفاع مقدس پیشتازی کنند و برای دیده شدن تولیدات پای کار بیایند. برای دیده شدن دستاوردهای کنگره یک زمان سه ماهه از سی ام شهریور ماه تا سی ام آذر ماه در نظر می گیریم و در این باره زمانی عمده برنامه های یک سال گذشته کنگره بازخوانی خواهند شد، اما همکاری با قرارگاه زیستی استان و رعایت دستورالعمل ها یک اصل مهم است که باید به آن توجه داشت.
 

اخبار مرتبط

نیروهای زرهی در ادبیات و تاریخ دفاع مقدس مظلوم‌اند

برنامه‌های فرهنگی-ترویجی با عنوان «چهل برگ حماسه» اجرا می‌شود

الگوی شهدای مدافع حرم شهدای دفاع مقدس بودند

0 نظر

ارسال نظر

capcha