کاظمی قمی

لبنان با هوشیاری سیدمقاومت از این مرحله عبور می‌کند

 لبنان با هوشیاری سیدمقاومت از این مرحله عبور می‌کند

به گزارش سراج24،«حسن کاظمی قمی» با اشاره به تحولات لبنان ابعاد انفجار بیروت را بسیار گسترده دانست و گفت: هنگامی که تحولات  40 سال گذشته  لبنان و حتی قبل تر از آن را بررسی می‌کنیم، مشاهده می‌شود، در این کشور حوادث زیادی اتفاق افتاده‌ است. مثلا تجاوز ارتش صهیونیستی به جنوب لبنان که درپی آن، فاجعه بزرگ قتل و عام صبرا و شتیلا رخ داد. همچنین چندین سال آتش جنگ  داخلی در لبنان شعله ور بود و زیان‌های فراوانی به مردم این کشور تحمیل کرد. التهابات سیاسی که شما در لبنان ملاحظه می‌کنید،  مشکلات اقتصادی که دامنگیر مردم این کشور بوده تجربه جدیدی برای لبنانی‌ها نیست تا بگویم انفجار بیروت یک حادثه بی بدیلی بوده که مردم لبنان ندیده‌اند. درست است که این انفجار از ابعاد مختلف،  حجیم و گسترده است اما لبنانی‌ها طی چند دهه اخیر، چالش‌های سیاسی، نظامی و امنیتی سنگینی را تجربه کرده‌اند.

باید منتظر نتایج تحقیقات درباره انفجار بیروت باشیم

این کارشناس تحولات غرب آسیا در پاسخ به سوالی درباره تفاوت‌های قبل و بعد از انفجار بیروت و پیامدهای ناشی از آن اظهار داشت: جواب این پرسش به یک موضوع روشن باز می‌گردد و آن این است که آیا انفجار بیروت در چارچوب یک نقشه طراحی شده‌ای است که مجددا لبنان را هدف قرار داده و سرآغاز آن همین انفجار است یا اینکه نه، انفجار بیروت ناشی از یک خطا امنیتی و سهل انگاری حفاظتی و ایمنی است؟  این دو موضوع است اما چیزی که آلان روشن است، جبهه دشمن در پس این انفجار دارد مسیر خودش را نسبت به مردم لبنان، حزب الله، جبهه مقاومت ، استقلال  و حاکمیت ملی لبنان  دنبال می‌کند.

وی با اشاره به تحقیقاتی که قرار است با محوریت ارتش لبنان درباره انفجار بیروت انجام شود، تاکید کرد: اگر نتیجه تحقیقات به این مسئله منتهی شود که انفجار بیروت توسط دشمن ( آمریکا، رژیم صهیونیستی و حکام ارتجاعی منطقه مثل آل سعود )  طراحی شده طبیعی است که مسببان این انفجار با پاسخ قاطع و سهمگین مقاومت مواجه خواهند شد  لذا باید منتظر بررسی‌های میدانی این حادثه باشیم. اما آن چیزی که دارد خودش را نشان می‌دهد جبهه مقابل حزب الله و محور مقاومت دارد از انفجار بیروت بهره برداری می‌کند.

حزب الله حافظ منافع ملی، استقلال و حاکمیت ملی لبنان است

این دیپلمات سابق ایران طرح تغییر نظام سیاسی لبنان توسط رئیس جمهور فرانسه را شبه برانگیز خواند و گفت: در شرایطی که انفجار بیروت رخ داده و بیمارستان‌ها مملو از مجروحان این انفجار است، رئیس جمهور یک کشور غربی بیاید و حاکمیت ملی لبنان نقض کند و فرمان  تغییر نظام سیاسی این کشور را بدهد، این یک مداخله گری ( آشکار )  است. نکته دیگری که باید در اینجا بدان اشاره کنم،  مواضع کشورها (مرتجع عرب) در مقابل جبهه مقاومت و رسانه‌های وابسته به آنهاست. اینها انفجار بیروت را به حزب الله نسبت دادند و گفتند مسبب این انفجار حزب الله است. یعنی چه؟ یعنی نشانه گیری در برابر جبهه مقاومت.  یعنی زدن حزب الله و جبهه مقاومت. حزب الله و مقاومتی که حافظ منافع ملی، استقلال و حاکمیت ملی لبنان است، امروز مورد هدف قرار دادند. این مسئله نشان می‌دهد که این یک اتفاق و موضوع ساده‌ای نیست.
دولت دیاب مطلوب آمریکا و عربستان نبود

وی با اشاره به استعفای دولت «حسان دیاب» درباره نقش عوامل داخلی و خارجی لبنان در این استعفاء و پیامدهای کناره گیری دولت او در تحولات داخلی لبنان اظهار داشت: آمریکا و کشورهای غربی و عربی وابسته به کاخ سفید،  موضع‌شان مخالفت با دولت بیروت به ریاست حسان دیاب بود. واشنگتن به بهانه حزب الله، دولت بیروت، حزب الله و مردم لبنان را مورد تحریم قرار داد. عربستان سعودی نیز اقدامی مشابه انجام داد. یعنی از نگاه آمریکا دولت دیاب دولت مطلوب واشنگتن نبود. در اینجا باید بگویم، بعد از انفجار بیروت، شرایط اقتصادی لبنان سخت تر شد. آمریکایی‌ها گفتند واشنگتن بر ادامه تحریم‌های لبنان همچنان اصرار دارد و حتی کمک‌های مردمی و بازسازی بیروت  را مشروط کردند. در حقیقت، آمریکا و متحدانش شرایطی را برای دولت بیروت به وجود آوردند که اگر بخواهد ادامه بدهد، با خواسته‌های مردمی و تداوم تحریم‌ها روبرو خواهد بود لذا  دیاب پیش بینی‌اش این بود در این شرایط شاید دولت بیروت نتواند خواسته‌های مردم و منافع لبنان را تامین کند بنابراین، استعفای دولتش را اعلام کرد.

آشوب‌های خیابانی در چارچوب فشار بر حزب الله است

این کارشناس تحولات غرب آسیا با بیان اینکه دولت حسان دیاب باید تا تشکیل دولت جدید بیروت امور جاری لبنان را دنبال کند، اظهار داشت: این دولت همچنان با موانع تحریمی روبرو خواهد بود و این فشارهایی که به دولت دیاب وارد می‌شود،  در چارچوب راهبرد وارد کردن فشار بر حزب الله و مقاومت اسلامی لبنان قرار دارد. آشوب‌های خیابانی در همین مسیر است. با وجود این مناسب است در اینجا به سخن سید حسن نصرالله دببرکل حزب الله لبنان اشاره کنم که فرمود: جبهه مقاومت نگران نباشد. مقاومت در آمادگی کامل قرار دارد و در  جایی که لازم باشد به مقتضای شرایط و مصالح عمل خواهد کرد.

شاهد موج جدیدی از ناآرامی‌ها در لبنان خواهیم بود

وی درباره چشم انداز تحولات لبنان گفت: با توجه به مشکلات امنیتی، اقتصادی و معیشتی که لبنان با آنها مواجه است و اینکه دولت بیروت استعفاء داده و حرکت‌هایی که جبهه مخالفت مقاومت و حزب الله دارد،  از اظهارات رئیس جمهور فرانسه که مسئله تغییر نظام سیاسی لبنان را مطرح کرد تا متهم کردن حزب الله در انفجار بیروت در کنار آشوب‌های خیابانی به نظر می‌رسد ما شاهد موج جدیدی از ناآرامی‌های سیاسی، امنیتی و اجتماعی  در لبنان خواهیم بود و این خواسته‌ای است که دشمن به دنبال آن است اما اینکه آیا دشمن موفق می‌شود لبنان را به سمت یک جنگ داخلی پیش ببرد؟ به اعتقاد بنده با هوشیاری و بصیرتی که سید مقاومت دارد و آمادگی‌هایی که جبهه مقاومت دارد،  مردم لبنان از این مرحله سخت عبور خواهند کرد.

اخبار مرتبط

کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان شد

ایران آماده همکاری همه‌جانبه برای ایجاد ثبات در افغانستان است

دیدار امیر عبداللهیان با سید حسن نصرالله در بیروت

0 نظر

ارسال نظر

capcha