برگزاری مراسم عزاداری محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی

برگزاری مراسم عزاداری محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی

به گزارش سراج24، حجت الاسلام علی داداش زاده اظهار داشت: شیوع کرونا عزاداری محرم را تحت تاثیر قرار داده است ولی این امر مطالبه مردم و امر دینی است و در ستاد ملی کرونا مقرر شد برنامه های ماه محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود.

وی تصریح کرد: کمیته امنیتی اجتماعی ستاد کرونا در کارگروهی به نام محروم و صفر با مسولیت سازمان تبلیغات اسلامی استان برنامه های محرم و صفر را مدیریت می کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی ادامه داد: مراسم محرم برگزار می شود ولی در داخل مساجد دسته جات با یک چهارم ظرفیت مسجد، برنامه هایی توسط روحانیون و با رعایت پروتکل های بهداشتی به همت هیات امنای مساجد برگزار خواهند کرد.

داداش زاده با بیان اینکه از روز گذشته دستورالعمل ها به هیات های امنای مساجد ابلاغ شده است، ادامه داد: هیات های مذهبی باید برای برگزاری مراسم مجوز داشته و مراسم را در فضای باز برگزار کنند.

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت سایر دستگاه هایی رعایت هر چه بیشتر پروتکل های بهداشتی انجام می شود، افزود: استفاده از طبل و سنج در مراسم عزاداری محرم ممنوع بوده و علاوه بر این برای جلوگیری از تجمع، هرگونه تبلیغاتی در خصوص مکان برگزاری مراسم را نخواهیم داشت.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: هر هیاتی که مجوز ندارد نمی تواند دسته روی کند و باید هیات ها مکان مخصوصی داشته باشند تا مراسم را در آن محل برگزار کنند.

داداش زاده با بیان اینکه باید نذورات با رعایت موارد شرعی و تا حد امکان با رعایت احکام نذر در قالب جیره خشک و تحت نظر کارشناس بهداشت انجام شود، اظهار داشت: در این راستا دانشگاه علوم پزشکی استان نظارت های خود را افزایش خواهد داد.

وی با اشاره به وجود بیش از 3 هزار هیات مذهبی در استان، ادامه داد: در صورتی که هیات های مذهبی پروتکل ها و تعهدات بهداشتی را رعایت نکنند پس از تذکرات لازم به دادستانی معرفی و مجوز آن هیات لغو می شود.

این مسوول با اشاره به دستورالعمل های ابلاغی برای برگزاری نماز جماعت در مساجد و اماکن مذهبی استان، گفت: کمافی سابق نماز جماعت در مساجد برگزار می شود ولی در مناطقی با وضعیت قرمز، نماز جماعت با فاصله یک متری اقامه می شود.

اخبار مرتبط

دلار ۳ یا ۳۰ هزارتومانی تأثیری بر مشارکت مردم در بازسازی عتبات ندارد

هیأت‌های مذهبی از فرصت اربعین برای رفع مشکلات مردم در مناطق محروم استفاده کنند

فعالیت 120 موکب خرمشهری در قالب کمک‌های مومنانه

0 نظر

ارسال نظر

capcha