فخرالذاکرین رخ در نقاب خاک کشید

فخرالذاکرین رخ در نقاب خاک کشید

به گزارش سراج24، مراسم خاکسپاری این مداح فقید پس از اقامه نماز میت توسط حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی آل هاشم در مزارستان وادی رحمت تبریز  برگزار و در مقبره  "قبر حمال" مقبره عارفی است که در محله گئرو در خیابان شمس تبریزی(دئوچی) به خاک سپرده شد.

حاج فیروز زیرک‌کار از پیرغلامان تبریز معروف به «فخرالذاکرین» روز گذشته ۱۹ مردادماه به دلیل نارسایی قلبی  رخ در نقاب خاک کشید.

در این مراسم منصور ارضی، کلامی،  اصغر زنجانی و مداحان اردبیل و تهران در این مراسم حضور داشتند و به عزاداری پرداختند.

این مداح مخلص و با سابقه تبریزی که از چند روز قبل به دلیل ناراحتی قلبی در بیمارستان بستری شده بود، در سن ۸۰ سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد و برای همیشه عاشقان سرور و سالار شهیدان و اهل بیت را از نوای دل نشین و سوزناکش محروم ساخت.

حاج فیروز زیرک کار در محله دوه چی تبریز چشم به جهان گشود و به قول خودش افزون بر ۷۰ سال ساکن درگاه اباعبدالله الحسین (ع) بود.

شغل اصلی این پیرغلام دربار شاه کربلا، روفه گری بود و هیچ گاه مداحی را شغل و محل درآمد برای خودش انتخاب نکرد.

نخستین استادان فخرالذاکرین مداحان ایران و تبریز، مرحومین حاج حسن شفیع پور، حاج علی شبابی و بعدها استاد عابد تبریزی بودند.

حاج فیروز بعدها از محضر غلامرضا شیعه خلص بهره برد و در بین شعرای فارسی گو از اشعار نیّر تبریزی، فؤاد کرمانی، عمان سامانی و استاد محمد عابد و در نوحه های ترکی از اشعار شعرایی مانند حسین سعدی زمان، ذهنی، ذهنی زاده، شهاب، اعظمی تبریزی، صافی و صحاف استفاده می کرد.

اخبار مرتبط

مناجات در بزرگترین گلزار شهدای جهان

پدر شهیدان مختار بند دار فانی را وداع گفت

پیکر ۶۳ شهید برای شناسایی به تهران منتقل می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha