بسیج پای‌کار سلامت عزاداران حسینی است

به گزارش سراج24، جلسه هماهنگی ستاد ملی پیگیری‌های ویژه عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السّلام در ماه محرم با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام سیدرضا عاملی دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام رستمی نماینده ولی فقیه و رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و جمعی از مسئولان نهادهای فرهنگی مرتبط با محرم، صبح امروز سه‌شنبه 21 مرداد در مجموعه فرهنگی شهدای سرچشمه برگزار شد. مداحان و وعاظ شاخص کشور از غائبین این جلسه بودند.

حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در این نشست گفت: شیوه‌نامه عزاداری محرم پس از جلسات متعدد و مستمر با اقشار مختلف، با رعایت همه موازین و ضوابط تدوین شد. مطالبه برای برگزاری عزاداری سیدالشهدا(ع) حرف عموم مردم است و مردم این امر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جزو هویت، شخصیت و فطرت خود می‌دانند که به‌لطف خداوند با رعایت ضوابط و با همراهی خادمان مردم برگزار خواهد شد. در خصوص عزاداری‌های محرم دوگانه سلامت و عزاداری مطرح شده بود که ما و مسئولان وزارت بهداشت تصمیم گرفتیم آنها متولی برگزاری عزاداری و ما نیز متولی امر سلامت شویم که نشان دهیم هیچ دوگانه‌ای در این خصوص وجود ندارد.

حجت‌الاسلام مصطفی جلالی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی نیز در این نشست مهم‌ترین فعالیت این ستاد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اقناع هیأتی‌ها دانست و گفت: هیأتی‌ها شیفته و عاشق امام حسین‌اند و به‌راحتی نمی‌توان به آنها گفت که جلسات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تعطیل کنند که البته تعطیلی تصمیم غلطی هم بود و از سوی دیگر نمی‌توانستیم نسبت به برگزاری جلسات بی‌تفاوت باشیم و آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رها کنیم، بنابراین برای مدیریت برگزاری عزاداری به صحنه آمدیم تا اقناع جمع‌های مختلف را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته باشیم.

وی با اشاره به تعطیلی هیئت محمود کریمی در ماه محرم گفت: این امر نشان‌دهنده فرهیختگی هیأتی‌ها است. البته با توجه به نظر وزارت بهداشت توصیه ما به برگزاری تمام جلسات هیأت‌ها در ماه محرم است تا با کثرت جلسه مانع تجمع مردم شویم.

جلالی با ابراز این که "بعد از ابلاغ دستورالعمل حساسیت‌هایی ایجاد شد که مجدداً به اقناع و توضیح برای هیأتی‌ها پرداختیم"، تصریح کرد: برخی هیأتی‌ها به‌دنبال رفع این محدودیت‌های حداقلی‌اند، اما روز گذشته پیامکی به مسئولان 93 هزار هیأت کشور ارسال شد تا با مراجعه به سامانه بیعت اطلاعات لازم در خصوص مسئول هیأت، مداح و بهیار هیأت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ وارد و با تعیین محل برگزاری جلسات مجوز لازم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اخذ کنند.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی اضافه کرد: ما هم‌اکنون آماده‌ایم با کمک هیأتی‌ها مراسم عزاداری محرم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با رعایت پروتکل‌ها برگزار کنیم و تحلیل ما این است که اگر مراسم مدیریت نمی‌شد، شیعه انگلیسی تلاش می‌کرد تصویری از مراسم‌ها به رسانه‌های غربی ارائه کند که نشان از تقابل مذهبی‌ها با عقلانیت و علم داشته باشد که با هدایت مقام معظم رهبری، مراجع تقلید، وزیر بهداشت و... به مدلی رسیده‌ایم که آن جریان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به حاشیه خواهد برد.

سردار عبدالرضا آزادی، معاون فرهنگی سازمان بسیج مستضعفین نیز در این مراسم سند تنظیم‌شده برای محرم را هوشمندانه، هدفمند و راهبردی دانست و اظهار داشت: پیشنهاد دارم برشی عملیاتی از این سند تهیه و به نهادها و هیأت‌ها ارائه شود.

وی با اعلام اینکه "10 روز مانده به محرم هم‌عهد می‌شویم که اقامه عزای سیدالشهدا با حفظ سلامت مردم برگزار شود که وظیفه گفتمان‌سازی و اقناع داریم"، تأکید کرد: رسانه‌ها باید پای کار بیایند و برای ارائه الگو در این زمینه تلاش کنند و مسئولین هم از هیأت‌ها حمایت کنند.

آزادی گفت: بسیج اعلام آمادگی می‌کند با آغاز ماه محرم به‌عنوان خادمین سلامت برای حفظ سلامت کمک کند تا از عزاداران پشتیبانی و حمایت داشته باشد.

اخبار مرتبط

دلار ۳ یا ۳۰ هزارتومانی تأثیری بر مشارکت مردم در بازسازی عتبات ندارد

هیأت‌های مذهبی از فرصت اربعین برای رفع مشکلات مردم در مناطق محروم استفاده کنند

فعالیت 120 موکب خرمشهری در قالب کمک‌های مومنانه

0 نظر

ارسال نظر

capcha