«غدیر» قدری که نباید فراموش کرد

«غدیر» قدری که نباید فراموش کرد

به گزارش سراج24، اتفاقی مبارک هنگام بازگشت پیامبر(ص) از حج در ۱۸ ذی‌الحجه سال دهم هجری قمری رخ داد و حجت را بر همگان تمام کرد، دستان علی(ع) بر دستان محمد(ص) گره خورد و در آن روز ولایت تا همیشه تاریخ هدیه گیتی شد.

غدیر سند تداوم خط رسالت در جلوه امامت شد تا در صراط مستقیم قدم برداریم؛ هرچند هنوز جان پیامش بر جان‌ها ننشسته که اگر نشسته بود نباید بعد از غدیر خبری از کربلا می‌بود.

باید بدانیم و بیاموزیم که اگر به پاسداری از نعمت غدیر برخیزیم، هیچ‌گاه شاهد وقوع عاشوراهای مظلوم و کربلاهای خونین نخواهیم بود.

اگر پیام غدیر را در هیاهوی زر و زور و تزویر گم نمی‌کردند و بزرگ‌مرد غدیر را خانه‌نشین، جور و ظلم هم از چهره تاریخ رخ برمی‌بست و دیگر خبری از تاریکی و سیاهی نبود.

در اهمیت فرهنگ غدیر همین بس که روایات و احادیث بسیاری بر پاسداشت آن گفته شده و ثبت شده، روایاتی که از خوبی می‌گوید و ولایت‌پذیری، از دلدادگی و عاشقی.

بر همین اساس با اساتیدی از حوزه علمیه در این خصوص گفت‌وگو داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

یکی از اساتید حوزه علمیه همدان عید غدیر خم را یکی از بزرگترین اعیاد مسلمانان جهان خواند و اظهار کرد: در عظمت غدیر همین بس که هیچ عیدی از لحاظ عظمت و بزرگی با آن برابری نمی‌کند.

حجت‌الاسلام سید حسین موسوی با بیان اینکه از عید غدیر به عنوان عید اعظم و اکبر دیگر اعیاد یاد شده است اظهار کرد: در بین اعیاد مختلفی که از لحاظ دینی داریم از جمله فطر، قربان و روز جمعه از غدیر بالاتر نداریم.

وی ادامه داد: در روایتی امام رضا(ع) فرمودند در روز قیامت اعیاد را زینت می‌کنند و عظمت و بزرگی غدیر نسبت به بقیه آنها همانند درخشش ماه در بین ستارگان است.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه روایت است سه معصوم از غدیر دفاع کردند که یکی حضرت زهرا(س) است بیان کرد: حصرت زهرا (س) بعد از رحلت پیامبر(ص) دائم در خانه انصار تبلیع ولایت و غدیر را داشتند و می‌فرمودند بعد از غدیر پدرم عذر و بهانه‌ای برای کسی باقی نگذاشته است.

وی ادامه داد: غدیر به قدری بزرگ است که امام حسین(ع) در حج از مردم اعتراف می‌گرفتند که آیا شما یادتان می‌آید که جد ما بر ولایت پدر ما اعتراف گرفتند و همه مردم نیز پذیرفتند که مردم نیز بر این فرمایشات صحه می‌گذاردند.

 دین بدون ولایت کارایی لازم را در اجتماع نخواهد داشت‌

 موسوی اضافه کرد: امام رضا(ع) می‌فرماید در روز غدیر سعی کنید خود را به نجف برسانید زیرا خداوند به خاطر عظمت این روز گناه ۶۰ ساله یک مومن را می‌بخشد و در انتهای روایت به فرزند یکی از انصار می‌فرماید که اگر کراهت نداشتم از اینکه فرصت کم بیاید در مورد غدیر و عظمت این روز آنقدر صحبت می‌کردم که قابل شمارش نیست.

وی روز غدیر را روز ولایت و اکمال دین دانست و یادآور شد: بر اساس آیه شریفه قرآن دین بدون ولایت چیزی کم دارد و دینی که ولایت نداشته باشد، دین قابل اعتمادی نیست و دین بدون ولایت کارایی لازم را در اجتماع نخواهد داشت‌.

این استاد حوزه علمیه به ۲۰ مورد از نکات امیرالمومنین (ع) در مورد غدیر اشاره کرد و گفت: در کتاب مصباح متهجد روایتی است که علی(ع) فرمودند در روز عید غدیر برای اهل و عیال خود دست و دلبازی و به دوستان خود نیکی کنید.

وی ادامه داد: همچنین فرمودند دور هم جمع شوید تا خداوند کارهایتان را سامان دهد و نعمت‌های الهی را به همدیگر هدیه دهید که خدا ثواب هر عملی را چندین برابر اعیاد دیگر حساب می‌کند.

موسوی در بخش دیگری از سخنانش افزود: مام علی(ع) فرمودند اگر می‌خواهید رحمت و رافت خدا را حلب کنید به همدیگر مهربانی کنید، در میان یکدیگر خوشرو باشید، در هم نباشد و به یکدیگر امید خیر دهید.

وی با بیان اینکه کسی که در روز عید غدیر یک درهم خرج کند پاداش صد هزار درهم در روزهای دیگر و حتی بیشتر بازمی‌گردد افزود: با دیدن یکدیگر سلام کنید و نعمت امروز را تبریک گویید زیرا یکی از اعمال امروز تبریک گفتن است.

این استاد حوزه علمیه یکی دیگر از نکات امیرالمومنین(ع) را قرض دادن به برادر عنوان کرد و گفت: در این روز برای نعماتی که خداوند می‌دهد شکر کنید و نیکی کنید تا خداوند دلها را به هم پیوند دهد و در دیدار یکدیگر اظهار شادمانی کنید.

وی با تاکید بر اینکه اگر کسی از اول دنیا روزه بگیرد ثواب آن به روزه روز غدیر نمی‌رسد افزود: اگر کسی به مومنی در عید غدیر افطار دهد گویا به یک میلیون نبی و یک میلیون صدیق و یک میلیون شهید افطار داده است.

پشتیبان ولی فقیه بودن تمرین ولایت‌پذیری از امام زمان(عج) است

موسوی با بیان اینکه طبق فرمایشات حضرت علی(ع) در این روز توانگر باید به دیدن فقیر برود و نیرومند به دیدن ناتوان رفته و سرکشی کند تصریح کرد: این ۲۰ نکته از غدیر و به سفارش حضرت علی(ع) بود که باید بگوییم و نسل به نسل منتقل کنیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر دسترسی به امام معصوم نداریم اما تبعیت از ولایت فقیه و پشتیبان ولایت بودن خود یک تمرین ولایت‌پذیری است تا ان‌شالله ظهور منجی عالم بشریت ولی عصر(عج) را شاهد باشیم.

حجت‌الاسلام حسن رحیمی نیز ضمن گرامیداشت عید سعید غدیرخم این عید را عیدالله‌الاکبر دانست و اظهار کرد: عید غدیر خم در اصل سه روز است زیرا سه روز برای بیعت با امام علی‌(ع) زمان برد و این مهمترین نکته عید است که باید آن توجه کرد.

وی ادامه داد: دلیل بیعت گرفتن در سه روز این بود که پیامبر (ص) در محلی به نام غدیر خم ایستاده بودند تا مردمی که پیش رفته و یا عقب بودند برسند و با دست دادن با امام علی(ع) با ایشان بیعت کنند.

استاد حوزه علمیه همدان بیان کرد: مردان قبیله با دست دادن و زنان نیز با زدن دست خود در تشت آبی که قبلا امیرالمومنین(ع) دست خود را در آب فرو کرده بودند، بیعت می‌کردند.

وی با تاکید بر اینکه پیامبر(ص) برای بیعت گرفتن از مردم با قاطعیت تمام عمل کردند افزود: اینکه پیامبر(ص) فرمودند "من کنت مولا فهذا علی مولا" نشان از قطعیت بیعت و پیمان گرفتن دارد و امر ولایت را از این رو باز کردند.

محبت به اهل بیت(ع)،  مهمترین امر در معرفی غدیر

رحیمی مهمترین امر در معرفی غدیر را محبت به اهل بیت(ع) عنوان کرد و گفت: دینداری سه مرحله است که اولین مرحله معرفت، مرحله دوم محبت و سومین مرحله تبعیت است.

وی ادامه داد: در حال حاضر محبت به اهل بیت(ع) وجود دارد اما معرفت نکته‌ای است که باید در مدارس به آن پرداخته و آموزش داده شود و در سایه آن تبعیت نیز شکل می‌گیرد.

 استاد حوزه علمیه همدان با تاکید بر اینکه باید غدیر به معرفت خاص تبدیل شود افزود: ریشه امامت و ولایت در معرفت و محبت و تبعیت است و باید برای شناخت غدیر و پیام غدیر این موارد باید در اولویت قرار گیرد.

مسلمانان وظیفه دارند تا قیامت پیام غدیر که پیام ولایت است را به خاطر بسپارند و آن را تبلیغ کنند، چون فراموشی آن و یا حاشیه رفتن‌اش در طول تاریخ سبب بروز جنایت‌های تلخی در طول تاریخ شده است، بی‌تردید جنایت علیه بشریت نتیجه نادیده گرفتن پیام غدیر است، اگر غدیر فراموش نمی‌شد اکنون شاهد قتل کودکان مظلوم و جنایت علیه مسلمانان نبودیم.

اخبار مرتبط

عزاداران حسینی قانونمندی و ولایت پذیری را عملاً ثابت کردند

ولایت مداری تابلوی کاملی از قیام امام حسین(ع) است/تمام ارزش‌های اجتماعی در قیام امام حسین متبلور است

دلم برای صیادم تنگ شده

0 نظر

ارسال نظر

capcha