نمونه‌های تاریخی از همدلی ملت لبنان با مردم ایران

 نمونه‌های تاریخی از همدلی ملت لبنان با مردم ایران

به گزارش سراج24، در طول تاریخ انقلاب اسلامی و در حوادث پیش آمده ملی و بین‌المللی، مردم لبنان همواره هم‌صدا با ملت ایران، به وقایع مختلف واکنش نشان داده‌اند و در غم و شادی، در کنار هم‌کیشان خود در ایران بوده‌اند. تاریخ مصادیق فراوانی از همدلی مردم لبنان با ملت ایران را به ثبت رسانده است. در این نوشتار نمونه‌های از این همدلی بازخوانی می‌شود.

شادی مردم لبنان بعد از آزادسازی خرمشهر

تاریخ دفاع مقدس، صحنه‌های زیبایی از همراهی لبنان با ایران را در خود جای داده است. در طول جنگ تحمیلی، لبنانی‌ها همواره در کنار مردم ما بودند. یکی از صحنه‌های زیبا و تاریخی همراهی مردم لبنان با ایرانیان، همزمان با انتشار خبر آزادسازی خرمشهر بود. به دنبال انتشار این خبر، مردم لبنان پا به پای مردم ایران و رزمندگان اسلام، به جشن و سرور پرداختند.

در همین رابطه «در حومه جنوب شرقی بیروت اعلامیه‌هایی مربوط به پیشروی‌های جدید نیرو‌های اسلام در جبهه‌های حق علیه باطل برای اطلاع مردم، از بلندگو‌های مساجد و حسینیه‌ها پخش شد. در این اعلامیه‌ها به خصوص خبر مربوط به وضو گرفتن رزمندگان اسلام در آب‌های اروند رود چنان هیجانی در منطقه فقیرنشین حومه بیروت ایجاد کرد که تا مدتی صدای «الله اکبر» و شلیک رگبار‌های هوایی از این منطقه به گوش می‌رسید.»

براساس گزارش روزنامه، مطبوعات و رادیو و تلویزیون‌های لبنان نیز مرتبا خبر پیروزی‌های سپاه اسلام در جنگ با رژیم بعثی را پخش می‌کردند تا مردم لبنان را از این پیروزی‌ها مسرور سازند.

عزاداری مردم لبنان در پی شهادت حجاج ایرانی

روز نهم مرداد ماه ۱۳۶۶ شمسی برابر با ششم ذیحجّه ۱۴۰۷ قمری، خبر هجوم ماموران رژیم آل سعود به حجاج شرکت کننده در مراسم برائت از مشرکین در مکه مکرمه، موجی از خشم و نفرت را در میان مردم لبنان برانگیخت.

بعد از جریان کشتار زوار ایرانی در مکه، مردم بیروت دسته عزاداری راه انداخته و در خیابان‌ها شعار می‌دادند: «یا یهود آل سعود، حزب‌الله سوف یعود».

بعد از این فاجعه همچنین مردم لبنان طی تجمعاتی، با مردم ایران اعلام همدردی کردند.

به روایت شاهدان عینی، در جریان حمله پلیس عربستان به حجاج ایرانی نیز، حاجیان لبنانی به ایرانی‌ها کمک می‌کردند تا از منطقه خطر خارج شوند. حجت‌الاسلام محمد افشاری که در واقعه جمعه خونین حج سال ۱۳۶۶ حضور داشته و از نزدیک شاهد آن فاجعه بود، از کمک حجاج لبنانی به ایرانیان در آن واقعه تلخ خبر می‌دهد.

به گفته او در وضعیت بحرانی پس از کشتار حجاج، «نیرو‌های حزب‌الله لبنان در کوچه‌ای ایستاده بودند و مردم را راهنمایی می‌کردند. با راهنمایی همین افراد به محوطه‌ای رسیدیم که دیگر وضعیت عادی بود...»

خشم مردم لبنان از جنایت آمریکا در خلیج فارس

خشم مردم لبنان از جنایت آمریکا در خلیج فارس از دیگر مواردی است که همدلی و همراهی مردم لبنان با مردم ایران را نشان می‌دهد.

براساس منابع تاریخی، انتشار خبر جنایت آمریکا در سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس در ۱۲ تیر ۱۳۶۷، خشم مردم لبنان را درپی داشت به طوری که هزاران تن از اقشار مختلف مردم لبنان در غرب بیروت با انجام یک راهپیمایی گسترده حمله ناو امریکایی به هواپیمایی مسافربری ایران را محکوم کردند.

به گزارش مطبوعات، راهپیماییان از محوطه دانشکده حقوق دانشگاه لبنان به حرکت درآمدند. تظاهرکنندگان با حمل پلاکارد‌هایی دارای «تصاویر بزرگ امام خمینی» و «امام موسی صدر» و پرچم‌های جمهوری اسلامی ایران، اقدام وحشیانه امریکا را محکوم کردند.

مردم خشمگین لبنان در مقابل ساختمان سفارت امریکا در غرب بیروت اجتماع کردند و پرچم و آدمک‌های ریگان را به آتش کشیدند و در پایان نیز خواستار خروج بی‌قید و شرط نیرو‌های آمریکائی از منطقه خلیج فارس شدند؛ تظاهرات مشابهی نیز در بعلبک انجام شد.

علاوه بر این در بیروت نیز اقشار مختلف مردم، روحانیون، طبقات علمی، فرهنگی و... با انجام راهپیمایی این جنایت امریکا را محکوم و با ملت ایران همدردی کردند.

همدردی مردم لبنان در اندوهِ رحلت امام

با انتشار خبر رحلت امام خمینی، مردم لبنان ضمن ابراز همدری با مردم ایران، طی چند روز در مقاطع مختلف، اقدام به برپایی مراسم عزاداری کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن بود که «مردم عزادار لبنان، اشک‌ریزان به سروسینه می‌زدند و به نوحه سرایی می‌پرداختند» همچنین در این مراسم «ده‌ها کودک خردسال نیز مشاهده می‌شدند» که «اشک‌ریزان» نام امام خمینی را زمزمه‌می‌کردند.

در پی رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران، مردم در مناطق جنوب لبنان نیز در سوگ فرورفته بودند. طبق اخبار منتشر شده در مطبوعات، در همه شهر‌ها و روستا‌های مناطق جنوبی لبنان، درحالی‌که کسب و کار تعطیل شده بود، مردم در مساجد و تکایا به عزاداری مشغول بودند.

به گزارش مطبوعات، «مردم بقاع لبنان و مشغره نیز در سوگ امام خمینی سیاه پوش شده بودند و به عزاداری پرداختند.» و «در بعلبک نیز بیش از پنجاه هزار نفر از اقشار مردم در حالیکه سیاه پوشیده بودند بر سر و سینه خود می‌زدند.»

بیعیت با رهبری آیت‌الله خامنه‌ای

مردم لبنان علاوه بر همدردی با ملت ایران در غم از داست دادن امام خمینی، همصدا با ملت ایران، به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای نیز لبیک گفتند و بر ادامه راه امام خمینی تأکید کردند.

روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی به تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۶۸ نوشت: روز جمعه «روز امام در جنوب» بود. مسلمانان این خطه با حمل پرچم‌های سیاه و پلاکارد‌های مزین به فرمایشات امام فقید خود به حسینیه امام صادق (علیه‌السلام) در شهر صور رفتند. در این پلاکارد‌ها شعار‌هایی در زمینه ادامه دادن خط امام، ضرورت آزادسازی قدس، ادامه مقاومت ضد صهیونیستی وجود داشت. بنابر این گزارش: «جمعیت شرکت کننده در این مراسم به حدی زیاد بود که اطراف حسینیه را نیز در بر می‌گرفت».

همین گزارش با اشاره به شعار‌های مردم لبنان در بیعت با رهبری آیت‌الله خامنه‌ای اشاره می‎کند و می‌نویسد: مردم با شعار‌های «الهی، الهی، حتی ظهور المهدی، حفظ لنا خامنه‌ای، خلیفه‌الخمینی»، بیعت خود را با رهبری آیت‌الله خامنه‌ای اعلام کردند.

علاوه بر آتچه ذکر شد، مردم لبنان در دوره جنگ تحمیلی، به دفعات همراهی و همدلی خود را با ملت ایران نشان دادند و کوشیدند تا مرهمی بر زخم‌های ملت ایران بگذارند.

اخبار مرتبط

پروژه «غم اجباری» | عصبانیت کارگزاران از شادی مردم

مأموریت رئیسی به وزیر ارتباطات برای رفع موانع کسب‌وکارهای دیجیتال

انتصابات جدید در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

0 نظر

ارسال نظر

capcha