معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان؛

جشنواره فیلم مقاومت باید در ابعاد مختلف جریان ساز باشد

جشنواره فیلم مقاومت باید در ابعاد مختلف جریان ساز باشد

سید امیر مصباح در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری شانزدهمین دوره جشنواره فیلم مقاومت، اظهار کرد: جشنواره‌های هنری به ویژه در حوزه سینمایی نقش مهم و مؤثری در انتقال مفاهیم، فرهنگ و آرمان‌های یک جامعه دارد.

وی با بیان اینکه در این میان برگزاری جشنواره‌ای موضوعی نقش موثرتری می‌توانند ایفا کنند، افزود: قطعاً برگزاری این جشنواره سبب می‌شود که هیچگاه آرمان‌ها و ارزش‌های یک جامعه فراهم نشود.

ایران خاستگاه مقاومت در جهان

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان در ادامه با اشاره به اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا در تک تک بخش‌ها و ابعاد خود با مفهوم مقاومت عجین بوده است، گفت: در طول ۴۱ سال گذشته شاهد حضور مثال زدنی ملت ایران در صحنه‌های مختلف بوده‌ایم لذا باید از ظرفیت جشنواره مقاومت برای نمایش این حضورهای به موقع، مؤثر و دشمن شکن استفاده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه به اذعان همگان ایران خاستگاه مقاومت و انتقال این مفهوم در سراسر جهان و در میان ملت‌های آزاده است، تصریح کرد: قطعاً توجه به کیفیت آثار تولیدی در قالب این جشنواره می‌تواند به انتقال بیشتر این مفهوم کمک کرده و تأثیرگذار باشد.

مصباح با بیان اینکه جشنواره فیلم مقاومت می‌تواند در موضوعات و ابعاد مختلف جریان ساز باشد، تأکید کرد: باید از ظرفیت همه هنرمندان به ویژه جوانان در برگزاری این جشنواره استفاده شود نه اینکه حضور هنرمندان را محدود به برخی مسائل کنیم.

وی ادامه داد: ایران علاوه بر داشتن گنجینه ارزشمند و گرانبهایی همانند هشت سال دفاع مقدس که خاستگاه اصلی مفاهیمی همچون ایثار، شهادت و مقاومت بوده و بعد از این دوران طلایی نیز در عرصه‌های مختلف شاهد مقاومت بوده است.

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با بیان اینکه جشنواره فیلم مقاومت با بهره گیری از ابزارهای هنری می‌تواند زمینه معرفی و نمایش ایستادگی ملت ایران باشد
اظهار کرد: با توجه به گسترده بودن مفهوم مقاومت می‌توانیم از آن در ابعاد اجتماعی نیز استفاده کرده و شاهد تأثیرگذاری آن در سطح جامعه داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه جشنواره مقاومت ظرفیت الگوسازی برای جوانان ایرانی را دارد، تأکید کرد: باید در قالب تولیدات این جشنواره الگوهای ایرانی مقاومت همانند سردار رشید اسلام شهید «حاج قاسم سلیمانی» که غم نبود وی علاوه بر مردم ایران برای محور مقاومت نیز ابدی و جبران ناپذیر است معرفی شوند تا شاید اندکی از دین خود را به این قهرمانان که امنیت و اقتدار امروز ایران را به آنها مدیون هستیم، ادا کنیم.

مصباح با بیان اینکه در آثار تولیدی چنین جشنواره‌هایی استفاده از متن و فیلمنامه مناسب و دارای کیفیت از اهمیت خاصی برخوردار است، گفت: باید به این موضوع نیز توجه ویژه ای از سوی هنرمندان شرکت کننده انجام شود.

جشنواره فرصتی برای بروز استعدادهای جوان

وی همچنین در ادامه با تأکید بر اینکه برگزاری جشنواره همیشه فرصتی مناسبی برای بروز استعدادهای جدید و ظهور جوانان هنرمند با انگیزه و خلاق است، افزود: جشنواره‌های موضوعی در این زمینه نقش موثرتری ایفا می‌کنند و قطعاً علاوه بر عوامل انگیزشی می‌تواند زمینه آشنایی نسل چهارم انقلاب را با ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب، دفاع مقدس و محورهای مقاومت فراهم کند و نسل جوان جامعه ایرانی را با قهرمانان ایرانی محور مقاومت آشنا کنند.

مصباح با اشاره به اینکه شانزدهمین دوره جشنواره مقاومت ۳۱ شهریور تا ۶ مهر در شش بخش فیلم کوتاه، فیلم بلند، فیلم نامه نویسی، مستند، پویانمایی و نماهنگ برگزار می‌شود، گفت: فیلم سازان نظامی، انتظامی، بسیجان و عموم مردم به ویژه جوانان هنرمند و توانمند گیلانی می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

وی با بیان اینکه ولایت فقیه، شهدای انقلاب، اهداف و آرمان‌های انقلاب، ایران مقتدر، تمدن نوین اسلامی، فرهنگ بسیجی، نقش جوانان و زنان در انقلاب و جنگ نرم در فضای مجازی از جمله محورهای ارسال آثار است، ادامه داد: علاقمندان می‌توانند تا ۳۱ مرداد ماه آثار خود را به دبیر خانه جشنواره واقع در خیابان سعدی، مجتمع فرهنگی - هنری خاتم الانبیا، بسیج هنرمندان ارسال کنند.

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با اشاره به اینکه این استان در حوزه هنری به ویژه نمایش و سینما همیشه حرف‌هایی برای گفتن داشته است، اظهار کرد: جوانان هنرمند گیلانی با توجه به سابقه غنی در این حوزه قطعاً می‌توانند تولید کننده آثار فاخر با موضوع مقاومت باشند.

 

اخبار مرتبط

اختتامیه جشنواره ادبی رسانه‌ای حضرت ابوطالب برگزار می‌شود

مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار برگزار شد

اختتامیه بیست و دومین جشنواره بین‌المللی پژوهشی شیخ طوسی(ره)

0 نظر

ارسال نظر

capcha