به قلم محمد جواد گودینی؛

«درآمدی بر زندگانی و سخنان امام هادی (ع)» منتشر شد

«درآمدی بر زندگانی و سخنان امام هادی (ع)» منتشر شد

به گزارش سراج24، کتاب «درآمدی بر زندگانی و سخنان امام هادی (ع)» به قلم محمد جواد گودینی استاد حوزه و دانشگاه و پژوهشگر علوم دینی و ادبی، با شمارگان ۳۰۰ نسخه، ۱۶۱ صفحه و بهای ۲۵ هزار تومان توسط انتشارات نظری منتشر شد.

این اثر در سه فصل تدوین شده و نویسنده در فصل نخست با عنوان از ولادت تا شهادت، به شرح زندگانی پیشوای دهم حضرت علی بن محمد الهادی (ع) پرداخته و زندگانی سراسر معنویت و هدایت امام (ع) را مورد بحث و بررسی تاریخی قرار داده است.

عنوان فصل دوم، شرایط سیاسی عصر امامت حضرت هادی (ع) است. نویسنده در این فصل به دوران عصر دوم خلافت عباسی پرداخته و به معرفی خلفای همدوره امام (ع) اشاره کرده و سیاست‌های امام دهم (ع) در مواجهه با خلفای عباسی در آن روزگار را مورد تحلیل قرار داده است.

خلفای همزمان با امامت حضرت هادی (ع) عبارتند از: معتصم، واثق، متوکل، منتصر، مستعین و معتز. امام هادی (ع) در زمان خلافت متوکل که دشمنی بسیاری با علویان در دل داشت، از مدینه به سامرا فراخوانده شد تا زمان شهادت، در این شهر نوبنیاد سکونت گزید و شهادت امام علی النقی (ع) نیز در سال ۲۵۴ هجری به دستور خلیفه عباسی معتز انجام پذیرفت و امام (ع) را در منزلش در شهر سامرا به خاک سپردند.

نویسنده در فصل سوم که واپسین فصل از این نوشتار است، به ترجمه و شرح گزیده‌ای از سخنان گهربار امام هادی (ع) با بهره گیری از منابع موثق روایی همت گماشته است و شمه‌ای از سخنان دُرربار امام دهم (ع) را نقل و شرح کرده است.

در این اثر کوشش شده با بهره گیری از منابع تاریخی- روایی، فرازهایی از زندگانی امام هادی (ع) مورد بحث و بررسی قرار گیرد. با توجه به کمبود منابع مطالعاتی درباره امام هادی (ع) مطالعه این اثر برای دوستداران آثار دینی بویژه شیفتگان زندگی و سیره اهل بیت (ع) می‌تواند مفید باشد.

اخبار مرتبط

امام هادی(ع) جامعه شیعه را برای غیبت امام زمان(عج) مهیا کرد

ثمــره تــرس از خــدا چیست؟

شرح مختصری از چگونگی شهادت امام هادی (ع)+تصاویر حرم

0 نظر

ارسال نظر

capcha