روایتی از کمک رسانی به مناطق محروم در برنامه «فرمول یک»

روایتی از کمک رسانی به مناطق محروم در برنامه  «فرمول یک»

به گزارش سراج24، محمود قویدل خیر بیرجندی که مهمان برنامه «فرمول یک» با اجرای سیدعلی ضیا بود، گفت: اصالتا بیرجندی هستم. نقاط محروم مرزی کارمی کنیم. نقاط مرزی ایران از جمله خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و باقی دسترسی سختی دارند. برای دسترسی به بم سراوان پشت سیستان و بلوچستان 60 کیلومتر جاده است اما 7 ساعت در راه هستیم. منطقه مرزی است و آسفالت نیست. حتی جاده خاکی هم نیست و سنگلاخ است و تردد سخت است. ما مدرسه ای در نقطه صفر مرزی ایران با پاکستان ساختیم و جالب است که یک کلاس داشتند و 36 نفر درس می خواندند وقتی این مدرسه ساخته شد 84 نفر شدند.

او افزود: در کل نقاط مرزی محروم ایران اینطور است که مشکل شناسنامه دارند. در سیستان و بلوچستان، در جازموریان کرمان، رودان بندرعباس ، خرمشهر و آبادان این مشکل را داریم. در بخش خرمشهر زاغه نشین هایی هستند که در مرز ایران و عراق زندگی می کنند. در جنگ یا به عراق یا به ایران پناه می آوردند. خانواده ای سراغ داریم که 5 فرزند ایرانی هستند و 11 فرزند عراقی هستند.

قویدل یادآور شد: در دوران کرونا تیم 5 نفره ای داشتیم. در اوج کرونا به انزلی رفتیم و به اورژانس انزلی کمک کردیم. ماشین ما را راه نمی دادند. نامه ای از دادستان انزلی داشتیم که دستکش و الکل تقسیم و توزیع کردیم. جالب است که من و دوستانم هیچ کدام کرونا نگرفتیم. چون با ماسک و دستکش رفتیم. ما در اروژانس بیمارستان انزلی و خراسان جنوبی بوده ایم. سعی کردیم به کادر درمان کمک کنیم و به جز اینکه حیطه اصلی کارمان توزیع دستکش و الکل بوده است. در خاطرم هست که پنج مخزن ضدعفونی داشتیم و تمام پیاده روها و دستگاه های عابربانک را ضدعفونی می کردیم.

او بیان کرد: مردم ما خیلی همدل هستند. در سیل در اهواز حضور داشتیم. یکی از کارخانه های الکل سازی وقتی فهمید ما به الکل نیاز داریم به راحتی به ما الکل درصد بالا دادند و ما هم عین آن را به رسم امانت بین مردم ایران تقسیم کردیم.

قویدل توضیح داد: 9 سال و 6 ماه آتش نشان بودم. وقتی که مسائل ایمنی را و اصول بهداشتی را رعایت کنی گرفتار نمی شوی. در سن 19 سالگی بعد از خدمت سربازی بلافاصله آتش نشان شدم. چون کوهنورد و سنگ نورد بودم و بنیان گذار امداد و نجات چاه با قوانین اصولی و قواعد در ارتفاع در بیرجند بودم.

او تصریح کرد: اگر بحث کرونا را کنار بگذاریم برای خانواده های کم برخوردار پک مواد غذایی و ویلچر می فرستیم. دو روز پیش قرارداد هشتمین مدرسه در امسال را بستیم. من کاره ای نیستم و فقط رابط هستم.  کارگر ساده کارخانه آرد هستم و مدیر این کارخانه اینقدر بزرگوار است که می گوید تو برو به مردم کمک کن من حقوقت را می دهم. بیمه هم هستی. مردم ما مردم همدلی هستند. در قم داشتیم ضدعفونی می کردیم. از توی ماشین دختربچه 6 ساله ای گفت عمو به شما ماسک بدهم. این همدلی است. من خیلی پدر و مادر در ایران دارم و خیلی سخت است دل این ها را به دست آوردن. نوکرشان هستم. به من می گویند محمود فلان جا به کمک نیاز دارد و من توان نه گفتن در این موارد را ندارم. در امر کرونا و خیریه نمی توانم نه بگویم. حتما با کمک خداوند متعال راهش را پیدا می کنم.

این خیر بیرجندی اظهار کرد: بچه های خراسان جنوبی بچه های صادقی هستند. پول و دستمزد برایشان مهم نیست. با عشق کار می کنند. این عشق به مردم است که فرق نمی کند در رسانه باشد یا کوچه پس کوچه های دور افتاده. از همه مردم ایران ممنون هستم. هفته پیش درخواست ویلچر کردیم برای جازموریان. 7 تا نیاز داشتیم و 25 تا ویلچر به ما دادند. این میزان از همدلی را در کجا سراغ دارید.

«فرمول یک» ویژه معرفی چهره های برتر مردمی از هفته گذشته روی آنتن رفت و این هفته نیز 12 تا 18 مرداد حوالی ساعت 23 با تهیه کنندگی و اجرای سیدعلی ضیا به مدت 90 دقیقه روی آنتن شبکه یک سیما می رود.

اخبار مرتبط

ویدئو/ "پریزاد" به سراغ زندگی پرتب و تاب خانواده طاهری رفت

روایت خانواده ثمره در قسمت پنجم پریزاد/ "پویش درمان" هزینه های درمان زوج های نابارور را پرداخت می کند

ویدئو/ پریزاد عاشقانه ای از یک زندگی

0 نظر

ارسال نظر

capcha