پرونده حج تمتع امسال بدون ابتلا به کرونا بسته شد

پرونده حج تمتع امسال بدون ابتلا به کرونا بسته شد

به گزارش سراج24، حج تمتع امسال به دلیل شیوع کرونا متفاوت از سال‌های گذشته برپا شد و با تصمیم سعودی‌ها حج تمتع برای مسلمانان سایر کشورها تعطیل و حدود ۱۰ هزار ساکن عربستان (۷۰ درصد خارجی‌های ساکن عربستان و ۳۰ درصد شهروندان عربستان) در ایام حج به مسجدالحرام مشرف شدند.
نبود حتی یک ایرانی در اعمال حج امسال

این اقدام سعودی‌ها و البته قرار دادن مسلمانان کشورها در بلاتکلیفی و تصمیم‌گیری در لحظه آخر، موجب ناراحتی مسلمانان و مسؤولان حج کشورهای مختلف شد. اما سعودی‌ها مدعی بودند که با این تصمیم هر کشوری حداقل یک نماینده برای تشرف به حج تمتع دارد که البته به دلیل نداشتن روابط سیاسی ایران با عربستان و نبود کنسولگری، هیچ ایرانی در عربستان حاضر نبود و بنابراین در حج تمتع امسال از کشوری همچون ایران حاجی نداشتیم.
برپایی اعمال مناسک حج تمتع در کوتاه‌ترین زمان

با این حال، حج تمتع امسال با تصمیم سعودی‌ها با رعایت اصول بهداشتی و متفاوت برپا شد و در حالی که  هر ساله حدود ۳ میلیون مسلمان از کشورهای مختلف به حج تمتع مشرف شده و از اواخر ماه ذی‌القعده اعزام زائران آغاز می‌شد و تا اوایل محرم حجاج در عربستان حضور داشتند، امسال ۱۰ هزار زائر در کمترین زمان به اعمال و مناسک حج پرداختند.
ممنوعیت نزدیک شدن به کعبه برای جلوگیری از کرونا

تمام زائران با ارائه دستورالعمل‌های تعیین شده یک هفته قرنطینه خانگی شدند و از هشتم ذی‌الحجه اعمال حج تمتع با حضور زائران در مسجدالحرام آغاز شد. متولیان حرم برای جلوگیری از شیوع کرونا علاوه بر اینکه بوسیدن و لمس کعبه را ممنوع کرده بودند، حصاری در اطراف کعبه قرار دادند تا کسی امکان نزدیک شدن یا لمس خانه خدا را نداشته باشند.
طواف منظم حجاج در مسجدالحرام

علاوه بر این، برچسب‌هایی بر روی زمین در اطراف خانه خدا قرار داده شده بود تا زائران بر روی آن خطوط حرکت کرده و مسیر مشخص شده را طی کنند و با فاصله به طواف خانه خدا بپردازند که زائران نیز با نظم و ترتیب خوبی اقدام به طواف خانه خدا کردند.
برپایی طواف وداع و خداحافظی حجاج از مسجدالحرام

پس از مُحرم شدن و طواف خانه خدا، زائران به مشاعر مقدسه مشرف شدند و سایر اعمال حج از حضور در مشعر، عرفه، منا، رمی جمرات، قربانی و تقصیر و ... را با نظم خاص و رعایت فاصله انجام دادند و پس از آن به طواف وداع پرداختند.
حضور زائران برای طواف وداع در مسجدالحرام با صحنه‌های زیبایی همراه بود، به طوری که زائران در لحظه وداع اشک می‌ریختند و برخی نیز دست‌ها را رو به خانه خدا بلند کرده و دعا می‌کردند.
اتمام مناسک حج تمتع ۱۴۴۱ و بسته شدن درهای مسجدالحرام

 روز گذشته تمامی زائران خانه خدا به منازل خود بدرقه شدند و پرونده حج تمتع رسما بسته و و مسجدالحرام نیز مجدد تعطیل شد. به طوری که فقط متولیان و کارکنان خانه خدا اجازه ورود به حرم امن الهی را دارند.
حجاج یک هفته قرنطینه خانگی شدند/ عدم اجازه تشرف به مدینه منوره

حجاج نیز برای حفظ سلامت خود و اطرافیان باید یک هفته قرنطینه خانگی باشند و این امر توسط وزارت بهداشت عربستان پیگیری می‌شود. بنابراین امکان تشرف به مدینه منوره و زیارت حرم نبوی را نیز ندارد.

ضدعفونی مسجدالحرام پس از خروج حجاج/ عدم ابتلا به کرونا در ایام حج

شب گذشته با خروج تمامی حجاج، متولیان حرم اقدام به ضدعفونی خانه خدا کردند و برای برپایی نمازهای جماعت همچون ماه‌های اخیر با حضور کارکنان مسجدالحرام آماده شدند.

بر اساس اعلام سعودی‌ها هیچ‌گونه ابتلا به بیماری کرونا در بین حجاج گزارش نشده است. همچنین در این ایام ۵۴ هزار لیتر مواد ضدعفونی، یک هزار و ۵۰ لیتر اسپری خوشبوکننده مورد استفاده قرار گرفته شده است.

امسال حج تمتع نه تنها در تعداد زائران و رعایت فاصله و نکات بهداشتی، بلکه در زمان برپایی نیز متفاوت از سال‌های گذشته بود. با اتمام حج تمتع برنامه‌ریزی‌ها برای حج تمتع سال آینده آغاز می‌شود که با شرایط کنونی مشخص نیست عربستان چه برنامه و تصمیمی برای مناسک سال آینده اتخاذ کنند.

 

اخبار مرتبط

انجام آزمایش کرونا برای سفر اربعین 1401 حذف شد

اعزام ۶۰ درصد زائران حج تمتع کشورمان به سرزمین وحی

اعزام دومین گروه از عوامل و دست اندرکاران حج به عربستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha