در طرح اطعام مائده غدیر؛

توزیع بیش از ۵ میلیون پرس غذا در عید غدیر

توزیع بیش از ۵ میلیون پرس غذا در عید غدیر

به گزارش سراج24، روز عید غدیر به عنوان بزرگترین عید شیعیان به شمار می‌رود. روزی که پیامبر اعظم (ص)، امام علی (ع) را به عنوان جانشین خود در بین مسلمانان برگزیدند.

این روز باشکوه آداب مختلفی دارد که بر اساس روایات متعدد از بزرگان دین، «اطعام» یکی از اقدامات مورد تأکید در روز عید غدیر به شمار می‌رود.

بر همین اساس، در سال‌های اخیر گروه‌های مردمی سعی در تهیه و توزیع غذا بین مردم و با محوریت نیازمندان کرده‌اند تا در روز عید غدیر همه میهمان سفره امیرالمؤمنین (ع) باشند.

یکی از گروه‌های جهادی و مردمی برای اطعام روز عید غدیر طرحی را با عنوان «مائده غدیر» را در سال‌های گذشته آغاز کرد؛ به طوری که در نخستین سال شاید حدود یک هزار پرس غذا بین مردم توزیع شد تا اینکه سال ۱۳۹۸ این گروه تصمیم به بسط و گسترش فرهنگ اطعام در روز عید غدیر کرد و این اقدام پسندیده را نه تنها در تهران بلکه در سایر شهرهای ایران نیز تسری بخشید.

بر همین اساس، طرح اطعام «مائده غدیر» سال گذشته به صورت ملی با محوریت تهران برپا و در این طرح بیش از ۱۱۰ هزار پرس غذا همزمان با روز عید غدیر طبخ و بین مردم توزیع شد.

با توجه به اینکه محوریت طرح در میدان امام حسین (ع) تهران بود، در این مکان ۱۰ هزار پرس غذا طبخ و سفره اطعام برای ۵ هزار نفر پهن و مراسم جشن عید غدیر نیز با حضور مردم و سخنرانی حجت‌الاسلام پناهیان برگزار شد.

امسال نیز با توجه به شرایط موجود به منظور جلوگیری از شیوع کرونا، دومین طرح ملی اطعام «مائده غدیر» همزمان با عید غدیر برپا می‌شود.

توزیع ۵ میلیون پرس غذا در سطح کشور/ ۱۳ هزار پرس در میدان امام حسین (ع) طبخ می‌شود

در همین زمینه، یوسف بالو، دبیر ستاد مردمی طرح اطعام «مائده غدیر» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ عمومی خبرگزاری فارس با اشاره به روایت متعدد درباره اهمیت اطعام در روز عید غدیر گفت: امسال با مشارکت‌های مردمی در روز عید غدیر بیش از ۵ میلیون پرس غذا در سطح کشور تهیه و توزیع می‌شود.

وی به برپایی طرح  اطعام «مائده غدیر» در تهران اشاره کرد و افزود: این طرح در میدان امام حسین (ع) تهران برگزار می‌شود که قرار است در روز عید غدیر پس از اقامه نماز صبح و قرائت زیارت عاشورا، ۱۱۰ آشپز و تدارکات برای طبخ ۱۳ هزار پرس غذا فعالیت خود را آغاز می‌کنند تا از ظهر ۱۸ مرداد همزمان با عید غدیر توزیع غذای نذری با محوریت مناطق محروم صورت گیرد.

بالو با بیان اینکه ۸۰ دیگ در طرح اطعام «مائده غدیر» میدان امام حسین (ع) پیش‌بینی شده است، گفت: با توجه به شرایط کرونا، غذاها طبخ و بسته‌بندی و توسط وسایل نقلیه به مناطق محروم منتقل می‌شود تا بین نیازمندان اطراف تهران توزیع شود.

همه در روز عید غدیر سر سفره علوی بنشینند/ برپایی جشن غدیر در صورت موافقت ستاد مبارزه با کرونا

 دبیر طرح اطعام «مائده غدیر» در ادامه با اشاره به برپایی این طرح در تمامی شهرهای کشور، خاطر نشان کرد: در شهرهای مختلف این طرح همزمان با روز عید غدیر برگزار می‌شود که البته تعداد غذاهای توزیع شده در هر شهر و استان متفاوت است، به طوری که در شهرهای کم‌برخوردار سعی شده غذاهای بیشتری بین مردم توزیع شود تا همه در روز عید غدیر سر سفره علوی بنشینند.

وی به برپایی جشن غدیر نیز اشاره کرد و گفت: ما پیش‌بینی برپایی جشنی نیز با رعایت نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی در فضاهای باز همزمان با روز عید غدیر داریم که در صورت موافقت ستاد مبارزه با کرونا این جشن نیز برپا می‌شود. اما در صورتی ستاد مبارزه با کرونا با برپایی این جشن با رعایت پروتکل‌های بهداشتی موافقت نکند، به پخش مولودی و سخنرانی بدون حضور جمعیت بسنده خواهیم کرد.

به گزارش فارس، روز عید غدیر امسال، شنبه ۱۸ مردادماه است که هر ساله در این روز علاوه بر تکریم سادات، برنامه‌های متنوعی برگزار می‌شد که به دلیل شیوع کرونا امسال این برنامه متفاوت از سال‌های گذشته خواهد بود.

اخبار مرتبط

کمک 300 میلیارد تومانی ستاد اجرایی به نیازمندان در هرمزگان

افتتاح نمایشگاه «غدیر تا شام» با استفاده از 800 عروسک مینیاتوری

اهدای چهار میلیارد تومان «نذورات حسینی» به نیازمندان

0 نظر

ارسال نظر

capcha