اهدای نشان خیران فرهنگ‌ساز به امام جمعه شیراز

اهدای نشان خیران فرهنگ‌ساز به امام جمعه شیراز

به گزارش سراج24 به نقل از روابط عمومی مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز، در این نشست آیت الله دژکام راه اندازی مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز را یک کار ارزشمند دانست و از دست اندرکاران این مجمع قدردانی کرد.

وی با اشاره به سخنی از مرحوم آیت‌الله حائری بیان کرد: این عالم ربانی می‌گفت، می‌ترسم انقلاب اسلامی در اروپا از ما جلو بزند، آنها عشق ورزانه نسبت به دین و پیشبرد اهداف دینی کار می‌کنند و ما اینجا درگیر اختلافات باشیم.

دژکام تصریح کرد: نگرانی مرحوم آیت‌الله حائری برای من هم هست که شهرهای دیگر کار را عملیاتی کنند و میدان‌دار شوند و ما هنوز سر جای اول خود مانده باشیم و نمود عملی و اجرایی کار به اندازه عمق این ایده ارزشمند نباشد پس نیت کنید و خدا به شما کمک دهد تا این جهت حل شود و ما همچنان در این امر خیر پیشتاز بمانیم.

 امام جمعه شیراز با اشاره به نکته حائز اهمیت در رابطه با مسئله‌ای  که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم فرمودند، افزود:رهبر انقلاب می فرماید چهل سال اول تمام شد و چهل سال دوم یک دوره طولانی خودسازی، جامع‌ پردازی و تمدن‌سازی است.

وی بیان کرد: شیراز در جهت خودسازی یک سابقه و سبقه بسیار قوی دارد، انسان‌های فرهیخته خودساخته در شیراز همیشه بوده‌اند و خواهند بود. در این راستا آیت‌الله نوری همدانی نیز فرمود، این شهر از اولیاالله خالی نمی‌شود و در بعد خودسازی معمولا یک‌ نحوه نگاه درون گرایانه است.نوع نگاه به خودسازی این است و از قدیم درون گرایانه به این ‌مسئله نگاه شده است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: اگر بنا است ما ضمن تمدن‌سازی و جامعه ساختن خودسازی داشته باشیم باید راه حل جدیدی پیدا کنیم و به نظر بنده مجمع خیرین شهرساز یکی از راه حل‌هایی است که مرام جمعی اسلام را در عمل وسط میدان آورد و از حیث عمق نگاه جامعه پردازانه و تمدن سازانه ارزشمند است و موضوعی است که همه ایران و حتی جهان آن را کم دارند.

وی گفت: به طور مثال از زمان تشکیل بلدیه‌ها یا همان شهرداری ها درگیر شدن شهرداری با بافت سنتی جامعه ما چگونه بوده است؟هر زمان شهرداری به دنبال اخذ عوارض بوده است اما برخی‌ها در بافت سنتی جامعه، پرداخت عوارض به بلدیه را حرام می دانستند. سوالی که مطرح می‌شود این است که اگر اخذ عوارض حرام بوده است پس شهرهای اسلامی چگونه ساخته شده و توسعه یافته است؟در شهرهای اسلامی رفاه و امکانات بوده است.این نقطه هایی است که در جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی اسلامی علامت سوال مقابلش بوده است و باید به دنبال پاسخ آن باشیم.

امام جمعه شیراز تاکید کرد:با نگاه خیراندیشی و خیریه به کار شهر، می‌توان مردم را ترغیب کرد از جان و دل پرداخت کنند. نه تنها گرفتن این پول اشکال ندارد بلکه نگاه خیراندیشانه به آن افزوده می‌شود و حس خوشی به فرد پرداخت کننده القا می‌شود.

وی بیان کرد: نگاه اینگونه است که می خواهد به مردم خیر برسد و شهر توسعه پیدا کند و رفاه مردم تامین شود و این نگاه مردم را به شهر انس می‌دهد و شما در مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز این گام جدید را برداشته اید و از شما تشکر می کنم، شما فرهنگ شهرسازی اسلامی را توسعه می‌دهید و از این جهت باید مود تجلیل قرار گیرد.

دژکام افزود: باید  بتوانیم کاری که کرده ایم و با توجه به فرهنگ بومی خود پاسخ به نیازی که از نظر جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی داشته ایم را خوب معرفی کرده و به طور مناسب توسعه دهیم.

مجمع خیرین شهرساز 47 پروژه فرهنگی اجرا کرد

مدیر عامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز نیز در این نشست ضمن معرفی و ارائه گزارشی از عملکرد مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز اظهار داشت: تعامل با خیرین و اجرای 47 پروژه فرهنگی، عمرانی و اجتماعی در شیراز الگویی تمام عیار برای سایر کلانشهرهای کشور در راستای هدایت کمک‌های مردمی به سمت مطلوب بوده است.

اخبار مرتبط

افتتاح مسجد خیرساز امام سجاد علیه‌السلام در شیراز

اختصاص ۱۳۵میلیارد ریال از طرف خیرین کاشانی برای مبارزه با کرونا

توزیع بیش از 2800 بسته «مهر تحصیلی» از محل موقوفات خراسان رضوی

0 نظر

ارسال نظر

capcha