مصاحبه خانم زهره نقی پورفر با خانم فاطمه سادات حسینی، مدیر آموزشی موسسه مهدی‌یاران

قصه‌های خانم مربی در لایوهای اینستاگرامی

قصه‌های خانم مربی در لایوهای اینستاگرامی

به گزارش خبرنگار واحد زنان و خانواده پایگاه اطلاع‌رسانی سراج24، این روزها که بیشتر ارتباطات به صورت آنلاین برقرار می‌شود و استفاده از شبکه‌های اجتماعی مرسوم گشته، بازار لایوهای اینستاگرامی بسیار داغ شده است. برخی، از این فرصت برای برگزاری مناظره و برخی دیگر برای تبلیغات استفاده می‌کنند اما خانم «فاطمه سادات حسینی» مدیرآموزشی موسسه مهدی‌یاران با راه‌اندازی چند پویش قصه‌خوانی، سعی دارد مفاهیم قرآنی و دینی را در قالب قصه و داستان به کودکان آموزش دهد.

خانم حسینی در دانشگاه مهندسی کامپیوتر را فراگرفته، تحصیلات حوزوی دارد و از سنین راهنمایی به صورت حرفه‌ای نقاشی می‌کند. او می‌گوید: «از ابتدا هم به مربی‌گری علاقه داشتم. گاهی اوقات روبروی تخته می‌ایستادم و برای بچه‌های فرضی، کلاس درس می‌گذاشتم. همین باعث شد که از سن ۱۴، ۱۵ سالگی وارد این حرفه شوم. کلاس‌های قرآن را همراه با نقاشی برای بچه‌ها اجرا می‌کردم. یادم هست که آن زمان، مادرم هفته‌ای یکبار در خانه کلاس قرآن را برگزار می‌کرد و دوستانم هم شرکت می‌کردند.»

پس از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز و موسسات، خانم حسینی دغدغه آموزش مفاهیم قرآنی به کودکان را رها نکرد و این بار در بستری جدید به کار خود ادامه داد چرا که معتقد بود: «در ماه رمضان بیشتر دیدم که ما بزرگترها قرآن می‌خوانیم، اما برایم جای سوال بود که چرا فرزندانمان را وارد این فضای نورانی نکنیم و با حالتی کودکانه قرآن را برایشان شرح ندهیم؟ من همیشه معتقد بودم که مفاهیم عمیق آسمانی قرآن باید برای بچه ها به زبان کودکانه گفته شود.»

پس در ابتدا کار را با فرزندان خودش شروع کرد. در مشهد بودند که برای «سیدمحمدحسن» و «سیده بهارین زینب» کتاب‌هایی از زندگی معصومین خریداری کرد و تصمیم گرفت که قصه‌های آن‌ها را برای فرزندان خود و به صورت لایو اینستاگرام برای فرزندان دوستانش روایت کند.

اینجا بود که اولین گام‌های پویش «یک آیه یک قصه از معصومین» برداشته شد: «به پیشنهاد یکی از دوستان پوستری برای پویش تهیه و در اینستاگرام منتشر کردم. دیدم خیلی از دوستان این پست من را نشر دادند و فالورهای صفحه زیاد شد. من احساس می‌کردم که رسالت من مهم‌تر شده، پس مطالعه زیادی را در این زمینه انجام دادم. روند تولید داستان به خصوص در اوایل کار، زمان زیادی از من می‌گرفت. کتاب‌هایی نظیر منتهی‌الآمال، تفسیر المیزان و البرهان را مطالعه و بعد داستان‌نویسی به زبان کودکانه را آغاز می‌کردم.»

خانم حسینی علاوه بر بهره‌گیری از تجربه چندین ساله خود در کار با کودک، از ایده و همیاری فرزندان خود نیز در این مسیر بهره می‌گیرد: « مثلاً نقاشی کودکی پیامبر را محمدحسن کشید و حتی از ایده‌های آن‌ها برای کارهایم راهنمایی می‌گیرم. هر کاری که می‌کنم از بجه‌ها نظر می‌خواهم چون مخاطبان من با بچه‌ها تقریبا در یک محدوده سنی قرار دارند. از طرف دیگر اینکه یک دختر و یک پسر دارم هم، به من خیلی کمک می‌کند که فضای کارهایم کودکانه باشد و نه فقط طوری باشد که مورد پسند یک جنسیت خاص باشد.»

با اینکه او سال‌ها کار با کودک را تجربه کرده اما فضای مجازی، بستری متفاوت است و ویژگی‌های کار هم باید به همان نسبت متفاوت باشد. او رمز موفقیت خود برای جذب مخاطب در این بستر را این‌گونه شرح داد: «در حال حاضر خیلی از صفحات در شبکه‌های اجتماعی به صورت آفلاین فعالیت می‌کنند و این آفلاین بودن همان حداقل ارتباطی که در فضای مجازی وجود دارد را از بین می‌برد. من خیلی به بچه‌ها علاقه دارم و درصورتی که با آن‌ها رو در رو صحبت می‌کنم این علاقه منتقل می‌شود. پس من بستر لایو را برای کارم انتخاب کردم.»

یکی از نکات جذاب لایوهای خانم حسینی ارتباط‌گیری با مخاطبان است. او در بین روایت داستان، اسامی بچه‌ها را صدا می‌کند و به این صورت توجه بیشتری از مخاطبان خود دریافت می‌نماید: « مثل حسی که ما در کودکی داشتیم. وقتی خانم مجری تلویزیون با ما حرف میزد، ما فکر می‌کردیم که ما را می‌بیند و این باعث می‌شد ما از خوشحالی بال دربیاوریم. در لایوهای من نمایش عروسکی هم هست که پویا و پونه شخصیت‌های اصلی آن هستند. همگی این‌ها سبب شده که برای بچه‌ها جذاب‌تر باشد.»

بخش اصلی روایت داستان به سبک فاطمه‌سادات حسینی، نقاشی‌هایی است که به نمایش در می‌آید. او از ۱۳ سالگی به صورت حرفه‌ای کار نقاشی را شروع و سبک‌های مختلفی را تمرین کرده است. بنابراین ویژگی‌های نقاشی برای کودکان را به خوبی می‌شناسد. او معتقد است: «در کار کودک باید ترکیبی از رنگ‌های گرم و سرد وجود داشته باشد. همچنین المان‌های کار کودک متفاوت است. المان‌هایی که خودم علاقه دارم در تمام کارهایم دیده شود، گیاه، درخت و آسمان است چراکه طبیعت به کودکان آرامش می‌دهد. تلاش کردم در بسیاری از لایوها این المان دیده شود، مثلا در حیاط خانه لایو را بگیرم یا تعدادی گل، برگ یا وسایل طبیعی در کارم دیده شود.»

هدف‌گذاری و شناسایی درست مخاطبین باعث شده که لایوهای خانم حسینی مخاطبان زیادی را به خود جلب کند و به گواه نظرسنجی‌هایی که در صفحه خود گذاشته‌اند، تأثیرگذاری بسیاری بر کودکان داشته باشد. بسیاری از مادران اظهار کرده‌اند که فرزندانشان بیش از ۹ بار هر کدام از ویدئوها را تماشا نموده‌اند و بر اثر مفاهیمی که در داستان‌ها روایت می‌شود، علاقه آنان به اهل بیت بیش از پیش افزایش بیابد.

خانم حسینی استقبال کودکان از کار خود را از الطاف خداوند و اهل بیت می‌داند و تصمیم دارد آموزش مفاهیم دینی و قرآنی را با شیوه روایت کودکانه ادامه دهد. او برنامه ویژه‌ای برای عید غدیر ترتیب داده که از سال‌روز ازدواج حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) آغاز شده است. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه فاطمه‌سادات حسینی fateme_sadattt شاهد این لایوهای اینستاگرامی جذاب باشید.

اخبار مرتبط

جنگ و صلح

هفتمین مسابقه هفتگی مجله خوانی سراج۲۴ شماره 90

دوره آموزش مجازی «سدید»

0 نظر

ارسال نظر

capcha