لبیک مداحان و شعرای اصفهانی به فرمایشات ‌مقام معظم رهبری / در ماه محرم تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستیم

لبیک مداحان و شعرای اصفهانی به فرمایشات ‌مقام معظم رهبری / در ماه محرم تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستیم

حدود 20 روز تا ماه محرم و عزاداری سید‌و‌سالار شهیدان زمان باقیمانده است و با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا بحث برگزاری یا عدم برگزاری و یا نحوه برگزاری مراسمات عزاداری به یکی از دغدغه‌های مهم قشر مذهبی جامعه تبدیل شده است.

مقام معظم رهبری در سخنرانی مردمی خود در روز عید قربان نسبت به این مسئله فرموند " آنچه بنده میخواهم تأکید کنم این است که در عزاداری‌ها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت به ما میگویند؛ [یعنی] ستاد ملّی کرونا. خود بنده شخصاً هر چه آنها لازم بدانند مراعات خواهم کرد. توصیه من و تأکید من به همه‌ کسانی که می‌خواهند عزاداری کنند،  هیئات، آقایان حضرات منبری‌ها، صاحبان مجالس، مدّاح‌ها، نوحه‌خوان‌ها و دیگران این است: هر کاری می‌کنید، [اوّل] ببینید آنها چه می‌گویند. یعنی ستاد ملّی کرونا اگر چنانچه یک ضابطه‌ای را معین کرد برای عزاداری، همه‌ ما موظفیم آن را عمل کنیم. مسئله، مسئله‌ کوچکی نیست، مسئله بسیار مهمی است. "

پس از سخنان مقام معظم رهبری، مداحان اهل بیت اصفهان یکی پس از دیگری نسبت به این موضع واکنش نشان دادند و لبیک خود را به فرمایشات مقام معظم رهبری با انتشار مطالبی در صفحات مجازی خود اعلام کردند.

سلامت مردم برای ما خیلی‌خیلی مهم و واجب است

سید رضا نریمانی که همیشه در صف اطاعت از بیانات مقام معظم رهبری بوده است و همواره در همه رویدادها از سیل خرم‌آباد گرفته تا بحث محرومیت‌زدایی و فعالیت در جبهه سلامت فعالیت ویژه‌ای داشته است فرمایشات مقام معظم رهبری را مورد توجه قرار داد.

وی در موضع رسمی خود اظهار داشت: سلامت مردم برای ما خیلی‌خیلی مهم و واجب است، از طرفی ما تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستیم و چند نکته باید مدنظر قرار گیرد: در تصمیم‌گیری برای محرم حتما از متخصصان دین استفاده شود (اشاره مستقیم به مواضع مقام معظم رهبری نسبت به برگزاری مراسم شبهای قدر در تاریخ 21 اردیبهشت که فرمودند همان‌گونه که گفتم نظر کارشناسی‌شده در ستاد ملی مبارزه با کرونا را معتبر می‌دانم اما این بررسی را باید به کسانی سپرد که حقیقت و ضرورت دعا و توسل را درک می‌کنند آن وقت هر چه آن‌ها تصمیم بگیرند بنده و همه مردم به آن عمل خواهیم کرد»)

نریمانی افزود: هرچه زودتر شرایط و پروتکل‌های محرم را اعلام کنید تا ما فرصت فراهم کردن شرایط را داشته باشیم؛ و چنانچه تصمیمی گرفته شد به هیچ عنوان تغییر نکند و مثل دعای عرفه تصمیم گرفته شده و اعلام شده لغو نشود.

حمید علیمی، دیگر مداح پیشکسوت اهل بیت(ع) که بعد از فرمان حضور مردمی جهت مقابله با کرونا از سوی مقام معظم رهبری نیز تبعیت خود را به ولایت اثبات کرده بود و با فعالیت شبانه‌روزی در جبهه سلامت استان اصفهان تلاش‌های فراوانی جهت گند‌زدایی و ضدعفونی اماکن عمومی و بیمارستان‌های شهر انجام داده بود با قراردادن استوری در صفحه مجازی خود فرمایشات مقام معظم رهبری را مورد تاکید و توجه قرار داد و نوشت: سلامت مردم بیش از دیگران، برای هیئتی‌ها مهم است؛ ما تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستیم.

وی همچنین از برخی تصمیمات و ضوابطی که از سوی متولیان امر دچار تغییر می شود گلایه کرد و نوشت: عید غدیر نزدیک است، اگر نظری دارید اول بین خودتان جمع‌بندی کنید و ثانیا زودتر اعلام کنید.

علیرضا شریفی، دیگر مداح اهل‌بیت(ع) نیز با انتشار قسمتی از سخنان مقام معظم رهبری درخصوص برگزاری مراسمات شب قدر که فرمودند: « بررسی را باید به کسانی سپرد که حقیقت و ضرورت دعا و توسل را درک می‌کنند آن وقت هر چه آن‌ها تصمیم بگیرند بنده و همه مردم به آن عمل خواهیم کرد» بر این موضوع تاکید کرد.

وی نیز از تنوع تصمیمات مرتبط با موضوع کرونا گلایه کرده و نوشت: آیا ستادی که برای رونق گرفتن سینما، طرح نیم‌بها شدن بلیط را تصویب می‌کند ولی شب عرفه دستور لغو مراسمات را می‌دهد به توصیه ها عمل می‌کند؟

وی همچنین در صفحه مجازی خود با انتشار تصاویری از وضعیت عدم اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی در مترو، سینما و اماکن تفریحی سطح شهر گلایه کرد.

محمد جواد صادقی، مداح و شاعر جوان اهل بیت(ع) با انتشار پست صفحه مجازی مقام معظم رهبری درمورد مواضع ایشان درمخصوص مراسمات محرم و درج قطعه شعری مبنی بر « در دایره قسمت ما نقطه تسلیمیم لطف آنچه تو اندیشی و حکم آنچه تو فرمایی» فرمایشات ایشان را فصل الخطاب خود معرفی کرد.

امیرحسین سالاروند، شاعر اهل‌بیت(ع) نیز با انتشار پست صفحه مقام معظم هبری خطاب به برخی دلسوزان نوشت تندرو نباشیم و تابع فرمایشات مقام معظم رهبری باشیم.

پس از فرمایشات امام خامنه‌ای جامعه مذهبی اصفهان این فرمایشات را مورد تاکید و توجه قرارداده‌اند و خواستار آن شده‌اند تا ضوابط نیز برای امکان هرگونه برنامه‌ریزی زودتر اعلام شود.

گلایه‌مندی بسیار از هیئتی‌های اصفهان این است که در کنار رعایت ضوابط لازم الاجرا در برنامه‌های مذهبی باید زمینه‌ای فراهم کرد تا نقاط تجمعی و زمینه‌ساز برای شیوع کرونا از جمله اماکن عمومی و پارک‌ها با نظارت بیشتری مواجه باشد چرا که ویروس در همه نقاط اماکن شیوع دارد و بی‌توجهی از برخی نقاط سبب دامن زدن به شیوع کووید 19 می‌شود.

اخبار مرتبط

توزیع 90 هزار بسته کمک مومنانه از محل عوائد موقوفات در مازندران

برپایی نذر خون به مناسبت ماه محرم

از راه‌اندازی اسنپ سلامتی در رزمایش مومنانه تا ایستگاه صلواتی قالی‌شویی در سیل پلدختر

0 نظر

ارسال نظر

capcha