آب زمزم و سنگریزه رمی جمرات بسته‌بندی شد

آب زمزم و سنگریزه رمی جمرات بسته‌بندی شد

به گزارش سراج24 ، عملیات حج تمتع امسال از فردا با حضور ۱۰ هزار ساکن عربستان آغاز می‌شود.

امسال به دلیل شیوع کرونا حج تمتع برای زائران سایر کشورها ممنوع شد و فقط ساکنان عربستان امکان انجام مناسک حج تمتع را دارند.

همچنین به منظور جلوگیری از شیوع کرونا ، زائران یک هفته قرنطینه شدند و در اتاق زائران وسایل مورد نیاز قرار داده شده است. به طوری که علاوه بر چتر و ماسک مورد نیاز زائران در ایام حج تمتع، یک سجاده برای حضور در نمازهای جماعت نیز پیش‌بینی شده است.

مواد استریل و حتی لباس احرام و سنگ به منظور انجام رمی جمرات  نیز در بسته‌های زائران خانه خدا از سوی متولیان برپایی حج تمتع قرار داده شده است، تا زائران دیگر نیازی به جمع‌آوری سنگ ریزه برای سنگ زدن به نماد شیطان نداشته باشند.

علاوه بر این، به منظور جلوگیری از شیوع کرونا و رعایت نکات بهداشتی، سردخانه و یخچال‌های مسجدالحرام و مسجدالنبی (ص) نیز بسته شده است و دیگر امکان استفاده از آب زمزم از شیرهای موجود در اطراف مسجدالحرام و مسجدالنبی (ص) برای زائران وجود ندارد.

بر همین اساس، متولیان حرم با بسته‌بندی آب زمزم در صورت نیاز یک بطری در اختیار حجاج قرار می‌دهند. به طوری که گروهی برای توزیع آب بین زائران در نظر گرفته شده‌اند تا در صورت نیاز به زائران آبرسانی کنند. در هتل‌ها نیز آب بسته بندی زمزم توزیع می‌شود.

همچنین در ورودی‌های مسجدالحرام آمبولانس‌هایی قرار داده شده است تا در صورت مشاهده موارد مشکوک، افراد بیمار را به بیمارستان منتقل کند. درمانگاه سیار نیز در چند ورودی مسجدالحرام پیش‌بینی شده است تا زائرانی که نیاز به کمک پزشک یا درمان سرپایی دارند، به این درمانگاه‌ها مراجعه کنند.

یکی دیگر از اقدامات سعودی‌ها برای کنترل سلامت زائران، قرار دادن تونل ضدعفونی در ورودی‌ها و همچنین جانمایی زائران در مسجدالحرام است. به طوری که برچسب‌هایی را بر روی زمین قرار دادند تا زائران در آن مکان‌ها حضور یافته و برای برگزاری نماز جماعت از تجمع جلوگیری شود.

به گزارش فارس، عملیات حج تمتع از هشتم ذی‌الحجه آغاز می‌شود و زائران پنج‌شنبه به عرفات مشرف خواهند

اخبار مرتبط

کرونا از خواب بهاری بیدار شد

حضور شهردار تهران در غرفه شرکت بهره برداری مترو

شناسایی ۱۰۰۷ بیمار جدید/ فوت ۸ نفر در شبانه‌روز گذشته

0 نظر

ارسال نظر

capcha