تنها راه اصلاح جامعه، شروع از خودمان است

تنها راه اصلاح جامعه، شروع از خودمان است

به گزارش سراج24 ، همزمان با ۷ ذی‌الحجه سالروز شهادت امام پنجم شیعیان امام محمد باقر (ع) نگاهی می‌اندازیم به سیره آن حضرت در موضوع بی‌اعتمادی و بد‌بینی در جامعه.

امامان معصوم (علیهم السلام) از هر کوششی برای هدایت بندگان فروگذار نمی‌کردند و گاهی در مقام اِبشار و گاهی نیز در مقام اِنذار مطالبی را بیان می‌فرمودند و پرده از حقایقی بزرگ بر می‌داشتند تا چراغ راهی باشند برای هدایت انسان‌ها. خصلت‌های نیکو و رفتارهای درست را به صورت جزئی بیان می‌نمودند و با تبیین درست آن موجبات هدایت واقعی انسان را فراهم می‌کردند.

توجه به اموری به ظاهر ساده ولی بسیار تأثیرگذار که فطرت انسان را بیدار می‌کند و از درون او را آماده حرکت رو به جلو می‌نماید به فراوانی در بیانات امامان معصوم (ع) یافت می‌شود. وقتی پای درس امام باقر (ع) که در گسترش فرهنگ هدایت‌گر اهل بیت (ع) سرآمد روزگار خود بود می‌نشینیم، متوجه می‌شویم که بسیاری از نیازهای کنونی جامعه بشری را در آن زمان پاسخ گفته‌اند که ذکر آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. در این روزهایی که جوامع گوناگون دچار آسیب‌هایی از جمله بدبینی، بی‌اعتمادی و عدم اطمینان به یکدیگر شده‌اند، جای آن هست که درمان این مشکل را از این امام بزرگوار طلب نماییم.

ریشه بی اعتمادی‌ها در ظلم، خیانت و عدم صداقت است. امام باقر (ع) در دو فراز ابتدایی وصیت پنجگانه‌ای که به جناب جابر دارد به زیبایی به این موارد اشاره می‌کند و می‌فرماید: «أُوصِیکَ بِخَمْسٍ إِنْ ظُلِمْتَ فَلاَ تَظْلِمْ وَ إِنْ خَانُوکَ فَلاَ تَخُنْ ... ؛[۱] وصیت می‌کنم تو را به ۵ چیز؛ اگر مورد ظلم قرار گرفتی خود ظلم نکن و اگر به تو خیانت کردند، تو خیانت نکن ...» دقت در این حدیث گهربار به ما نکته‌ای ارزنده را یادآور خواهد شد و آن نکته ارزنده این است که حل بسیاری از این آلودگی‌هایی که در جامعه وجود دارد به خود ما بازگشت دارد؛ به این بیان که ممکن است در جامعه‌ای افرادی دروغ بگویند، یا خیانت کنند و یا ظلمی از آنها صادر شود، برای درمان این مشکلات و گسترش نیافتن آن، راه چاره در این است که هر فردی از خودش شروع کند، اگر ظلمی به او روا داشته شد خودش اهل ظلم کردن نشود و اگر به او خیانتی شد، خودش اهل خیانت نشود.

تنها راه اصلاح جامعه، شروع از خودمان است وقتی من از خودم شروع کردم و راهِ این‌گونه مشکلات را بر خودم بستم امید به آن دارم که بتوانم بر جامعه نیز تأثیرگذار باشم. در این فضا انسان‌هایی که خودشان نیز دچار مشکلاتی از قبیل ظلم، خیانت و عدم صداقت هستند وقتی با یک فرد درست‌کار، امین و صادق مواجه می‌شوند هم خودشان را جمع خواهند کرد و هم اگر تصمیمی به تغییر خودشان داشته باشند، شوق و ذوق این تغییر در وجودشان افزایش پیدا خواهد کرد.

کسی در درستی این نکته که برای تغییر نگاه جامعه باید کار را از خودمان شروع کنیم شکی ندارد اما برای اینکه در انجام آن ثابت قدم بمانیم باید نکاتی را رعایت کنیم که آن نکات را نیز می‌توان از کلام امام باقر (ع) نیز استفاده نمود که مهمترین این موارد را در ادامه بیان می‌کنیم.

اخبار مرتبط

توضیحات جانشین دفاع زیستی سپاه درباره کرونا

نگران تکمیل ظرفیت بیمارستان های قم هستیم

زدن ماسک برای عزاداران حسینی ضروری است

0 نظر

ارسال نظر

capcha