آغاز طرح هجرت برای نوسازی مدارس

آغاز طرح هجرت  برای نوسازی مدارس

به گزارش سراج24،  اردیبهشت سال ۱۳۷۳، مقام معظم رهبری به جهت محرومیت زدایی از چهره جامعه، امدادرسانی حین حوادث، مرتفع ساختن نیازهای معیشتی قشر کم برخوردار و دیگر اهداف جهادی دستور تشکیل بسیج سازندگی را صادر کردند که طرح هجرت ۳ نیز از جمله زیر مجموعه طرح های هوشمندانه بسیج سازندگی به‌شمار می رود.

این طرح زیرشاخه های متعددی دارد که طرح هجرت در مدارس با حضور دانش آموزان بسیجی مشتاق و با انگیزه و انرژی با هدف پوشش طرح فراغت تابستانی و پویا سازی محیط مدرسه از جمله نقاشی کلاس ها، دیوارهای محوطه و زمین ورزشی به اجرا در می آید.

در اجرای این طرح که موجب شاداب سازی مدارس و همچنین موجب رشد اجتماعی، فرهنگی و حس مشارکت جویی و مسئولیت پذیری در دانش آموزان می شود، دانش آموزان ایثارگر در برپایی این طرح ملی عظیم با احیای وسایل اسقاطی مدارس، هزینه های آموزش و پرورش را برای خریداری مجدد میز و نیمکت کاهش داده و ضمن آن باعث صرفه جویی در هزینه ها می شوند و این یک حرکت اقتصادی موثر است.

در شهر من سنگر مرحله اول این طرح به اتمام رسیده و حالا مرحله دوم طرح هجرت در حال اجراست.

*طرح هجرت ۱۵سال است که در سنگر اجرا می شود

«رسول ایزدی» در حاشیه اجرای رنگ‌آمیزی دبیرستان «نرجس» توسط گروه جهادی شهید سلیمانی بسیج دانش‌آموزی این بخش بیان کرد: در قالب طرح هجرت ۲۰نفر از اعضای بسیج دانش آموزی سنگر با تشکیل گروه جهادی حاج قاسم سلیمانی، فعالیت خود را با رنگ آمیزی ۶ مدرسه آغاز کردند.

مسئول بسیج دانش آموزی سنگر با بیان اینکه طرح هجرت حدود ۱۵ سال است که در این بخش اجرا می شود افزود: گروه جهادی ما سه سال است که در رنگ آمیزی کل مدرسه فعالیت می کنند.

وی هدف از اجرای این طرح را آگاه سازی و آشنا کردن دانش آموزان با مهارت‌های مختلف، محرومیت زدایی و کار جهادی با روحیه انقلابی عنوان کرد و گفت: بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری می بایست «خدمات بسیج را به اطلاع مردم برسانید…»

ایزدی ادامه داد: در مرحله اول رنگ آمیزی مدارس بخش سنگر در مدرسه توحید و امام زاده هاشم به همت گروه جهادی حاج قاسم سلیمانی انجام شد که با حضور امام جمعه بخش سنگر در جمع بسیجیان گروه جهادی شهید حاج قاسم سلیمانی در مدرسه توحید امام زاده هاشم این دانش آموزان تشویق و با عنوان یک بسیجی انقلابی و خدمتگزار در فضایی شاد و دوستانه به فعالیت خود ادامه می دهند.

*باید لایق مدیریت کشور باشیم

«علی اکبر اسماعیل پور» که مشغول رنگ آمیزی دیوار یکی از کلاس های مدرسه است در خصوص هدف از حضورش در این جمع می گوید: یاری رساندن و شاد کردن دل حتی عده کمی از مردم همیشه برایم لذت بخش بوده است و اصلا فرقی نمی کند که این کمک کردن به چه شکل باشد.

این دانش آموز بسیجی پایه یازدهم رشته علوم انسانی افزود: اردوی جهادی در قالب طرح هجرت و رنگ آمیزی مدارس و زیبا سازی آنها بستر مناسبی را برایم فراهم کرد که هم دل دانش آموزان را شادتر کنم و همچنین خودم به لذتی غیر وصف برسم و بتوانم رضایت خدا را جلب کنم.

این عضو گروه جهادی طرح هجرت، تمام انگیزه اش برای این کار را کسب رضایت خدا و شادی کردن دل مخلوق دانست و تصریح کرد: حس و حال بچه های گروه ما در هنگام کار دیدنی و بی نظیر است.

وی اضافه کرد: این جوانان در این شرایط سخت با وجود شیوع بیماری کرونا و حتی گرمای زیاد مشتاقانه به تنها هدفمان که زیباسازی مدارس است فکر می کنند تا وقتی دانش آموزان برای تحصیل به اینجا آمدند حداقل با نظافت و تمیزی در و دیوار مدرسه با نشاط و شور بیشتر بتوانند ساعاتی را در فضای مدرسه بگذرانند.

اسماعیل پور اظهار کرد: ما می دانستیم که با این کار دل دانش آموزان را شاد می کنیم و همچنین می دانستیم که رهبر عزیزمان از این کارها خوشحال می شوند و مهم تر از همه برایمان جلب کردن رضایت خداوند است.

وی در ادامه از بسیج دانش آموزی سپاس گزاری کرد و اذعان داشت: اعتماد به دانش آموزان و فراهم کردن بستر چنین طرح هایی برای ما باعث می شود اعتماد به نفس ما در کارها و انجام فعالیت های بزرگ تر بیشتر شده و لایق مدیریت کشور در آینده ای نزدیک باشیم.

در این سال ها با شروع تابستان جنب و جوش دانش آموزان بسیجی در طرح هجرت را بارها از رسانه ها دنبال کرده و یا خود از نزدیک دیده اید، این طرح علاوه بر پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان در فصل تعطیلات فضای کار، تلاش و کوشش را ترویج و به عنوان یک کارگاه آموزشی و توانمندسازی و خوباوری برای آینده دانش آموزان از جایگاه مناسبی برخوردار است که می تواند حضور در فعالیت های گروهی و اجتماعی تقویت کرده و مدیران آینده ساز را تربیت کند.

 

اخبار مرتبط

همکاری بسیج سازندگی با معاون آب و خاک برای محرومیت‌زدایی

ثبت هویت گروه های جهادی

فاز دوم از مرحله دوم رزمایش «کمک مومنانه» در آذربایجان‌ غربی اجرا شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha