استاد کاشی کار حرم امام رضا(ع) درگذشت.

استاد کاشی کار حرم امام رضا(ع) درگذشت.

به گزارش سراج24 ،  محمدعلی الهامی‌نیا قدیمی‌ترین استاد کاشی‌کاری حرم امام رضا (ع) که نقش زیادی در زیبا‌سازی صحن‌ها و رواق‌های حرم رضوی داشت در ۸۶ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

وی در سال ۱۳۱۳ دیده به جهان گشود. او از سن ۱۲ سالگی به حرفه کاشی‌کاری مشغول شد و زیر نظر اساتیدی همچون غلامحسین بجستانی و غلامحسین پناهی طوسی، این هنر را فرا گرفت، وی از سال ۱۳۲۷ شاگرد مرحوم استاد خوش‌دست، معمار چیره‌‌دست آستان قدس رضوی شد.

مرحوم الهامی‌نیا کارهای ارزشمندی را با مرحوم استاد خوش‌دست در بارگاه منور امام علی بن موسی الرضا (ع) انجام داده که از آن جمله می‌توان به کاشی‌کاری‌های گنبد الله وردی خان، مسجد بالاسر، دارالشکر، پیش روی مبارک و موزه قدیم اشاره کرد. همچنین در صحن‌های قدس، جمهوری اسلامی و کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی آثار ارزشمند و ماندگاری از این استاد برجسته کاشی کاری برجای مانده است.

هنر کاشی کاری در حرم امام رضا (علیه السلام) نقشی پررنگ دارد و می‌توان گفت از جمله مهمترین تزیینات معماری حرم مطهر به شمار می‌رود. حال نام استاد الهامی‌نیا که یکی از اساتید برجسته در زمینه کاشی‌کاری به شمار می‌رود نیز بر روی کاشی‌های حرم مطهر رضوی هک شده است.

مرحوم استاد محمدعلی الهامی‌نیا تا همین اواخر به‌عنوان سرپرست واحد معماری سنتی با سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی فعالیت داشت و دربازسازی اماکن تاریخی، ساخت و تزئین ابنیه جدید حرم رضوی نقش مؤثری داشت.

اخبار مرتبط

ایجاد ۳ هزار شغل برای زنان نیازمند در پویش "مهر استادی"

هیئتی‌ها پایبند به اصول بهداشتی در محرم‌اند

برگزاری برنامه های ویژه عید قربان تا عید غدیر

0 نظر

ارسال نظر

capcha