ارتباط باچین وروسیه با شعارهای اول انقلاب در تناقض نیست

ارتباط باچین وروسیه با شعارهای اول انقلاب در تناقض نیست

به گزارش سراج24 ، حجت‌الاسلام حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نشست شورای معاونین این مجمع طی سخنانی، اظهار داشت: یکی از شعارهای اصلی ما در انقلاب اسلامی، شعار «نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی» بوده و هست. در طول انقلاب هم با استکبار شرق و هم با استکبار غرب مواجه بوده‌ایم. استکبار شرق که خود را ابرقدرت می‌دانست و سیطره و هژمونی گسترده‌ای در صحنه جغرافیایی از آن خود کرده بود، فرو ریخت و مکاتبات امام راحل(ره) در آن زمان با گورباچف، رئیس جمهور وقت شوروی سابق و دعوت آنها به اسلام از خاطرات ماندنی آن دوران است.

وی با اشاره به اینکه امروز پرسشی که مطرح شده این است که گرایشی که اخیرا ما به چین و روسیه داریم این گرایش به آن شعاری که در ابتدای انقلاب داشتیم چه نسبتی دارد؟ اظهار داشت: اولا روشن است ما وقتی نفی شرق و غرب و سپس اثبات جمهوری اسلامی می‌کردیم، نشان دهنده این بود که ما از اینکه استقلال کشورمان تحت سلطه بیگانگان قرار گیرد و بیگانگان برما سلطه داشته باشند، دوری کنیم. 

حجت‌الاسلام شهریاری با بیان اینکه شعار نه شرقی و نه غربی ذاتا نفی استکبار و نفی وابستگی به دنیای شرق و غرب است، تأکید کرد: این بدین معناست که ما در کمال عزت و افتخار با جهان خارج ارتباط بگیریم و با این ارتباط گیری بتوانیم مبادلات و معاملات جهانی را به نفع جمهوری اسلامی تغییر دهیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: طبیعتا همکاری با جهان در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی وقتی به نفع جمهوری اسلامی باشد، نشان‌دهنده استواری ما در راه و طریق امام راحل است.

وی با بیان اینکه طبیعتا امروز دنیای جدید، دنیای تعاملات اقتصادی است، اظهار داشت: ما باید در این دنیا، راه‌های گسترده‌ای را برای تعامل با دیگران از روی مصلحت و حکمت دنبال کنیم و ارتباط داشتن با روسیه و چین در همین نقشه راه تعریف می‌شود. یعنی ما یک نقشه راهی داریم تا نظام جمهوری اسلامی بتواند با ارتباط گسترده با جهان در حوزه اقتصادی و اجتماعی اقتدار نظام را تثبیت کند و گام دوم انقلاب را در مسیر پیشرفت و عدالت بردارد. 

اخبار مرتبط

برنامه و تخصص در مدیریت شهری اولویت «رویش» در انتخابات شوراها

ائمه جمعه ملجأ مردم و سکان داران انقلاب هستند

بحران و فروپاشی دو کلید واژه جریان رسانه‌ای ضدانقلاب است

0 نظر

ارسال نظر

capcha