شروع به کار چهارمین دوره جشنواره «نقالان علوی»

شروع به کار چهارمین دوره جشنواره «نقالان علوی»

به گزارش سراج24، محسن میرزاعلی در خصوص اهداف برپایی چهارمین دوره جشنواره «نقالان علوی» گفت: چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر «نقالان علوی» با هدف زنده نگه‌داشتن معارف ولایت علوی و واقعه غدیرخم در اذهان مردم به‌ویژه نسل جوان، استفاده از هنر اصیل و کهن نقالی در تبیین و ترویج فرهنگ اسلامی و علوی، احیاء و ترویج اشعار و متون ادبی غنی ایرانی و اسلامی با محوریت ولایت، بیان سبک زندگی، علم و عمل حضرت امیرالمؤمنین علی(ع)، تقویت هنر نقالی و پرده‌خوانی و ایجاد انگیزه و پرورش نقالان و پرده‌خوانان جوان، تقویت هنر حماسه‌خوانی (نعت و مناقب‌خوانی آل‌الله) توسط مرشدان زورخانه و ترویج اخلاق و جوانمردی برگرفته از سیره نبوی و علوی، ترویج فرهنگ ولایتمداری در جامعه ایرانی-اسلامی در این روزها در حال برپایی است.

میرزاعلی با اشاره به تأثیرات ناشی از شیوع ویروس کرونا و اقدمات لازم برای حفظ سلامتی همگان افزود: درگیری جهان با ویروس کرونا بی‌شک روی برپایی چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر «نقالان علوی» نیز تأثیر گذاشته است. به این ترتیب جشنواره به‌صورت رقابتی در دو بخش میدانی و رادیویی در قالب هنر آیینی و کهن نقالی، پرده‌خوانی و حماسه‌خوانی(نعت و مناقب‌خوانی آل‌الله) با رعایت تمهیدات لازم جهت حفظ سلامتی برگزارکنندگان جشنواره و شرکت‌کنندگان برگزار می‌شود.

دبیر چهارمین جشنواره «نقالان علوی» بیان کرد: بخش رادیویی جشنواره کار خود را از امروز شنبه ۴ مردادماه آغاز کرده است و تا روز دوشنبه ۶ مردادماه ادامه خواهد داشت. این بخش با حضور و اجرای پیشکسوتان برای انتقال تجربه به نسل جوان و همچنین با حضور نقالان جوان برای شرکت در بخش رقابتی برگزار می‌شود. چهار داور آثار بخش رادیویی را ارزیابی می‌کنند و در روز اختتامیه مصادف با ۱۶ مردادماه نتایج برگزیدگان اعلام خواهد شد.

میرزاعلی ادامه داد: بخش میدانی و یا همان اجرای صحنه‌ای جشنواره هم که در حوزه هنری انجام می‌شود و به‌صورت آنلاین از شبکه‌های گوناگون مجازی از جمله اپلیکیشن حوزه هنری، آپارات و اینستاگرام که نشانی‌های دقیق آن‌ها به‌زودی اعلام خواهد شد، پخش می‌شود. این بخش روز 9 مردادماه در جوار مزار مرشد ولی‌الله ترابی با حضور جمع اندکی از مسئولین و پیشکسوتان نقالی با راعایت پروتکل‌های بهداشتی افتتاح خواهد شد.

دبیر چهارمین جشنواره «نقالان علوی» افزود: با اینکه فرصت بسیار کمی در برپایی جشنواره و فراهم‌آوری ملزومات آن داشتیم، اما بیش از ۳۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید و این اتفاقی بسیار ارزشمند و پر اهمیت برای نقالی مذهبی کشور است.

میرزاعلی ادامه داد: از میان فیلم‌های آثار ارسالی به جشنواره، اعضای هیئت انتخاب متشکل از علی ناری، دکتر امیر صادقی و استاد مهدی چایانی، ۳۷ اثر را برای شرکت در جشنواره انتخاب کردند. این آثار از سراسر کشور ارسال شده است و نشان از رویدادی مهم در حوزه نقالی کشور است.

وی در پایان گفت: تازه‌ترین رویداد جشنواره نسبت به سال‌های گذشته ورود نعت و مناقب‌خوانی توسط مرشدان زورخانه‌ای است که در این بخش استقبال بسیار خوبی از سوی مرشدان زورخانه‌ای انجام شد. به این ترتیب بهترین‌های آن‌ها برای حضور در جشنواره انتخاب شدند تا هم در بخش رادیویی، صحنه‌ای و مسابقه جشنواره حضور پیدا کنند.

گفتنی است، مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی در راستای ارتقای فرهنگ علوی و ایرانی و نیز تقویت، بازپیرایی و به‌روز رسانی هنر سنتی و دیرینه پرده‌خوانی، نقالی و حماسه‌خوانی (نعت و مناقب‌خوانی آل‌الله) در کشور، چهارمین دوره جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) را، هم‌زمان با دهه ولایت و امامت (از عید سعید قربان تا عید غدیرخم) برگزار می‌کند.

اخبار مرتبط

۳۱ منطقه در ۳۱ استان را به عنوان نقطه هدف محرومیت زدایی

عدم برگزاری اردوهای جهادی در چهارمحال و بختیاری

دوره آموزش آنلاین مقدماتی *فتوشاپ *

0 نظر

ارسال نظر

capcha