رعایت دستوالعل های بهداشتی در اماکن متبرکه رضوی

 رعایت دستوالعل های بهداشتی در  اماکن متبرکه رضوی

به گزارش سراج24،  ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نحوه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح اماکن متبرکه رضوی، فراهم‌سازی امکانات لازم برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط آستان قدس رضوی در سطح اماکن متبرکه رضوی را بسیار مطلوب ارزیابی کرد.

وی خاطر نشان کرد: امروز صحن‌های مختلف حرم مطهر رضوی مورد بازدید قرار گرفت و مشاهده شد مدیریت آستان قدس رضوی و همچنین خدام  با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله  فاصله‌گذاری اجتماعی در نمازهای جماعت، چینش فرش‌ها، پوشش ماسک، ضد عفونی کردن اماکن متبرکه و توزیع محلول‌های ضد عفونی دست، شرایط مناسبی را برای زیارت زائران فراهم آورده‌اند.

حریرچی افزود: البته در برخی موارد مشاهده می‌شود، مردم باوجود این که ماسک از سوی آستان قدس رضوی تحویل گرفته‌اند اما از آن استفاده نمی‌کنند و یا تجمعاتی دارند که خدام به سرعت تذکر می‌دهند و سعی در رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در سطح حرم مطهر رضوی دارند.

وی با بیان این که در شرایط کنونی کرونایی که شمار مرگ و میرها افزایش یافته توصیه اصلی وزارت بهداشت به حداقل رساندن سفرها تا اطلاع ثانوی، از جمله سفر به شهرهای زیارتی بویژه شهر مشهد است، تصریح کرد: مسافرت به اماکن مقدس در شرایط کنونی به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا با افزایش تعداد زائران، رعایت دستورالعمل های بهداشتی نیز دشوارتر خواهد شد.

وی افزود: هنوز رستوران‌ها، مسافرخانه‌ها، هتل‌ها و اماکن عمومی سطح شهر نتوانسته‌اند پروتکل‌های بهداشتی را کامل رعایت کنند و اماکن و فضاهای بیرون مانند حرم مطهر نیست و خطر شیوع و ابتلا وجود دارد.

معاون کل وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: در برخی از مساجد به دلیل عادی سازی و  عادی پنداری شرایط کرونایی، بعضا شاهد محدودیت هایی بوده ایم؛ اما خوشبختانه حرم های چهارگانه در شهرهای مشهد مقدس، قم، شیراز و شهرری به لحاظ رعایت پروتکل های بهداشتی، دارای وضعیت مناسبی هستند.

وی خاطر نشان کرد: یکی از اقدامات مجموعه آستان قدس رضوی در راستای کمک رسانی و خدمت به محرومان و مستمندان در شرایط کرونایی، توزیع روزانه 35 هزار ماسک در مناطق محروم است که این اقدام بسیار شایسته و درخور توجه است.

مدیرعالی حرم مطهر رضوی نیز در این بازدید ضمن ابراز خرسندی از تشرف معاون کل وزیر بهداشت به بارگاه مطهر حضرت امام رضا(علیه السلام) اظهار کرد: برای ارائه خدمات مستمر به زائران و مجاوران محترم به طور جدی از عموم مردم درخواست می‌کنیم که در تمام مدت زمان تشرف از ساعت ورود تا لحظه خروج و استفاده از اماکن حرم مطهر رضوی به رعایت نکات بهداشتی اهتمام جدی داشته باشند.

وی تصریح کرد: اجازه نخواهیم داد که کوتاهی احتمالی در رعایت این نکات به عنوان یک وظیفه دینی و اجتماعی، موجبات سخت‌تر شدن شرایط و خدای نخواسته اعمال دوباره محدودیت ها برای زیارت زائران و مجاوران را فراهم سازد.

اخبار مرتبط

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت عید فطر را تبریک گفت

نماز عید سعید فطر در سراسر کشور برگزار می‌شود

دسترسی آسان به کتاب ویژگی نمایشگاه مجازی قرآن کریم

0 نظر

ارسال نظر

capcha