حمایت از ناشران در بحران کرونا

حمایت از ناشران در بحران کرونا

به گزارش سراج24، به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی دربارۀ برنامه‌های حمایتی معاونت امور فرهنگی در پی برگزار نشدن سی و سومین نمایشگاه بین‎المللی کتاب تهران گفت: این برنامه شامل تمام حلقه‏‌های نشر می‌شود و تلاش شده تا از پدیدآور تا کتابفروش را در بر گیرد. برای حمایت از کتابفروشی‌ها طرح‌ فصلی تابستانه کتاب (در مردادماه) و پاییزۀ کتاب ( همزمان با هفتۀ کتاب در آبان‎ماه) با افزایش ۵۰ درصدی اعتبارات اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: با هماهنگی‌‏های به عمل آمده تلاش خواهد شد تا حداکثر سه هفته پس از برگزاری طرح‎های حمایتی از کتابفروشی‎ها، تسویه حساب با کتابفروشی‎های مجری انجام شود.

محسن جوادی با تاکید بر استمرار خرید کتاب از ناشران برای تقویت کتابخانه‌‏های عمومی و تخصصی در راستای حمایت از ناشران گفت: دومین حلقۀ مورد حمایت معاونت امور فرهنگی تسویه حساب سریع با ناشران است. با برنامه‎ریزی‎های به عمل آمده تا حداکثر یک ماه پس از تحویل کتاب به انبار و تکمیل مدارک، تسویه‎سازی با ناشران انجام خواهد شد. در همین راستا نیز پرداخت بدهی‌های خرید کتاب در چهار ماه گذشته در تهران و استان‏‌ها از مرداد ماه آغاز می‎شود. 

معاون امور فرهنگی از حمایت این معاونت از ناشران تازه‎کاری که نخستین آثار آنها در ایام کرونا منتشر شده خبر داد و گفت: این گروه از ناشران که فروش آثار آنها مقارن با ایام کرونا بوده است بر حسب کیفیت آثار چاپ شده و میزان تولید مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

محسن جوادی به امکان‌سنجی برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی اشاره کرد و گفت: امکان برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی در دست بررسی است و تا یک ماه آینده نتیجه آن اعلام خواهد شد. این اقدام به منظور تقویت نقدینگی نشر کشور و توزیع عادلانه یارانه نشر انجام می‎شود و در تلاش هستیم تا حامی‏‌های دولتی و خصوصی در برگزاری این نمایشگاه حضور داشته باشند. در موسسۀ نمایشگاه‎های فرهنگی ایران و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران جلساتی با این موضوع برگزار شده است. خوشبختانه با تلاش‎های خستگی‎ناپذیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نگاه ویژۀ آقای نوبخت اعتباراتی برای این منظور در نظر گرفته شده است. این اقدامات برای توزیع عادلانه یارانه نشر و جلوگیری از آسیب رسیدن به کتابفروشی‎های کشور و ایجاد فرصتی برای مراکز دانشگاهی، حوزوی، آموزش‌وپرورش و کتابخانه‏‎های عمومی و تخصصی و موسسات فرهنگی برای تجهیز منابع کتابخانه‎ای است. 

محسن جوادی گفت: یکی دیگر از برنامه‎های حمایتی تسریع در توزیع کاغذ دولتی به ناشران متقاضی خواهد بود.

معاون امور فرهنگی با تاکید بر تحقق شعار «ایران تهران نیست» در برنامه‏‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از ناشران و کتابفروشان استانی اعلام کرد: اعتبار خرید کتاب استانی در مراکز استان‏ها تا سقف ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت و صورتحساب‎های ارسالی ظرف ۱۵ روز تسویه خواهند شد. در این راستا تفاهم‎نامه با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران نیز برای ارسال محموله‏‌های فرهنگی (کتاب) برای تابستان و پاییز تمدید شده است.

وی اصلی‎ترین برنامۀ معاونت امور فرهنگی برای حمایت از ناشران را که در آستانه نهایی شدن است، ایجاد فرصت‎های مناسب برای دریافت تسهیلات ویژه اعلام کرد و گفت: این اقدام با همکاری چند سازمان و بنگاه اقتصادی دولتی و خصوصی در حال انجام است و به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد. همچنین با هماهنگی‎های انجام شده با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال صدور کارت اعتباری خرید فرهنگی هستیم.

محسن جوادی در پایان از آمادگی معاونت امور فرهنگی برای دریافت پیشنهادات فعالان حوزه کتاب خبر داد و گفت: معاونت امور فرهنگی از پیشنهادات فعالان حوزه کتاب و رسته‎های متنوع این حوزه استقابل می‏‌کند و در تلاش است تا امکانات بیشتری در این حوزه به اهالی نشر و کتاب ارایه دهد.

اخبار مرتبط

۱۵ بهمن سفرهای راهیان نور رسما آغاز می شود

زندگینامه یکی از شهیدان مدافع سلامت منتشر شد

دُن آرام

0 نظر

ارسال نظر

capcha