حمله جنگنده های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی

حمله جنگنده های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی

به گزارش سراج24  ، پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان که روز پنجشنبه دوم مرداد از ایران به سمت لبنان در حرکت بود در آسمان سوریه از سوی دو جنگنده آمریکایی تهدید و ناچار به کاهش ناگهانی ارتفاع شد.

این خبر را ابتدا خبرگزاری رویترز و شبکه المیادین لبنان منتشر کردند و از ایجاد مزاحمت جنگنده‌های متخاصم برای هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه خبر دادند و ساعاتی بعد معلوم شد که جنگنده ها متعلق به آمریکا بوده است.

هویت جنگنده‌ها و گمانه‌زنی‌هایی که فقط روی دو کشور تردید داشتند؛ آمریکا و اسرائیل

در ساعات اولیه انتشار خبر هنوز هویت جنگنده های متخاصم معلوم نبود گرچه گویی همه رسانه ها می دانستند که چنین اقداماتی فقط از دو کشور بر می آید؛ آمریکا و اسرائیل.

طبق گزارش هایی که در پنجشنبه‌ شب منتشر شد، ابتدا خبرگزاری رویترز گزارش داد که یک فروند جنگنده رژیم صهیونیستی با نزدیک شدن به هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه، برای آن ایجاد مزاحمت کرده است.

از سوی دیگر یک منبع در هواپیمایی لبنان به شبکه خبری المیادین لبنان گفت به نظر می‌رسد جنگنده‌ای که برای هواپیمای مسافربری ایران در حریم هوایی سوریه مزاحمت ایجاد کرده، آمریکایی باشد.

منبع مذکور گفت که هواپیمای ماهان در مسیر خود به سمت فرودگاه بیروت بوده که جنگنده‌های مهاجم به آن، نزدیک شده و خلبان مجبور شده است ارتفاع هواپیما را به صورت ناگهانی کاهش دهد که این مسئله باعث زخمی شدن شماری از سرنشینان این هواپیما شده است.-

بر اساس این گزارش، خلبان هواپیمای مذکور مجبور می‌شود هواپیمای مسافربری را در فرودگاه دمشق سوریه فرود بیاورد و بعد از آرام شدن اوضاع مسیر خود را به سمت فرودگاه بیروت ادامه دهد.

دقایقی بعد منابع خبری در خبر تکمیلی خود به نقل از کاپیتان پرواز اعلام کرده‌اند که هواپیماهای متخاصم، آمریکایی بوده‌اند.  ارتش رژیم صهیونیستی هم اسراییلی‌بودن جنگنده‌های مزاحم را رد کرد.

در همین حال خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) هم به نقل از منابع خود در شرکت هواپیمایی این کشور گزارش داد که «هواپیماهایی که احتمال داده می‌شود وابسته به ائتلاف به رهبری آمریکاست، هواپیمای مسافربری ایران را در آسمان سوریه رهگیری کرده است».

منابع سانا گفته‌اند رهگیری و ایجاد مزاحمت در منطقه «التَنف» سوریه رخ داده است. این منطقه چند سالی است که در اشغال نیروهای آمریکا قرار دارد و این کشور چند پایگاه و فرودگاه نظامی در آنجا احداث کرده است.

بالاخره شبکه المیادین هم به نقل از منابع امنیتی سوریه گزارش داد که هواپیمای ایرانی که عازم بیروت بود توسط جنگنده‌های آمریکایی رهگیری شده است. این منابع همچنین گفتند که منطقه‌ای مذکور (التنف) پیش از این نیز شاهد ایجاد مزاحمت برای هواپیماهای مسافربری توسط جنگنده‌های آمریکایی بوده و اولین بار نیست که این اتفاق رخ می‌دهد.

 

 

اخبار مرتبط

مجید مجیدی: کدام عقل سلیمی توافق هسته ای را به هر قیمت تأیید می کند؟/ حاتمی کیا و خط کش نفاق در دولت روحانی/ زنی که قربانی رابطه ناهنجار والدین شد

رابطه جنسی قبل از ازدواج، هنجاری مفسده آور در آمریکا/ ظریف: توافق هسته ای صورت نگیرد انتخابات مجلس را می بازیم/ مقایسه سفر احمدی نژاد و روحانی به نیویورک

حمله هوایی آمریکا به سوریه به بهانه مقابله با داعش/ توهین کیارستمی به دفاع مقدس/ حضور فعال فتنه در معاونت قرآنی ارشاد

0 نظر

ارسال نظر

capcha